Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Firmy shánějí kvalitní zaměstnance, mzdy jim ale zvýšit nechtějí

  9:18
Firmy pláčou, že nemohou sehnat kvalitní zaměstnance. Na druhou stranu ale nedělají nic proto, aby tomu bylo jinak. „Nezvyšují mzdy ani nepracují na tom, aby jim lidé neodcházeli,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Luděk Kantor z personální společnosti.

Personalisté Luděk Kantor (vlevo) a Ondřej Hajský tvrdí, že nastala doba, kdy si zaměstnanec vybírá zaměstnavatele. (10. 11. 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je nejlepší doba pro změnu zaměstnání. Ti, kteří o tomto kroku uvažují, mají obrovskou výhodu. Mohou si diktovat podmínky.

„Lidé vnímají, že jsou takzvaně na koni. Mohou si vybírat. A když práci mění, chtějí si být jistí, že půjdou za lepším,“ říká Ondřej Hajský, který spolu s Luďkem Kantorem řídí personální společnost iRecruit.

„Dochází ke změně myšlení. Už si nevybírá zaměstnavatel zaměstnance, vztah se otočil. Dá se říct, že práce už se kandidátům nabízí,“ doplňuje Kantor.
Oba muži vnímají, že po kvalitních zaměstnancích je nyní skutečně vysoká poptávka. Zajímavé ale je, že řada firem na to adekvátně nereaguje.

„Řekl bych, že je to bolavé místo, o kterém se málo mluví. Všechny firmy říkají, že jim chybí lidi, na druhou stranu nedělají vlastně nic pro to, aby to bylo jinak. Nezvyšují mzdy. Nepracují na marketingu. Nepracují na tom, aby jim lidi neodcházeli,“ pozastavuje se Kantor.

O které pracovníky by se měly firmy nejvíc bát? Kteří jsou změně nejpřístupnější?
Luděk Kantor (LK): Nejsnáze se pro změnu rozhodnou ti nejméně kvalifikovaní, například výrobní dělníci. Pro ně jsou důležitými faktory při rozhodování lokalita, směna a mzdy. Vědí, že to, co dělají ve stávajícím zaměstnání, nebo něco velmi podobného, budou dělat i jinde. Pokud jim někdo nabídne třeba o pět set korun víc, půjdou. Zaměstnanci na vyšších postech už zvažují mnohem víc faktorů, například jaký bude šéf nebo zda je práce bude bavit. Platí, že čím nižší pozice, tím otevřenější změně lidé jsou. Navíc pro zhruba polovinu všech volných pracovních pozic stačí základní vzdělání. A to lidé vědí.

U zaměstnanců na vyšších pozicích tedy k žádnému posunu nedošlo? Jsou změně nakloněni stejně jako v minulosti?
Ondřej Hajský (OH): Ne, i u nich se situace mění. Jsou ochotní si minimálně jiné nabídky vyslechnout. My tyto lidi sami aktivně oslovujeme a vnímáme, že se ve větší míře než dřív zajímají o možnosti, které se jim nabízejí.

Podle čeho se uchazeči rozhodují při změně práce?
OH: U technických profesí hraje velkou roli náplň práce, lidé chtějí, aby jim dávala smysl. Rozhodují se také podle firemního prostředí a kultury. Samozřejmě je to silně individuální, někomu třeba sedí německý styl vedení, jinému ne. V regionech zatím firmy příliš nepracují s tím, jak navenek působí, zda a jak komunikují o tom, čím se zabývají. V regionech se na to zaměřují zatím jen jednotky firem, v Plzni namátkou Zodiac, ZF Engineering, Lear Corporation, MBtech. Ty jsou v obrovské výhodě, dokážou snáze přitáhnout zaměstnance. Dnes když člověk hledá práci, nereaguje jen na inzerát, vyhledává si cíleně informace.

Kde může relevantní informace nalézt?
OH: V západních zemích je hlavním zdrojem portál Glassdoor, kam lidé mohou přispívat svými referencemi o konkrétních firmách. U nás uchazeči ještě nejsou na vyhledávání informací o firmách tolik zvyklí, v Praze už se ale rozjíždí portál CoCuMa, na němž společnosti představují svoji firemní kulturu. Další informace se dají čerpat také na sociálních sítích, jako je LinkedIn, postupně se vylepšují i webové stránky firem.

LK: V poslední době se také stále více prosazuje model, kdy firmy představují přímo svoje zaměstnance. Využívá toho například plzeňský JTEKT, který prezentuje jednotlivé pozice z pohledu konkrétních zaměstnanců. Ti mluví v krátkých videích o své práci. To se dřív nestávalo. Přitom je výhodné ukázat zaměstnance, který se nestydí říct, že je ve své práci spokojený.

