Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Žena má právo vybrat si místo porodu, tvrdí bývalá porodní asistentka

  9:03
Kateřina Ratislavová se věnuje vzdělávání porodních asistentek na vysoké škole. Sama na porodním sále pracovala více než deset let. V rozhovoru pro MF DNES hovoří o vztahu porodníků v nemocnicích a soukromých porodních asistentek, o porodních domech, ale i o úmrtí dětí před nebo během porodu.

Bývalá porodní asistentka Kateřina Ratislavová. (22. 1. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Jste propagátorkou toho, aby si žena mohla vybrat způsob i místo porodu. Proč je to důležité?
Já zastávám názor, že žena má právo vybrat si místo, kde bude rodit. Je totiž nezbytné, aby se při porodu cítila dobře, komfortně, v bezpečí, pak může porod dobře probíhat. To je moje zkušenost z praxe.

Je to pro některé ženy hodně stresující, když rodí mimo domov, třeba ve velké porodnici?
Pro některé ano. Některé ženy mají za sebou třeba špatné zkušenosti z dětství, které si odnesly z nemocnice. Říká se tomu syndrom bílého pláště, tedy strach, když vidí lékaře. U těchto žen se někdy stane, že jsou v takovém stresu, že porod neběží dobře.

Není to tedy jen o prostředí porodnice, kde některá žena nikdy nebyla, ale bojí se lékařů obecně? Tak jako se spousta lidí bojí jít třeba k zubaři nebo na odběr krve?
Ano. A navíc narůstá počet žen, které chtějí rozhodovat samy o sobě, nechtějí, aby za ně během porodu rozhodoval někdo jiný, což se někdy děje. Často se bojí separace od dítěte.

Zlepšuje se vztah porodníků v nemocnicích a soukromých porodních asistentek? Když se některých ptám, odpovídají, že porodníci se snaží. Je to i vaše zkušenost?
Také si myslím, že se vztah do určité míry zlepšuje. Určitě narostl počet porodnic, které spolupracují s komunitními porodními asistentkami. Funguje to tak, že porodní asistentky pracují samostatně, pečují o ženu během těhotenství a pak ji doprovázejí i do porodnice, se kterou mají smlouvu. Mohou tedy být i u porodu a pak o ženu pečují i v šestinedělí, což je ten nejlepší způsob poskytování péče. I z výzkumů vyplývá, že kontinuální péče porodní asistentky má nejlepší výsledky a považuje se za nejefektivnější, bezpečnou a i ekonomicky výhodnou metodu.

Zvyšuje se počet porodních asistentek, které pracují v soukromí? Ptám se i proto, že v České republice byla v uplynulých desetiletích atmosféra taková, že porodníci v nemocnicích neměli k porodním asistentkám úplně kladný vztah. Naopak to někdy platilo také.
Někde to ještě přetrvává, ale třeba na Moravě se nemocnice hodně otevřely a spolupracujících porodnic je tam nejvíc. Podle mě to vyplývá i ze snahy menších porodnic získat klientky. Lékaři totiž zjistili, že soukromá porodní asistentka jim je může přivést.

Myslíte to tak, že když s porodními asistentkami navážou dlouhodobou spolupráci, mají o klientky postaráno?
Ano a že porodnice, kterým kvůli malému počtu porodů hrozí zavření, mohou nalákat budoucí maminky právě prostřednictvím spolupracujících soukromých porodních asistentek. Zjistili, že pokud porodní asistentka péči poskytuje kvalitně, není to nic špatného a nedějí se věci, kterých se lékaři obávali, tedy že bude víc komplikací a že péče nebude kvalitní.

A když si tuto dlouhodobou péči doprovázení porodní asistentkou, tento nadstandard, je některá žena ochotná zaplatit, proč jí to neumožnit? Je to tak?
Je to tak, ale na druhou stranu zrovna v Plzeňském kraji je samostatných porodních asistentek hodně málo.

Platí pravidlo, kde je jich málo, tam je málo i spolupracujících nemocnic?
Nevím, jestli je to úplně přímá úměra, ale je to i otázka nabídky a poptávky. Když chci soukromou porodní asistentku dělat, musím mít spolupracující porodnici. Na druhou stranu, když si nemocnice nemůže z porodních asistentek vybrat, tak je to také těžké. Je to začarovaný kruh.

Kateřina Ratislavová

  • Původním povoláním je porodní asistentka. Na porodním sále pracovala více než deset let.
  • Po pracovním pobytu v Německu, kde na ni nejvíce zapůsobil nedirektivní přístup, velký respekt ve vztahu zdravotník-pacient a akceptace přání pacientů, začala studovat Psychologii a rodinnou výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity.
  • Následně se věnovala vzdělávání porodních asistentek na vysoké škole.
  • Prošla také výcvikem ve skupinové psychoterapii při Institutu duševního zdraví Epoché v Plzni.
  • Byla na čas zvolena viceprezidentkou profesní organizace České komory porodních asistentek.
  • Již několik let se věnuje i problematice perinatální ztráty, tedy ztráty miminka během těhotenství nebo po porodu. Pracuje se ženami, které prošly touto těžkou situací. Věnuje se individuálnímu poradenství v této oblasti, ale zároveň se, jak sama říká, od těchto žen mnohému učí.
  • Spolupracuje se spolkem Plzeňská zastávka – poradnou pro pozůstalé.

