Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Projít se a udělat ještě něco užitečného, nápad na pytlomaty se osvědčil

  9:27
Na začátku to vypadalo na banální nápad – dejte nám pytle, posbíráme odpadky. S požadavkem přišla jedna z obyvatelek Nové Hospody na okraji Plzně, protože se jí nelíbil nepořádek, který po lidech zůstává v lese. Zástupci městského obvodu Plzeň 3 na žádost slyšeli. Myšlenka se osvědčila a zástupci dalších samospráv uvažují, že ji zkusí využít.

Třetí plzeňský obvod na Nové Hospodě umístil na okraji lesa trojici takzvaných pytlomatů - dřevěných držáků na igelitové pytle, do kterých mohou dobrovolníci nasbírat odpadky a pomoct tak s úklidem lesa. (22. 3. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

V Plzni se už nápad osvědčil kromě Nové Hospody ještě na Valše nebo ve Slovanském údolí. Za Plzní je vyzkoušeli ve Vejprnicích.

Starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka upozorňuje, že úspěch pytlomatů je založen na aktivitě dobrovolníků. „A pokud by o ně zájem byl, jsme schopni poskytnout pytlomatů výrazně víc. Jsme ochotni se domluvit se zástupci Čisté Plzně, aby společnost pomohla se svozem podobně jako pomohla na Nové Hospodě,“ řekl Procházka. 

Starosta tvrdí, že když se dost zájemců ozve, pak se s nimi zástupci obvodu dohodnou. „Zatím mě aktivita obyvatel v tomto ohledu těší. Sháněli jsme dobrovolníky na úklid dětských hřišť a přihlásilo se asi deset lidí. Je vidět, že o veřejný prostor je větší zájem,“ uvedl Procházka. Starosta uvažuje o možnosti umístit pytlomaty podél Radbuzy od centra směrem k Doudlevcům a oblasti Borského parku.

Místostarosta Stanislav Šec přiznal, že zpočátku byl k použití pytlomatů poměrně skeptický. Obával se například, že lidé budou pytle odnášet. „Ale ukazuje se, že ten nápad byl zřejmě dobrý,“ uvedl.

K čemu jsou pytlomaty užitečné, si vyzkoušeli už v sousedních Vejprnicích, kde si před časem dva od třetího městského obvodu vypůjčili. Starosta Vejprnic Pavel Karpíšek řekl, že dosavadní zkušenost byla mimořádně dobrá. 

„Odezva lidí byla velká. Když jsme zveřejnili informace o pytlomatech, vyrazili k nim i lidé, kteří tam nechodí pravidelně. Přišli i jiní, pro které to by důvod jít ven – projít se a ještě přitom udělat něco užitečného. Zafungovalo to až nečekaně dobře a lidí se zapojila spousta. Překvapilo mě, kolik odpadu jsme sesbírali,“ sdělil Karpíšek. 

Když budou pytle, lidé s odpadky pomohou

Ten se domnívá, že akce s pytlomaty by se mohla opakovat pravidelně, například po čtvrt roce v oblastech, které lidé navštěvují. Pokud lidé mají kam odhozené věci dát, pak s nepořádkem pomohou, je přesvědčený.

Starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup řekl, že na úřadě už otázku pytlomatů probírali a zajímají se o dosavadní zkušenosti s jejich používáním.

„Vnímám, že to má pozitivní odezvu. Vytipovali jsme oblasti podél Úslavy nebo v okolí Chlumu, kam chodí hodně lidí a kde bychom to mohli využít. Rádi bychom k tomu přistoupili. Lidé už se na to poměrně často ptají,“ konstatoval. 

Podle náměstka primátora pro životní prostředí Michala Vozobuleho jsou pytlomaty super nápad. „V neděli jsme jeli s dětmi na Valchu a prošli se. Děti si vzaly pytel a sbíraly odpadky po lese. Na hodinu se bezvadně zabavily a nasbíraly půl pytle,“ prohlásil. 

Domnívá se, že myšlenku by bylo možné využít i na úrovni města například v rekreačních oblastech.

Zástupci městského obvodu Plzeň 2 se k využití pytlomatů staví zatím odmítavě. Místostarostka Eva Trůková uvedla, že vedení obvodu nepovažuje pytlomaty za vhodné řešení nakládání s komunálním odpadem.

„Řešením může být v případě zájmu předání pytlů dobrovolníkům osobně a následné domluvení místa uložení naložených pytlů,“ sdělila Trůková.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Než soudci rozhodli o parkovacích místech, sporný dům v Plzni zkolaudovali

24. června 2024

Premium Koncem dubna soudci Nejvyššího soudu v Brně rozhodli, že úředníci plzeňského magistrátu budou muset...

Plzeň získala útočníka Bella natrvalo, zkouší i odchovance PSG

24. června 2024  13:56

Do Viktorie Plzeň přestoupil nigerijský fotbalista James Bello. Devatenáctiletý útočník už na jaře...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...