Za čtyři vraždy dostal doživotí, teď požádal o podmínečné propuštění

  7:13aktualizováno  7:13
Michael Kutílek odsouzený s komplicem Josefem Kottem za čtyři vraždy a jeden pokus o vraždu na doživotí požádal v červnu o propuštění. Zákon to umožňuje po dvaceti letech. Kutílek vraždil v roce 1990, ve stejný měsíc, kdy Československo zrušilo trest smrti. Nyní se jeho žádostí bude zabývat soud.
Má být doživotní trest skutečně "na doživotí"? (ilustrační foto)

Má být doživotní trest skutečně "na doživotí"? (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Případ bude mít na starost soud v Sokolově. V jeho obvodu leží Kutílkova věznice Horní Slavkov. "Prozatím jsme zaslali spis znalkyním jako podklad pro vypracování posudku. Ten doposud vypracován nebyl," uvedl místopředseda sokolovského soudu Bohuslav Navrátil.

Je to zřejmě historicky druhý případ. Jako první požádal o propuštění vrah Zdeněk Vocásek už v roce 2007, ale soud jeho žádost zamítl. Jak daleko je s žádostí o propuštění komplic Kott, není jasné, ale Kutílek ho patrně předešel. Při páchání násilí byl Kott aktivnější, zatímco Kutílek se spíš nechal svést. Podobných žadatelů bude přibývat.

Kutílek a Kott se seznámili ve věznici v Minkovicích. Oba se dostali domů na amnestii vyhlášenou po nástupu prezidenta Václava Havla. Všechny vraždy spáchali během 2. a 3. května 1990, ve stejný měsíc, kdy Československo zrušilo trest smrti. Dvojice nejprve připravila o život strážného v nýřanské továrně, aby získala pistoli. Do první akce si jeden z nich vzal uniformu příslušníka VB, tehdejší policie, a přepravovali se z místa na místo limuzínou Tatra 613, jak se píše v dobovém rozsudku, který má MF DNES k dispozici. Falešný příslušník přišel s legendou, že provádí kontrolu zbraní. Vrátný mu podal pistoli, ale pak pojal podezření, že je to falešná kontrola. Kott ho zastřelil.

Přešel na víru

Dvojice pak zavraždila i šestnáctileté stopařky a taxikáře, kterého oloupili. Pokusili se zabít a okrást britského řidiče kamionu, ten však zázrakem přežil průstřel tváře a stal se korunním svědkem. Při výsleších oba podezřelí obviňovali jeden druhého, ale soud uvěřil spíše Kutílkově verzi. Kutílek si vybral advokáta Jaroslava Ortmana, který se ho bude snažit dostat na svobodu. Chce argumentovat tím, že dlouholeté vězení změnilo Kutílkovu osobnost k lepšímu.

"On už sedí dvaadvacet let, což se na psychice podepíše. Určitě si je vědom té hrůzy, kterou spáchal, a chtěl by se s tím smířit. Rád by jednou odešel z tohoto světa svobodný," vypráví Ortman.

Odsouzený už byl přeřazen do lehčí věznice. Reportér MF DNES mu poslal do vězení dopis, který zůstal bez odpovědi. "Nosí brýle, má bílé vlasy i vousy. Posílá peníze na dobročinnost a do dětských domovů, přešel na víru," popisuje Ortman.

Psycholog Slavomil Hubálek upozorňuje, že posudek na doživotně odsouzeného patří mezi nejtěžší úkoly, jaké může znalec dostat. "Kolegovi, který to bude dělat, nezávidím. Visí nad ním otázka, jestli by vrah svůj čin po propuštění nezopakoval," konstatuje Hubálek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Najdete na iDNES.cz