Za čtyři vraždy dostal doživotí, teď požádal o podmínečné propuštění

  7:13aktualizováno  7:13
Michael Kutílek odsouzený s komplicem Josefem Kottem za čtyři vraždy a jeden pokus o vraždu na doživotí požádal v červnu o propuštění. Zákon to umožňuje po dvaceti letech. Kutílek vraždil v roce 1990, ve stejný měsíc, kdy Československo zrušilo trest smrti. Nyní se jeho žádostí bude zabývat soud.
Má být doživotní trest skutečně "na doživotí"? (ilustrační foto)

Má být doživotní trest skutečně "na doživotí"? (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Případ bude mít na starost soud v Sokolově. V jeho obvodu leží Kutílkova věznice Horní Slavkov. "Prozatím jsme zaslali spis znalkyním jako podklad pro vypracování posudku. Ten doposud vypracován nebyl," uvedl místopředseda sokolovského soudu Bohuslav Navrátil.

Je to zřejmě historicky druhý případ. Jako první požádal o propuštění vrah Zdeněk Vocásek už v roce 2007, ale soud jeho žádost zamítl. Jak daleko je s žádostí o propuštění komplic Kott, není jasné, ale Kutílek ho patrně předešel. Při páchání násilí byl Kott aktivnější, zatímco Kutílek se spíš nechal svést. Podobných žadatelů bude přibývat.

Kutílek a Kott se seznámili ve věznici v Minkovicích. Oba se dostali domů na amnestii vyhlášenou po nástupu prezidenta Václava Havla. Všechny vraždy spáchali během 2. a 3. května 1990, ve stejný měsíc, kdy Československo zrušilo trest smrti. Dvojice nejprve připravila o život strážného v nýřanské továrně, aby získala pistoli. Do první akce si jeden z nich vzal uniformu příslušníka VB, tehdejší policie, a přepravovali se z místa na místo limuzínou Tatra 613, jak se píše v dobovém rozsudku, který má MF DNES k dispozici. Falešný příslušník přišel s legendou, že provádí kontrolu zbraní. Vrátný mu podal pistoli, ale pak pojal podezření, že je to falešná kontrola. Kott ho zastřelil.

Přešel na víru

Dvojice pak zavraždila i šestnáctileté stopařky a taxikáře, kterého oloupili. Pokusili se zabít a okrást britského řidiče kamionu, ten však zázrakem přežil průstřel tváře a stal se korunním svědkem. Při výsleších oba podezřelí obviňovali jeden druhého, ale soud uvěřil spíše Kutílkově verzi. Kutílek si vybral advokáta Jaroslava Ortmana, který se ho bude snažit dostat na svobodu. Chce argumentovat tím, že dlouholeté vězení změnilo Kutílkovu osobnost k lepšímu.

"On už sedí dvaadvacet let, což se na psychice podepíše. Určitě si je vědom té hrůzy, kterou spáchal, a chtěl by se s tím smířit. Rád by jednou odešel z tohoto světa svobodný," vypráví Ortman.

Odsouzený už byl přeřazen do lehčí věznice. Reportér MF DNES mu poslal do vězení dopis, který zůstal bez odpovědi. "Nosí brýle, má bílé vlasy i vousy. Posílá peníze na dobročinnost a do dětských domovů, přešel na víru," popisuje Ortman.

Psycholog Slavomil Hubálek upozorňuje, že posudek na doživotně odsouzeného patří mezi nejtěžší úkoly, jaké může znalec dostat. "Kolegovi, který to bude dělat, nezávidím. Visí nad ním otázka, jestli by vrah svůj čin po propuštění nezopakoval," konstatuje Hubálek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Šmarda vycouval. Požádal Hamáčka, aby stáhl jeho nominaci na ministra kultury

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal kandidatury na ministra kultury. Vysvětluje to tím, že není možné být členem...

Zemřel poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Vojmíru Srdečnému bylo 99 let

Vojmír Srdečný (vpravo), jeden ze studentů, které v listopadu 1939 pozatýkali...

Ve věku devětadevadesáti let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu. V...

Operace Olovo: Buzkovou chtěli poradci Zemana zdiskreditovat i skrz dceru

Mezi Petrou Buzkovou a Milošem Zemanem to jiskřilo. Místopředsedkyně ČSSD...

V roce 2000 sepsal jeden z poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana plán na diskreditaci místopředsedkyně ČSSD Petry...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz