To umožnilo, že kontrolovaná zařízení mohla nakupovat obdobné přístroje za různé ceny.
„Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v Nemocnici Tábor by optimální cena byla podle indikátorů regionální rady téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale činila necelých 21 milionů korun. Podle takto nastavených indikátorů nemohla regionální rada vyhodnocovat, jestli investice v regionálních zdravotnických zařízeních byly skutečně efektivní,“ vysvětlila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.
Nereálně nastavené indikátory podle ní například umožnily, že kontrolovaná zdravotnická zařízení mohla nakupovat obdobné přístroje za různé ceny.
„Společnost Privamed Plzeň tak například pořídila lůžkový monitor vitálních funkcí za téměř 175 tisíc korun, zatímco Nemocnice Tábor koupila obdobný přístroj za více než 541 tisíc korun. Podobně tomu bylo také u anesteziologického přístroje, za který Privamed Plzeň zaplatil 757 tisíc korun, Nemocnice Tábor pak o více než 400 tisíc korun více,“ doplnila mluvčí.
V případě výstavby zdravotnických zařízení u jednotlivých příjemců byla cena za metr krychlový obestavěného prostoru až o 53 % vyšší, než jakou stanovuje vyhláška.
Úřad ROP Jihozápad poslal námitky
Z dotací z operačního programu mohli jejich příjemci nakupovat vybavení s cenou nad 40 tisíc korun.
„Jenže některá kontrolovaná zdravotnická zařízení za evropské peníze pořídila například nábytek, počítače a další vybavení za téměř 8,8 milionu korun, aniž by zmíněný limit splnila. Aby si tyto náklady mohli příjemci dotací nechat proplatit, slučovali v účetnictví jednotlivé věci do větších souborů, často v hodnotě několika milionů,“ poznamenala Málková.
Regionální rada jim je podle ní proplatila, i když se podle pravidel operačního programu jednalo o nezpůsobilé výdaje. NKÚ proto podal oznámení o podezření z porušení rozpočtové kázně.
Ředitelka úřadu ROP Jihozápad Michaela Šímová uvedla, že úřad poslal námitky ke kontrolnímu protokolu, který NKÚ zpracovalo. Podle ní je zpráva NKÚ, kterou k věci vydal, zkreslená.
„Hájíme se tím, že některé projekty prošly auditem auditního orgánu ministerstva financí, který napadené projekty auditoval po proplacení. Nedomníváme se, že jsme nějak pochybili a myslím si, že ani příjemci dotací ne, protože vše s námi konzultovali,“ uvedla Šímová.
Jedná se o projekty z prvních dotačních výzev
„NKÚ tím dává signál, že nefunguje auditní orgán ministerstva financí, což je vlastně prodloužená ruka Evropské komise, která se na jeho audity spoléhá,“ dodala Šímová.
K informaci, že příjemci účelově slučovali do souborů majetek v ceně pod 40 tisíc korun, uvedla, že zákon o účetnictví nepřikazuje, z čeho mají být soubory složené, zdali příjemce udělá soubor z nemocničního pokoje nebo z řady postelí.
„My jsme jim doporučovali, aby to byly logicky ucelené celky. Takto to funguje celou dobu implementace operačního programu ROP Jihozápad a domnívám se, že i v jiných operačních programech,“ uvedla Šímová.
Dodala, že se jedná o projekty z prvních dotačních výzev, kde byla udělána plošná korekce s ohledem na to, že kauza kolem ROP Jihozápad skončila před soudem.
„Celý proces hodnocení a metodika byla podrobně nastavena podle požadavků ministerstva pro místní rozvoj. Proto nás udivuje, že NKÚ zpochybňuje ty procesy,“ dodala Šímová.
Předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Ivo Grüner uvedl, že projekt Nemocnice České Budějovice „Pavilon dětského oddělení“ a projekt „Výstavba pavilonu jednodenní chirurgie městské nemocnice PRIVAMED“ byly podrobeny auditům operace, které vykonal pověřený auditní subjekt (dnes Ministerstvo financí - Auditní orgán) a žádné pochybení v tvorbě souborů movitých věcí nekonstatoval.
Grüner také konstatoval, že kontrola mohla podle jeho názoru shledat pochybení i kvůli tomu, že NKÚ má jinou metodiku, než ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí.
NKÚ kontroloval poskytování dotací z Regionálního operačního programu Jihozápad na rozvoj a obnovu regionálních zdravotnických zařízení. Kontroloři odhalili nedostatky hlavně v oblasti financování, hodnocení a posuzování jednotlivých projektů.
Kromě zmíněných zdravotnických zařízení NKÚ kontroloval i Regionální radu Regionu soudržnosti Jihozápad.