Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recidivisté během 26 hodin zavraždili dvě stopařky, hlídače a taxikáře

  9:46
Před 30 lety vyjížděli kriminalisté k zastřelenému nočnímu hlídači v Nýřanech na Plzeňsku. Jeho zbraň zmizela. Touto vraždou začalo šestadvacet krvavých hodin prvních sériových vrahů po listopadu 1989 u nás. Dvaatřicetiletý Josef Kott a o sedm let starší parťák z vězení Michael Kutílek brutálně ubodali dvě šestnáctileté stopařky, zavraždili taxikáře a řidiči kamionu prostřelili hlavu.

Josef Kott (vpředu) a Michael Kutílek zavraždili čtyři lidi - dvě stopařky, nočního hlídače a taxikáře. Řidič kamionu, kterého střelili do hlavy, přežil. | foto: archiv MF DNES

Když policisté pachatele dopadli pár hodin po posledním činu, muži podle dobových výpovědí postupně popsali vraždu vrátného, brutální ubodání dvou šestnáctiletých stopařek, zavraždění taxikáře v Praze i prostřelení hlavy řidiče kamionu. Jenže při výsleších říkali: „Vraždil ten druhý, já ne.“

Bývalý voják a příslušník veřejné bezpečnosti Josef Kott se s Michaelem Kutílkem poznal koncem 80. let minulého století ve věznici v Minkovicích, kde si oba odpykávali několikátý trest za krádeže. 

Kvůli amnestii z 1. ledna 1990 se Kutílek dostal na svobodu 6. ledna 1990, Kott si počkal do března.

Jak se ve věznici domluvili, potkali se pak na svobodě. Chtěli prý vykrádat byty, kde očekávali tučnou kořist. Aby v obětech budili důvěru, Kott ze svého šatníku vyhrabal starou uniformu veřejné bezpečnosti. Jeden si pak hrál na policistu, druhý v obleku se vydával za kriminalistu v civilu. 

Michael Kutílek zemřel ve vězení v roce 2017.

V noci na 2. května 1990 se dvojice vydala pro pistoli. Do Nýřan jeli Tatrou 613. Obětí se stal sedmdesátiletý noční vrátný Stavebních strojů František K. Jak vyplývá ze spisu, kolem jedné hodiny ranní senior nejprve uvěřil, že „policajti“ přijeli zkontrolovat jeho služební zbraň. Když se mu ale chování kontroly zdálo divné, bylo pozdě.

Kott hlídače zastřelil a se získanou pistolí pak s Kutílkem odjeli. „Když Kott zastřelil vrátného, pozvracel jsem se. Kott mi pak řekl, že si myslel, že jsem větší tvrďák,“ uvedl pak při jednom z výslechů Kutílek.

Pár hodin po mordu v Nýřanech zastavili vrazi v Plzni s Tatrou 613 dvěma šestnáctiletým stopařkám. Ditu a Silvu dvojice svázala a pak ubodala v lese u Líšné na Rokycansku. Patologové v každém z těla napočítali desítky bodnutí.

Stále byl 2. květen 1990. Dvojice měla na rukou krev tří zavražděných. V ten samý den prezident Václav Havel podepsal zákon rušící trest smrti. 

Recidivisté se vydávali za policisty

Ve čtvrtek 3. května kolem jedné hodiny v noci si Kott s Kutílkem stopli v Praze taxikáře. Padesátiletého Františka B. zastřelili a okradli v Košířích. Dvojice se vracela zpět na Plzeň. Zastavili na parkovišti U Tří sudů. 

Zase si hráli na policisty. Probudili anglického šoféra kamionu, který spal v kabině. Kutílek ho střelil do hlavy. Když se šofér sesunul, z kabiny ukradli, co se dalo, a ujeli. Byli přesvědčeni, že ani on nepřežil. Zraněný šofér se po hodině probral a doplazil se k dalším autům. Šoféři mu zavolali pomoc.

Od kamioňáka kriminalisté věděli, že po něm střelil policista. Měli přesný soupis ukradených věcí z kabiny kamionu. Kott v případu kamionu už patřil do okruhu podezřelých.

Když šli prověřit jeho alibi, u jeho bydliště si hrálo dítě s autíčkem. Vypadalo prý spokojeně. „Přesně taková hračka ale je na seznamu věcí uloupených z kabiny kamionu,“ uvědomil si jeden z policistů. 

Oba pachatelé dostali doživotí

Instinkt ho nezklamal. Případ byl vyřešen. Zatkli Kotta a dojeli si i pro Kutílka. Při výslechu se dozvěděli o vraždě obou stopařek.

V závěru roku 1991 poslali soudci Krajského soudu v Plzni Kotta do vězení na doživotí, Kutílek dostal 25 let, protože jeho výpověď více odpovídala zajištěným důkazům. Po odvoláních byly tresty za vraždy zrušené. 

Aby se Kott ani Kutílek nedostali z vězení, byli odsouzeni za majetkovou trestnou činnost. Vraždy soudci otevřeli znovu. Kott podal žaloby na ochranu osobnosti na soudce i státní zástupkyni. Stále tvrdil, že vrahem je jen Kutílek. Jeho parťák ale přiznával bodání do jedné ze stopařek, ale „bylo to jen ze solidarity s Kottem,“ tvrdil. 

Přímo v soudní síni nabídl, že věnuje pro transplantaci svoji ledvinu.

Plzeňský soud nově odsoudil oba pachatele v polovině 90. let na doživotí, tresty potvrdil i Vrchní soud v Praze. „Splnili jste podmínky pro udělení trestů smrti. V roce 1990 však byl tento trest změněn v doživotní vězení,“ vysvětlil jim soudce. Oba odsouzení ale opakovaně tvrdili, že když byl zrušený trest smrti, měli dostat maximálně 25 let, ani den navíc. 

V roce 2006 se Kott s Kutílkem marně pokusili o obnovu případu. Kutílek nově vzal vše na sebe a jednání sváděl na satanismus. „První stopařku jsem zabil levou rukou, jak si to rituál žádá. Všechno bylo tenkrát provázeno mou satanskou vírou. Kott sedí ve vězení za něco, co neudělal,“ tvrdil Kutílek před 14 roky. Jenže podle spisu důkazy vyloučily vraždění jediného člověka.

O dva roky později se Kutílek přiznal k další vraždě - probodnutí srdce mladého muže, které podle doznání sám spáchal v roce 1990.

Kutílek se pokoušel v posledním desetiletí alespoň o podmínečné propuštění z výkonu trestu. O to mohl požádat nejdříve po 20 letech v žaláři. Zkusil to po 22 letech, v roce v roce 2012. Na svobodu mu nepomohlo ani posílání peněz charitě. V březnu 2017 ve vězení zemřel.

Autor:
  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Plzeň zalovila v Rakousku. Získala obránce Seneho a brankáře Wiegeleho

20. června 2024  17:54,  aktualizováno  18:45

Plzeňské fotbalisty posílili senegalský obránce Cory Sene a rakouský brankář Florian Wiegele....

Lávka z Plzně čekala na další využití na poli, teď překlene rokli u Radobyčic

20. června 2024  16:36

Nevyužívaná lávka, která dříve byla v Plzni na Borech a po postavení tramvajové trati již neměla...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Plzeňský trenér Koubek na startu přípravy: Zálohu je ještě třeba posílit

20. června 2024  10:59

Po úterní české porážce s Portugalskem 1:2 v úvodním duelu na evropském šampionátu v Německu vzal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...