Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kreuziger starší nevzdává boj o stavbu na Zhůří, projekt znovu zredukoval

  9:44
Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger starší přichází s třetí verzí projektu pro oblast zaniklé vsi Zhůří nedaleko Horské Kvildy. Jde o mimořádně atraktivní a ochránci přírody ceněnou šumavskou lokalitu. Správa národního parku však kvůli ochraně přírody dlouhodobě odmítá možnost, že by se tam stavělo. Bývalý cyklokrosař projekt ekofarmy značně zredukoval a v plánu má postavit jednu budovu a kapli.
Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger chce v místě zaniklé obce Zhůří postavit jednu budovu a obnovit kapli svatého Václava.

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger chce v místě zaniklé obce Zhůří postavit jednu budovu a obnovit kapli svatého Václava. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Romanu Kreuzigerovi se v oblasti podařilo získat zhruba osm hektarů pozemků v okolí zbytků jednoho z domů, které tady do druhé světové války stály. O jejich zániku rozhodl poválečný odsun německých obyvatel a následné zabrání armádou.

Roman Kreuziger před lety začal mluvit o tom, že zaniklou obec obnoví. Plánoval osm domů včetně hotelu nebo penzionu a parkoviště. Od počátku bylo zřejmé, že se záměr ve výjimečném území může dostávat do střetu s ochranou přírody.

Po několika letech Kreuziger projekt zredukoval a přišel s plánem na takzvanou ekofarmu, kterou měly tvořit čtyři objekty. Projekt koncem roku 2019 zastavil negativní posudek vlivu stavby na životní prostředí. K důvodům patřila ochrana přírody i skutečnost, že by areál značně narušil krajinný ráz oblasti.

Roman Kreuziger projekt ekofarmy znovu zredukoval a nyní žádá o schválení výjimek, které by mu umožnily rozjet další povolovací procedury. Stavět chce v místě základů zaniklého domu nedaleko silnice z Horské Kvildy do Rejštejna. „V plánu je jedna budova a obnova kaple svatého Václava,“ uvedl Kreuziger.

Zástupci Národního parku Šumava podle něj už sdělili, že se na projekt nebude provádět podrobné posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Kreuziger věří, že tentokrát povolení stavět na Zhůří získá.

Tvrdí, že v místě, kde má vyrůst dům, nejsou chráněné druhy rostlin. „Takže předpokládám, že to bude kladně projednáno,“ konstatoval. Pokud by povolení opravdu získal, mohlo by se podle něho stavět v příštím roce.

Stavba s kapacitou pro ubytování zhruba dvaceti lidí má zabrat výrazně větší prostor než zaniklé stavení. Zastavěná plocha budovy má mít rozlohu téměř 500 metrů čtvrtečních. A s místem pro parkování, příjezdovou komunikací nebo dřevníkem má přímo dotčené zastavěné území zabírat asi 1 500 metrů čtverečních.

Náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jiří Dolejší uvedl, že pro správu parku je obecně jakýkoli záměr stavět v unikátní lokalitě Zhůří nepřijatelný.

„Myslím tím jakoukoliv výstavbu soukromého investora. Nejde jen o poničení pár trsů orchidejí, ale o narušení celého charakteru krajinného rázu luční enklávy. To je dlouhodobý postoj správy parku,“ prohlásil Dolejší.

Developer požádal o dvě výjimky

Kreuziger požádal o dvě výjimky. Týkají se ochrany rostlinných druhů, které stavba zasáhne, a možnosti zřídit přípojku elektřiny z místa vzdáleného stovky metrů. Musela by vést z větší vzdálenosti přes louky. „V řízení je několik účastníků, kteří uplatnili své připomínky,“ sdělil mluvčí správy parku Jan Dvořák.

K udělení výjimek a povolení stavby je ovšem zapotřebí, aby nad veřejným zájmem na ochraně přírody národního parku převážil jiný důležitější veřejný zájem. Takový se v případě soukromého projektu může hledat velmi těžko.

K žádosti o udělení výjimek se nyní vyjadřují zástupci občanských spolků nebo Hnutí Duha a České společnosti ornitologické. Ti jsou proti. Například Martin Voráč z Hnutí Duha řekl, že k důvodům negativních stanovisek patří hrozba zásadního poškození krajinného rázu místa.

Na oblast Zhůří se vztahuje územní plán Rejštejna. Ten výstavbu v místě připouští. Územní plán ovšem vznikl velmi kontroverzním způsobem přes zásadní nesouhlas Správy Národního parku Šumava, což bylo v rozporu se zákonem.

To v roce 2008 potvrdil i Krajský úřad Plzeňského kraje. Jeho zástupce upozornil, že pokud byl plán takto schválen, může to v budoucnu vést ke zpochybnění rozhodnutí, která budou s plánem souviset.

Zaniklá místa - Zhůří u Rejštejna (4. 10. 2017)

5. října 2017

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V pátek hrozí silné bouřky a přívalové deště. Napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek se budou na většině území lokálně vytvářet bouřky s přívalovými srážkami. Za krátký čas...

Zkušený záložník Traoré po ročním působení končí angažmá v Plzni

28. května 2024  12:54

Fotbalista Ibrahim Traoré po ročním působení opouští Viktorii Plzeň. Pětatřicetiletému záložníkovi...

Čapího samce srazil vlak, ochránci hledali hnízdo s jeho hladovými paterčaty

28. května 2024  12:46

Zvířecí záchranáři z Plzně a Tachova mají za sebou poměrně náročnou akci. Museli co nejrychleji...

V kraji vzrůstá zájem o solární energii, panely ale nelze připojit všude

28. května 2024  9:39

Stále víc bytových domů v Plzeňském kraji usiluje o připojení fotovoltaické elektrárny. Například...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...