Lákadlem Slavností svobody bude tank Sherman, klub ho získal v Argentině

  9:11aktualizováno  9:11
K zajímavostem květnových Slavností svobody v Plzni bude patřit americký tank Sherman. Nadšenci se ho snaží obnovit už rok. Také letos přijedou američtí a belgičtí veteráni, chybět nebude ani kemp 16. obrněné divize a oblíbený konvoj historických vojenských vozidel. Slavnosti potrvají od 3. do 6. května.

Členové Klubu 16. obrněné divize US Army obnovují americký tank Sherman. | foto: Klub 16. obrněné divize US Army

Americký tank Sherman z období druhé světové války bude letos patřit k zajímavostem květnových Slavností svobody v Plzni. Stroj, o jehož uvedení do původního stavu se snaží členové Klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army, si budou moci zájemci prohlédnout v areálu za obchodním centrem Plaza.

Zástupcům klubu se tank podařilo získat až v Argentině, odkud byl po moři dopraven do Evropy. V provizorní dílně dobového vojenského kempu v Plzni nadšenci předvedou, jak pracují na jeho obnově. Tank ještě nebude mít věž.

„Ale je výhoda, že má obrovský otvor na věž, a lidi se tak budou moci podívat, jak to vypadá uvnitř. A my budeme vlastně pořád na obnově tanku dělat. Příští rok bude hotový a měl by jezdit,“ prohlásil Pavel Rogl z Klubu 16. obrněné divize. Uvedl, že na renovaci Shermana nadšenci pracují už rok.

V kempu 16. obrněné divize americké armády budou kromě toho k vidění desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky včetně dvou stíhačů tanků M36 Jackson, z nichž jeden bude zapůjčený z Vojenského historického ústavu a druhý z Muzea obrněné techniky Smržovka.

Součástí ležení bude fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí.

Program v kempu nabídne ukázky střeleb z pěchotních zbraní, kulometů a děl z výzbroje vozidel. Své místo v parku bude mít i historický stanový tábor Československé samostatné obrněné brigády a Královského letectva (RAF).

Fotogalerie

K nejdůležitějším postavám oslav osvobození Plzně v roce 1945 budou patřit američtí a belgičtí váleční veteráni. „Každoročně hrají při Slavnostech svobody hlavní roli. I letos budou mít lidé příležitost vyslechnout si jejich vyprávění spojené s debatou a autogramiádou. Setkání je naplánované na sobotu 4. května od 9 hodin v Měšťanské besedě,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Účast na plzeňských slavnostech zatím potvrdili Earl Ingram, Herman Geist a James Duncan z 2. pěší divize, George Thompson z 16. obrněné divize, Richard Pieper z 97. pěší divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valére Gustin.

Příležitostí k setkání s veterány bude víc. Například po dojezdu oblíbeného konvoje historických vojenských vozidel po poledni v neděli 5. května na náměstí Republiky. Pavel Rogl z Klubu 16. obrněné divize uvedl, že v čele konvoje pojede 60 až 70 historických vozidel.

„Nemůžeme tam použít všechno, protože třeba tři tanky mají kovové pásy a nesmějí proto na silnici. Do konvoje tedy můžeme použít jenom dva,“ sdělil. Celkový počet vozidel v konvoji odhadl na 220.

Kromě dobového vojenského kempu 16. obrněné divize bude v centru Plzně další kemp v Proluce v Křižíkových sadech. Tam se usadí až do pondělí 6. května příslušníci klubu 2. pěší divize.

Konvoj vojenských aut projel Plzní (5. 5. 2018)

Vojensko-historický program doplní kapely hrající dobovou hudbu, módní přehlídka nebo promítání filmů či týdeníků ze čtyřicátých let.

Slavnosti svobody se uskuteční ve dnech 3. - 6. května. Hlavní vzpomínková slavnost se odehraje 6. května od 16 hodin u památníku Díky, Ameriko!

Součástí oslav bude kulturní program například na náměstí Republiky, kde vystoupí Plzeňská filharmonie a skupiny Čechomor nebo Hradišťan.

K doprovodnému programu slavností bude letos mimo jiné patřit Jom ha-šoa - vzpomínání na oběti holocaustu. Veřejné čtení jmen obětí se uskuteční U Branky ve Smetanových sadech 2. května od 14 hodin.

Kapela Sabaton loni natočila pozvánku na Slavnosti svobody (31. 10. 2018)

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Bahňák opět prověřil sílu a vytrvalost stovek nadšenců

Extrémní překážkový závod jednotlivců a družstev Bahňák 2019 se konal v oblasti...

Čistí a plni sil, s image, za kterou by se nemusel stydět ani Jožin z bažin, čistí, ale skrz naskrz promočení, špinaví...

Najdete na iDNES.cz