Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Plzeň vyhrála další spor o platby za divadlo, za vejce doplácet nemusí

  10:03
Po několika letech skončila soudní tahanice plzeňské radnice a společnosti Hochtief o peníze na stavbu Nového divadla v Plzni. První spor se týkal ceny takzvaných víceprací, zejména likvidace kontaminované zeminy. Druhý spor se vedl o velikost betonového vejce před budovou, které je menší, než mělo být původně. V obou případech bylo úspěšné město.

Betonové výtvarné dílo zvané vejce před Novým divadlem v Plzni. (3. 5. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

První spor se týkal ceny takzvaných víceprací, zejména likvidace kontaminované zeminy. Celkem šlo o zhruba 20 milionů korun.

Druhý spor se vedl o velikost betonové plastiky ve tvaru vejce před budovou. Město odmítlo proplatit firmě plnou cenu, což zdůvodňovalo tím, že plastika je výrazně menší, než měla být. Ve hře přitom bylo přibližně 1,8 milionu korun. 

Spor o zemní práce se Plzni podařilo vyhrát v roce 2019. Soud odmítl požadavek firmy, aby město muselo uznat změny v postupu prací a souhlasit tak s vícepracemi a tedy i jejich proplacením.

„Odmítnutí práva na zvýšení ceny v důsledku zemních prací i v situaci, kdy zemní práce byly skutečně poskytnuty, nemůže být považováno za jednání v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku,“ uvedla v odůvodnění mimo jiné soudkyně Hana Sedláčková. 

Ta tvrdila, že změny mělo schválit zastupitelstvo města, což se nestalo. Zástupci firmy ale vycházeli z toho, že radnice pověřila vyřizováním takových záležitostí zástupce odboru investic a ten skutečně oprávnění jednat za město měl, o změnách věděl a souhlasil s nimi a sporné práce opravdu provedené byly. Šlo tedy o ne zcela jasnou situaci, kterou ukončil až verdikt soudu.

Paralelně probíhal soudní spor o betonové vejce. Za to mělo město podle původního plánu zaplatit zhruba 6,5 milionu, ale protože byla plastika menší, uhradilo město přibližně o 1,8 milionu méně. 

Soud první instance sice uznal, že je vejce menší, než by mělo být, nicméně polovinu sporné částky firmě přiznal a Plzeň tedy měla zhruba 900 tisíc korun doplatit. Vypadalo to na remízu. 

„Město se ale odvolalo k Vrchnímu soudu a ten konstatoval, že město nic platit nemá,“ prohlásil náměstek primátora Pavel Šindelář. Podle něho to znamená uzavření sporu se stavební firmou. „Ustáli jsme to tedy nejen v případě zeminy, ale také v případě vajíčka,“ řekl.

Po prvním verdiktu, který se vztahoval k zemním pracím, se Hochtief neodvolal a u sporu o betonové vejce podle náměstka už připadá v úvahu pouze dovolání, které neočekává. 

Konflikty o financování stavby, zejména o proplacení zemních prací při budování Nového divadla, představovaly na radnici v Plzni v roce 2013 spor nejtěžšího kalibru.

Kauza ohrožovala spolupráci v koalici ODS a ČSSD, která město vedla. V důsledku sporu byl koncem roku odvolaný tehdejší náměstek primátora Petr Rund z ODS.

Město řeší spor i s ministerstvem financí

Kromě sporu s Hochtiefem řeší Plzeň ještě spor s ministerstvem financí v souvislosti s nepřiznanou částí dotací. I v této záležitosti se nyní městu vede dobře. 

Spor vypukl v roce 2015 kvůli údajně špatně zorganizované veřejné zakázce na stavbu divadla. Problém vznikl, když ministerstvo financí řeklo, že město při hodnocení nabídek stavebních firem neoprávněně žádalo bankovní garance a přihlíželo i k ratingu bank.

Podle ministerstva mohly takové podmínky některé zájemce diskriminovat. Zástupci radnice takový výklad odmítli a trvali na tom, že pravidla pro zakázku byla v pořádku a v době výběru se jednalo o běžnou praxi. Zdůrazňovali, že stejně se chovalo i ministerstvo financí.

„Bankovní záruky jako hodnotící kritérium byly v soutěžích o veřejné zakázky zakázané až 1. dubna 2014. I ministerstvo financí bankovní záruky a rating bank jako hodnoticí kritérium u svých zakázek používalo a zákon to připouštěl. Měnit názory a pak je zpětně aplikovat na jednotlivé případy vede k absolutní právní nejistotě,“ řekl v roce 2015 Šindelář.

A vývoj u soudu dává zástupcům města zapravdu. „Správní soud došel k závěru, že rozhodnutí ministerstva není správné,“ sdělil Šindelář.

Správní soud neuznal tvrzení ministerstva, že město neoprávněně použilo při výběrovém řízení na stavební firmu požadavek bankovní záruky a bankovního ratingu. Kvůli tomu byla přitom dotace městu zkrácena o 34 milionů korun.

Celkově město na stavbu divadla, která stála zhruba 900 milionů korun, mělo z dotací získat 180 milionů. Budova Nového divadla v Plzni se začala stavět v roce 2012, pro diváky se otevřela v září 2014.

  • Nejčtenější

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Papírové jízdenky v plzeňské MHD podraží, předplatné zůstane stejné

Od začátku příštího roku zdraží v plzeňské městské dopravě jednotlivé jízdenky. Klasická papírová nepřestupní jízdenka...

Plzeň má velký plán na proměnu areálu DEPO2015, vyjde přes půl miliardy

Areál DEPO2015 v Plzni, který kdysi sloužil dopravnímu podniku, by se měl stát významnějším centrem kultury a...

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Soutěž Život je změna, a pro zahradu to platí každičký den. A pokud ji budujete u chalupy na venkově, kde je na čem stavět, a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...