Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Kreuziger starší nevzdává boj o stavbu na Zhůří, projekt znovu zredukoval

  9:44
Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger starší přichází s třetí verzí projektu pro oblast zaniklé vsi Zhůří nedaleko Horské Kvildy. Jde o mimořádně atraktivní a ochránci přírody ceněnou šumavskou lokalitu. Správa národního parku však kvůli ochraně přírody dlouhodobě odmítá možnost, že by se tam stavělo. Bývalý cyklokrosař projekt ekofarmy značně zredukoval a v plánu má postavit jednu budovu a kapli.

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger chce v místě zaniklé obce Zhůří postavit jednu budovu a obnovit kapli svatého Václava. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Romanu Kreuzigerovi se v oblasti podařilo získat zhruba osm hektarů pozemků v okolí zbytků jednoho z domů, které tady do druhé světové války stály. O jejich zániku rozhodl poválečný odsun německých obyvatel a následné zabrání armádou.

Roman Kreuziger před lety začal mluvit o tom, že zaniklou obec obnoví. Plánoval osm domů včetně hotelu nebo penzionu a parkoviště. Od počátku bylo zřejmé, že se záměr ve výjimečném území může dostávat do střetu s ochranou přírody.

Po několika letech Kreuziger projekt zredukoval a přišel s plánem na takzvanou ekofarmu, kterou měly tvořit čtyři objekty. Projekt koncem roku 2019 zastavil negativní posudek vlivu stavby na životní prostředí. K důvodům patřila ochrana přírody i skutečnost, že by areál značně narušil krajinný ráz oblasti.

Roman Kreuziger projekt ekofarmy znovu zredukoval a nyní žádá o schválení výjimek, které by mu umožnily rozjet další povolovací procedury. Stavět chce v místě základů zaniklého domu nedaleko silnice z Horské Kvildy do Rejštejna. „V plánu je jedna budova a obnova kaple svatého Václava,“ uvedl Kreuziger.

Zástupci Národního parku Šumava podle něj už sdělili, že se na projekt nebude provádět podrobné posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Kreuziger věří, že tentokrát povolení stavět na Zhůří získá.

Tvrdí, že v místě, kde má vyrůst dům, nejsou chráněné druhy rostlin. „Takže předpokládám, že to bude kladně projednáno,“ konstatoval. Pokud by povolení opravdu získal, mohlo by se podle něho stavět v příštím roce.

Stavba s kapacitou pro ubytování zhruba dvaceti lidí má zabrat výrazně větší prostor než zaniklé stavení. Zastavěná plocha budovy má mít rozlohu téměř 500 metrů čtvrtečních. A s místem pro parkování, příjezdovou komunikací nebo dřevníkem má přímo dotčené zastavěné území zabírat asi 1 500 metrů čtverečních.

Náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jiří Dolejší uvedl, že pro správu parku je obecně jakýkoli záměr stavět v unikátní lokalitě Zhůří nepřijatelný.

„Myslím tím jakoukoliv výstavbu soukromého investora. Nejde jen o poničení pár trsů orchidejí, ale o narušení celého charakteru krajinného rázu luční enklávy. To je dlouhodobý postoj správy parku,“ prohlásil Dolejší.

Developer požádal o dvě výjimky

Kreuziger požádal o dvě výjimky. Týkají se ochrany rostlinných druhů, které stavba zasáhne, a možnosti zřídit přípojku elektřiny z místa vzdáleného stovky metrů. Musela by vést z větší vzdálenosti přes louky. „V řízení je několik účastníků, kteří uplatnili své připomínky,“ sdělil mluvčí správy parku Jan Dvořák.

K udělení výjimek a povolení stavby je ovšem zapotřebí, aby nad veřejným zájmem na ochraně přírody národního parku převážil jiný důležitější veřejný zájem. Takový se v případě soukromého projektu může hledat velmi těžko.

K žádosti o udělení výjimek se nyní vyjadřují zástupci občanských spolků nebo Hnutí Duha a České společnosti ornitologické. Ti jsou proti. Například Martin Voráč z Hnutí Duha řekl, že k důvodům negativních stanovisek patří hrozba zásadního poškození krajinného rázu místa.

Na oblast Zhůří se vztahuje územní plán Rejštejna. Ten výstavbu v místě připouští. Územní plán ovšem vznikl velmi kontroverzním způsobem přes zásadní nesouhlas Správy Národního parku Šumava, což bylo v rozporu se zákonem.

To v roce 2008 potvrdil i Krajský úřad Plzeňského kraje. Jeho zástupce upozornil, že pokud byl plán takto schválen, může to v budoucnu vést ke zpochybnění rozhodnutí, která budou s plánem souviset.

Zaniklá místa - Zhůří u Rejštejna (4. 10. 2017)

5. října 2017

  • Nejčtenější

Slovácko míří do 3. předkola Evropské ligy. Raków, hrozba pro Slavii i Spartu

Raków Čenstochová, druhým tým polské ligy, který až do posledního dechu bojoval o titul, je největší hrozbou pro Slavii...

Mamataxi v Plzni poprvé narazí, ulice u družiny bude ráno hodinu tabu

Radnice prvního plzeňského obvodu chce zabránit komplikacím, které způsobují rodiče přivážející děti až ke škole. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přivaděč u Plzně je rozkopaný, pryč musí všechen materiál pod vozovkou

Na dálničním přivaděči mezi Plzní a Ejpovicemi začaly práce na definitivním odstranění hrbů, které se v posledních...

Auto pro rozvoz jídla skončilo za zatáčkou na střeše, řidič nepřežil

U Nýřan na severním Plzeňsku havaroval ve středu večer třicetiletý řidič. Neudržel auto na silnici a za zatáčkou se s...

Bah, Hložek a Beauguel. Tři esa, o která fotbalová liga v létě (asi) přijde

Patřili mezi nejsledovanější, jenže jejich čas, který měli schovaný pro českou ligu, vypršel. Po létě už je nejspíš...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Kam čert nemůže, nastrčí mě, říká herec Milan Šteindler

Hvězdou letošního ročníku tradičního festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem bude herec Milan Šteindler známý z...

Žena při uklízení půdy našla granát z války, zlikvidoval ho pyrotechnik

Truhla na půdě rodinného domu u Nepomuku na jižním Plzeňsku ukrývala zřejmě po desetiletí ostrý granát a munici. ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny vepřového rostou, přesto je lepší chov nemít, tvrdí zemědělec

Statek ve Vysoké Libyni na Plzeňsku dostala rodina Lukáše Janka v rámci restitucí zpět v roce 1991. Stohektarovou...

Tři muži křivě vypovídali ve prospěch jiného, soud je potrestal

Hned tři muži usedli na lavici obžalovaných u Okresního soudu Plzeň-město za křivá svědectví. Loni a předloni svědčili...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...