Nové divadlo v Plzni má zelenou, zastupitelé posvětili jeho stavbu

  19:21aktualizováno  19:21
Nové divadlo za 818 milionů korun má v Plzni zelenou. Pro jeho stavbu zvedlo na čtvrtečním jednání ruku 34 zastupitelů, což bylo o deset hlasů víc, než bylo nutné. Herci by se měli na nová pódia postavit v roce 2014.

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

U některých politiků zřejmě nad obavami z ekonomických potíží kvůli zadlužení města zvítězilo vědomí, že nové divadlo slíbila radnice v projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

A pokud by nové divadlo nebylo, hrozilo by, že program prestižní evropské akce bude za tři roky vážně narušen a Plzeň si udělá ostudu v zahraničí. "Město, které chce být v 21. století kulturní, musí mít kvalitní divadlo," argumentoval například primátor Martin Baxa (ODS).

Fotogalerie

Za divadlo se přimlouval i herec a režisér Antonín Procházka. Zdůrazňoval, že Komorní divadlo, které nová budova nahradí, je ve špatném stavu.

"Hraju tam pětatřicet let. V zimě je tam zima, v létě horko. Nevěřím, že kdyby se rozhodnutí o divadle odsunulo, byla by později stavba levnější," argumentoval Procházka.

Pro stavbu divadla odmítli zvednout ruku někteří zástupci TOP 09 nebo Marcel Hájek (Občané.cz.). Hájek se obával, že v případě kritického scénáře, když se objeví vícepráce a úřady neodpustí městu dvacetiprocentní DPH, celková cena vystoupá hodně přes miliardu.

Ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian rozhodnutí o stavbě divadla zatleskal. "Je to rozhodnutí, které se dotkne mnoha generací a bude dotvářet Plzeň jako významnou kulturní a společenskou metropoli mezi Prahou a Německem," prohlásil.

Základní kámen bude položen po letních prázdninách

Burian předpokládá, že na Palackého náměstí bude základní kámen položen po letních prázdninách. "Hrát bychom tam měli od sezony 2014/2015 tak, aby celý rok 2015, kdy bude Plzeň Evropským hlavním městem kultury, proběhl bez problémů,"  sdělil Burian.

Plzeňské divadlo bude jednou z nejdražších budov svého druhu, které v posledních desetiletích v Česku vznikly. To je ale dané i tím, že jinde, jako například v Brně, se nestavěl tak ucelený divadelní komplex, jako se vybuduje v Plzni. To znamená s veškerým zázemím včetně podzemního parkování. Celkově má divadlo stát zhruba 900 milionů korun.

Ve výběrovém řízení na stavbu nejlépe uspěla společnost, která nabídla cenu 818 milionů korun bez DPH. Jméno společnosti radnice zatím nechce zveřejnit. Zdůvodňuje to tím, že výběrové řízení nebylo uzavřeno.

A kde najde radnice peníze na téměř miliardovou stavbu? Od Evropské investiční banky si půjčí 400 milionů. Dalších 200 milionů získá z evropské dotace a sto milionů dá kraj. "Z rozpočtu města půjde 100 až 150 milionů korun," uvedl primátor Martin Baxa.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Další z rubriky

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Po devatenácti letech končí kastelán Kašperku, kvůli neshodám s radnicí

Odcházející kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda na nádvoří (15. srpna 2019)

Po devatenácti letech končí kastelán hradu Kašperk na Klatovsku Zdeněk Svoboda. Výpověď podal kvůli sporům s městem,...

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Najdete na iDNES.cz