Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slavnosti svobody symbolicky zahájí Sabaton s akademickým sborem

  9:03
Slavnosti svobody v Plzni odstartuje švédská metalová kapela Sabaton. Spolu s Českým akademickým sborem zahraje a zazpívá své hity v lochotínském amfiteátru. „Slavnosti jsou událost, na které jsme chtěli zahrát od chvíle, kdy jsme se o ní dozvěděli,“ těší se do Plzně frontman kapely Joakim Brodén.
Lídr švédské kapely Sabaton Joakim Brodén miluje Českou republiku. V Plzni se představí v sobotu 4. května.

Lídr švédské kapely Sabaton Joakim Brodén miluje Českou republiku. V Plzni se představí v sobotu 4. května. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Švédská metalová kapela Sabaton má velmi blízko k vojenské tematice. Řada jejích písní pojednává o událostech druhé světové války. Zpěvák formace Joakim Brodén pak má velmi blízko k Česku. Pochází odtud totiž jeho matka. I díky těmto dvěma faktům vznikl nápad uspořádat koncert skupiny, která ve svém žánru patří ke světové špičce, na úvod tradičních Slavností svobody v Plzni. Vystoupení se odehraje 4. května v lochotínském amfiteátru.

Jak vznikl nápad zahrát na západě Čech právě při této příležitosti?
Je to událost, na které jsme chtěli zahrát od chvíle, kdy nám o ní před mnoha lety řekl George z Pragokoncertu (Jiří Daron, ředitel agentury, pozn. red.). Sabaton a vojenská historie jdou ruku v ruce a v dnešním světě už tolik podobných akcí není. Takže jsme velmi rádi. Pro mě osobně to je velmi speciální příležitost, na kterou se už dlouho těším.

Na koncertě vás doprovodí Český akademický sbor. Jak spolupráce vznikla?
V minulosti jsme vystupovali s různými muzikanty, orchestry i sólovými umělci, ale poprvé se pouštíme do něčeho takového. Sabaton byl vždycky o pompézních refrénech a spoustě vokálu, a tak nás napadlo pozvat sbor na několik našich festivalových vystoupení. A protože vydáváme nové album, rozhodli jsme se přivést Velký válečný sbor.

Vypadá to, že se už nemůžete dočkat…
Přesně tak! A abych dodal něco osobního, těším se, až si zase budu moct dát některé ze svých oblíbených jídel a napít se nejlepšího piva na světě.

Chystáte se na některé z oficiálních částí programu Slavností svobody?
Rád bych viděl přehlídku, která se uskuteční den po našem koncertu.

Historie druhé světové války patří k vašim velkým koníčkům. Co víte o osvobození Plzně?
Momentálně docela dost a nejsem si jist, jestli chcete, aby tento rozhovor byl jen o historii. Ale řekněme, že mám hodně informací o Pattonově 3. armádě, o 16. obrněné divizi přezdívané Armadillo. A také vím, že Američané byli na cestě do Prahy odvoláni kvůli dohodě se Sovětským svazem.

Vaše kapela v minulosti vydala písničky Far from Fame a Aces in Exile, které pojednávají o českých pilotech, jež bojovali ve druhé světové válce, zahrajete je i v Plzni?
Nechci nic prozrazovat, ale mohu slíbit, že minimálně jedna z nich zazní.

Složili jste také skladbu 1648, která pojednává o obléhání Prahy švédskými vojsky během třicetileté války. Jak se na tyto události díváte jako poloviční Švéd a poloviční Čech?
Jasně, že jsem v tomto případě rozpolcený, ale všechno se to odehrálo už hodně dávno. Nevnímám to proto jako konflikt, v němž bych si měl vybrat, na jaké budu straně. A vzhledem k tomu, že si pamatuji na příběhy, které jsem slýchal, když jsem jako kluk kráčel po Karlově mostě s mou matkou a babičkou, bylo přirozené, že jsem o tom napsal písničku.

Slavnosti svobody

výběr akcí:

pátek 3. května

  • park za OC Plaza: tábor 16. obrněné divize US Army, tábor RAF a WAAF (9-20 hodin), amfiteátr: hudební a kulturní scéna (od 13 hodin), Křižíkovy sady: tábor americké 2. pěší divize (9-20 hodin), náměstí Republiky: koncert Plzeňské filharmonie (od 20 hodin)

sobota 4. května

  • u KD Peklo: Camp Raiders (9-20 hodin), Měšťanská beseda: beseda s veterány (9 hodin), náměstí Republiky: Pilsner Jazz Band (od 14:30 hodin), Čechomor (od 21 hodin), amfiteátr: Sabaton (od 20 hodin), park za OC Plaza: Jack Reloaded (od 14 hodin), Poutníci (od 16:30 hodin), Taxmeni (od 18:30 hodin)

neděle 5. května

  • Convoy of Liberty: v 11 hodin výjezd ze Sukovy ulice, dále po Klatovské třídě, sady Pětatřicátníků, náměstí Republiky. Náměstí Republiky: Hradišťan (od 17 hodin)

pondělí 6. května

  • Americká třída: hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! (od 16 hodin), Křižíkovy sady: Tábor americké 2. pěší divize (9-18 hodin)