Na co by se měly firmy zaměřit, pokud chtějí přitáhnout nové zaměstnance?
LK: To, co pomáhá, je změna myšlení. Nyní jsme skutečně v situaci, v níž si může vybírat kandidát. Vztah se otočil. Firma nebo personalisté by měli dnes práci spíše prodávat, vyzdvihnout, jaký je kolektiv, prostředí i plat. Není třeba, aby uchazeč o práci prosil. Dalším faktorem jsou, ať to zní jakkoliv banálně, peníze. Pokud firma investuje do kampaně, k jejich úspěšnosti to přispěje.

Jaký kandidát má výhodu oproti ostatním? Mění se požadavky firem?
OH: Některé firmy se řídí tím, že člověk je schopen se kvalifikačně zapracovat. Namísto schopností a znalostí kladou důraz na osobnostní profil, chtějí, aby zaměstnanec zapadl do kolektivu. Je to vidět i v tom, že na rozdíl od minulosti je při výběru kandidáta od začátku přítomný i jeho potenciální nadřízený, v minulosti se účastnil jen posledních kol. Jinak je velmi důležitý zájem kandidáta. Ten je patrný z toho, že se člověk během pohovoru ptá, zajímá se o to, jaké projekty firma řeší, jak bude vypadat zaškolení, zajímají jej očekávání firmy za půl roku nebo za rok. Tím dává zároveň člověk najevo, že se nebojí zeptat, když něco neví. Firma ví, že ho nebude muset vodit za ručičku.

LK: Samozřejmě důležité jsou i ty tvrdé znalosti, hard skills, konkrétně například cizí jazyky. Ani dnes není angličtina samozřejmostí. Bohužel se ale v tomto ohledu negativně projevuje školský systém, uchazeč třeba umí odborná slovíčka, nedokáže ale cizím jazykem mluvit. Velkou výhodou je také ochota a schopnost se vzdělávat. Náplň práce se pravděpodobně bude postupně měnit. Když člověk odchází do důchodu, ve většině případů už nezastává pozici, na níž nastoupil. Proto je ceněná flexibilita.

Lidé si mohou práci nyní vybírat. Jaké nevýhody má pro zaměstnance nynější rekordně nízká nezaměstnanost?
OH: Dochází k tomu, že firmy, kterým se nedaří najít dostatek pracovníků, mohou přicházet o zakázky, nemohou třeba začínat nové projekty. Pokud zakázky dodají, dochází častěji k chybovosti, s níž jsou spojena velká penále. Dalším efektem je, že jsou přetěžovaní stávající zaměstnanci. Jsou pod stresem, jsou přepracovaní, stávají se nespokojení a mohou nakonec odejít ke konkurenci.

Tyto odchody asi nepůsobí pozitivně ani na zbytek kolektivu...
OH: Samozřejmě. Každého nového člověka musí někdo zaškolit, předat mu zkušenosti. Obracejí se na nás i lidé, kteří z těchto důvodů chtějí práci změnit. Chtějí jít do klidnějšího prostředí s menší fluktuací zaměstnanců. Vím třeba o jedné firmě, v níž na konci roku skončí deset údržbářů. Podnik to nepoloží, ale způsobí to značné problémy. Firma potřebuje vyrábět, potřebuje mít provozuschopné stroje. Pokud se dlouhodobě neřeší situace nespokojených zaměstnanců, může to mít i takové důsledky. Přitom někdy by stačilo skutečně jen zvýšit plat. A v okamžiku, kdy přestane fungovat výroba, budou pro firmu vzniklá penále ještě horší.

Plzeňský kraj patří mezi ty s největším podílem výroby, na HDP kraje se podílí víc než 50 procenty. Co to s sebou přináší za důsledky?
LK: Na jednu stranu to pro firmy znamená větší konkurenci při hledání zaměstnanců, na druhou stranu je tady ale větší možnost výběru. Pokud odejde konstruktér z firmy na Karlovarsku, bude velký problém ho nahradit. Tady je množství potenciálních kandidátů výrazně vyšší.

  • Nejčtenější

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končila. Policie o...

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  25.7 7:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Na Tachovsku je příliš propadlíků z řad cizinců, regionu teď pomůže stát

Zlepšit na Tachovsku výsledky ve vzdělávání má projekt s názvem Desegregace vzdělávání dětí a žáků se sociálním vyloučením. Příhraniční okres vybrala pro účast na projektu Agentura pro sociální...

26. července 2024  15:21

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Přívětivé náměstí v Plzni. Jeho podobu má určit architektonická soutěž

Architektonickou soutěž na úpravu náměstí Republiky vyhlásila plzeňská radnice. Zástupci města si od plánované úpravy slibují, že se náměstí, jehož dominantou je katedrála svatého Bartoloměje, stane...

26. července 2024  9:28

Plzeňští hokejisté vstoupili na led. Chystá se s nimi i pětice nováčků

Ve čtvrtek se sešli k prvnímu společnému tréninku v hale hokejisté plzeňské Škody. Na ledě nechyběla ani pětice nových tváří. K týmu se tento týden na zkoušku připojili čtyři hráči, kteří zabojují o...

26. července 2024  7:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....