V zahraničí existují porodní domy, myslíte si, že se k nim ve větším měřítku v České republice dopracujeme?
Doufám, že ano, ale je to trnitá cesta. V minulých letech totiž vznikla velká iniciativa porodních asistentek za porodní domy, byla podpořená i profesními organizacemi porodních asistentek, byl vytvářený tlak na ministerstvo zdravotnictví, aby vznik porodních domů umožnilo. Jednalo by se o prostory, kde by ženy mohly rodit v domácím prostředí, ale bezpečně a s odbornou pomocí.

Je podmínkou, aby byly blízko nemocnice, které by v případě komplikací ihned pomohly?
Tato podmínka tam byla a organizátoři iniciativy ji byli schopní splnit, ale žádost byla zamítnuta a myšlence nebyla věnovaná moc velká pozornost.

Přitom v Rakousku či Německu tyto instituce fungují.
Přesně tak, fungují tam už léta, my jsme se už v 90. letech v těchto zemích byli dívat na to, jak tam porodní domy fungují, seznámili jsme se i s tamní péčí porodních asistentek.

A jak tam vypadá porodní dům? Je to hotel?
Vypadá různě, je to třeba i vila, kde jsou porodnické pokoje, ale i poradny, kam mohou ženy docházet na předporodní kurzy. Je tam většinou tým porodních asistentek, které péči zajišťují. Většinou mají v týmu lékaře, který by jim zajistil odbornou pomoc, když by byla potřeba. Navíc v případě komplikací mají možnost ženy rychle dopravit do porodnice.

I v České republice jsou ženy, které by nešly rodit do porodnice a rodí doma. A už se stalo, že některé děti při domácích porodech zemřely. O těchto případech se hodně psalo. Jednalo se podle vás o jakousi propagandu proti porodním asistentkám?
Porod není nikdy úplně bezpečná záležitost, děti umírají nejen doma, ale i v porodnici, o tom se ale vůbec nepíše. Mě to vždy přijde hodně lidově řečeno nafouknuté a většinou porodní asistentku žaluje nějaká nemocnice a ne rodiče. Jisté ale je, že smrt dítěte je vždycky smutná událost a je těžké říci, zda by se úmrtí zabránilo, kdyby žena rodila jinde.

Protože dětská úmrtnost je s porodem spojená?
Protože největší část perinatální úmrtnosti, za což se považuje období těsně před porodem, při vlastním porodu a těsně po porodu, tvoří porody mrtvých dětí. Když se dítě narodí živé, lékaři ho většinou zachrání, ale porod je prostě složitá záležitost. Já poskytuji psychologickou pomoc rodinám po perinatální ztrátě dítěte, a většině žen, které jsem měla v péči, zemřelo dítě v porodnici nebo než se tam dostaly.

Takže jste neměla v péči ani jednu ženu, které zemřelo dítě doma při domácím porodu?
Ani jednu, ale na druhou stranu je to i proto, že je jich tak strašně málo.

Kolika ženám v České republice zemře ročně dítě při porodu?
Je to okolo 400 žen, kterým zemře dítě před porodem nebo při porodu.

Co je nejčastějším důvodem? Je to lékařský zákrok jako každý jiný, který má svá rizika?
Při porodu hraje roli spousta faktorů a u 50 procent úmrtí se příčina vůbec nezjistí. Ve zbylých 50 procentech hrají roli třeba pupečníkové nebo placentární komplikace. Plod může zemřít v těhotenství a když žena přijde do porodnice, už nejsou slyšet ozvy dítěte.

Je nějaká univerzální rada, díky které by méně dětí umíralo? Co třeba kouření, alkohol?
Tyto rizikové faktory mají také svůj vliv, většinou se ale úmrtí nedá předvídat, ovlivnit. Celosvětově se přemýšlí nad tím, jak snížit, jak se říká, mrtvorozenost a nedaří se to. Je to stále zhruba stejné.

Ale v Česku jsme na tom dobře, nebo ne?
Jsme na tom dobře i díky tomu, že je tu kvalitní předporodní těhotenská péče, máme dobrý zdravotní systém, dobrou výživu, to vše se na výsledcích podílí.

  • Nejčtenější

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končila. Policie o...

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  25.7 7:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Na Tachovsku je příliš propadlíků z řad cizinců, regionu teď pomůže stát

Zlepšit na Tachovsku výsledky ve vzdělávání má projekt s názvem Desegregace vzdělávání dětí a žáků se sociálním vyloučením. Příhraniční okres vybrala pro účast na projektu Agentura pro sociální...

26. července 2024  15:21

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Přívětivé náměstí v Plzni. Jeho podobu má určit architektonická soutěž

Architektonickou soutěž na úpravu náměstí Republiky vyhlásila plzeňská radnice. Zástupci města si od plánované úpravy slibují, že se náměstí, jehož dominantou je katedrála svatého Bartoloměje, stane...

26. července 2024  9:28

Plzeňští hokejisté vstoupili na led. Chystá se s nimi i pětice nováčků

Ve čtvrtek se sešli k prvnímu společnému tréninku v hale hokejisté plzeňské Škody. Na ledě nechyběla ani pětice nových tváří. K týmu se tento týden na zkoušku připojili čtyři hráči, kteří zabojují o...

26. července 2024  7:59

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR DO VÝROBY S UBYTOVÁNÍM (38-48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 38 000 - 48 000 Kč

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....