Nechystáte nějakou další skladbu, která by se týkala české historie?
Máme několik dobrých nápadů, které se vztahují k vaší historii, ale všechno musí perfektně sedět k hudbě a tematice alba, na kterém pracujeme. Jsem si ale naprosto jist, že ještě nějaká další písnička se vztahem k České republice zazní. Jsme stále poměrně mladí a máme na její složení dost let.

V lochotínském amfiteátru jste už hráli během Metalfestu. Jak se vám prostředí líbí?
Hodně! Amfiteátry jsou vždycky skvělé na koncerty, protože většina publika má dobrý výhled na pódium. Máme na toto místo jen ty nejlepší vzpomínky. A mimochodem, ředitel zoo, u které se amfiteátr nachází, je správnej chlap, který nám umožnil prohlídku zákulisí zoo, a bylo to skvělé.

Protože je vaše matka z Čech, určitě jste tady jako dítě občas pobýval. Jak se vám tady líbilo?
Vždycky jsem si to tu užíval. Česká republika je místo, kam si jezdím odpočinout od stresu. Je tu skvělé jídlo, fantastické pivo. A také na mě vždycky dýchne nostalgie, když si vzpomenu, jak jsem si jako dítě hrál v Dejvicích, kam jsme jezdili na návštěvu za naší babičkou.

Jak často navštěvujete Česko v současnosti?
Častěji, než si lidé myslí. Většinou to ale udržuji v tajnosti. Jezdím sem relaxovat nebo se sejít s přáteli. A také tady chodím na koncerty. Čeští fanoušci jsou totiž mnohem lepší než ti švédští, takže raději zajdu na nějakou kapelu do Prahy než do Stockholmu. Naposledy jsem tady byl před několika měsíci, na přelomu září a října.

Říkáte, že čeští fanoušci jsou skvělí. To je asi i důvod, proč u nás Sabaton hraje poměrně často.
Ano. Přestože je Česká republika malá země, je plná fanoušků heavy metalu. To je důvod, proč se sem vracíme častěji než do jiných států.

Vzpomínáte rád na vaše první české koncerty?
Poprvé jsme zde hráli v roce 2007 jako předkapela při pražském koncertu skupiny Therion. Museli jsme tam nejspíše udělat něco hodně dobrého, když si nás ten samý rok vybrali na festival Masters of Rock. Ten pro nás znamenal obrovský zážitek a bylo to vystoupení před největším publikem, jaké jsme do té doby zažili.

Sabaton má nově na internetu kanál, který se věnuje vojenské historii. Co přesně tu lidé najdou?
Jsem rád, že se na to ptáte, protože pro mě to je jedno z nejoblíbenějších témat. Už mnoho let chceme vytvořit minidokumenty o našich písních a nyní se to konečně podařilo. Každý měsíc zveřejníme jednu epizodu, která popisuje příběh, který se za skladbami skrývá. Máme k dispozici profesionální historiky, kteří se starají o historické informace a my přidáváme příběhy, vzpomínky z turné a další věci spojené s našimi písničkami.

Metalová jízda na Slavnostech svobody (31. 10. 2018)

3. listopadu 2018

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

Mládežnický reprezentant Kabongo míří do Plzně, řeší se přestup z Lommelu

21. června 2024  17:26

Do přípravy fotbalové Plzně se zapojil český reprezentant do 21 let Christophe Kabongo. Viktoria...

Kraj pošle víc na filmy natáčené v regionu, letos podpoří 16 projektů

21. června 2024  14:54

Tichá pošta, Zlatovláska nebo Divočina. To jsou tři z filmů, jejichž vznik letos podpoří Plzeňský...

Jednání o nové čtvrti Plzně skončilo, zastupitelé schválili smlouvu

21. června 2024  9:23

Tečku za vyjednáváním o podmínkách výstavby nové čtvrti v bývalých kasárnách Slovany udělali ve...

Plzeň zalovila v Rakousku. Získala obránce Seneho a brankáře Wiegeleho

20. června 2024  17:54,  aktualizováno  18:45

Plzeňské fotbalisty posílili senegalský obránce Cory Sene a rakouský brankář Florian Wiegele....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...