Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Škola se zastala strážníka, který v bakalářce popsal šikanu bezdomovců

  15:58
Členové katedry antropologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU) se v otevřeném dopise postavili za strážníka a bývalého studenta, který ve své bakalářské práci poukazuje na násilí proti bezdomovcům ze stran plzeňských strážníků. Městská policie v Plzni na něj podala trestní oznámení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

„My, níže podepsaní, považujeme postup Městské policie Plzeň za bezprecedentní pokus o zpochybnění svobody vědeckého bádání. Je naprosto nepřijatelné, aby autor bakalářské práce čelil trestnímu oznámení pro zjištění, ke kterým dospěl v rámci svého výzkumu a která byla v textu práce ilustrována citacemi z rozhovorů s jeho komunikačními partnery,“ stojí v otevřeném dopise, jehož autory jsou Ladislav Toušek, Tomáš Hirt, Petr Kupka a Václav Walach z katedry antropologie FF ZČU. Kromě nich listinu podepsalo k dnešnímu dni dalších 600 lidí.

Podle autorů dopisu autor bakalářské práce, strážník Jan Bauer, nenese odpovědnost za pravdivost výroků výzkumných participantů, stejně jako nenese odpovědnost za jejich využití třetí stranou.

Velitel městské policie Petr Nováček na začátku dubna, tedy poté, co se s obsahem bakalářské práce strážníka seznámil, řekl, že je přesvědčen, že práce není pravdivá. Nevěří, že by se někdo z městské policie účelově dopouštěl násilí na bezdomovcích. „Jsme přesvědčení, že se obsah z 99 procent nezakládá na pravdě,“ řekl tehdy.

Uvedl, že musí dát za pravdu kolegům, kteří práci označili za absurdní. „Nikdo nevěříme tomu, že by se něco takového soustavně a účelově dělo,“ řekl. Tvrdí, že pokud by to, co je v práci napsané, byla pravda, pak bylo povinností autora to oznámit.

Nesplnil oznamovací povinnost

Protože tak neučil, městská policie na něj podala trestní oznámení. „My ctíme presumpci neviny. Ať orgány činné v trestním řízení rozhodnou, zda se dopustil trestného činu, nebo nedopustil,“ uvedl Petr Nováček.

V reakci na otevřený dopis katedry mluvčí strážníků v pátek jen v krátkosti uvedla, že podali trestní oznámení na základě důvodného podezření, že mohl být spáchán trestný čin, a to pravděpodobně tím, že konkrétní zaměstnanec Městské policie Plzeň nesplnil svoji oznamovací povinnost, kterou mu ukládá Zákon o obecní policii.

„Z důvodu probíhajícího trestního řízení nepovažuje Městská policie Plzeň za vhodné se k dané záležitosti více vyjadřovat. Veškeré skutečnosti a závěry objektivně posoudí jediný příslušný objekt, a to orgán činný v trestním řízení,“ sdělila mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Autoři dopisu se domnívají, že z toho, co strážník popsal, nevyplývají žádné povinnosti. Napsal jen to, co mu řekli informanti, co slyšeli, nebo co řekl kolega... Během své bakalářské práce se řídil etickým kodexem antropologické asociace, a to že výzkumník má povinnost chránit své informanty a zdroje.

„Na základě konzultace s našimi akademickými kolegy a kolegyněmi ze zahraničních univerzit a akademických sdružení považujeme za nezbytné ohradit se vůči jakýmkoli snahám o zastrašování výzkumníků a výzkumnic zabývajících se studiem mocenských a penálních institucí. Podání trestního oznámení v reakci na zveřejnění svědectví o policejním násilí, pocházejících také od samotných lidí bez domova a sociálních pracovníků a pracovnic, je podle nás závažným selháním Městské policie Plzeň. Svědkům policejního násilí – ať už uvnitř policie, nebo z řad veřejnosti – vysílá totiž jasný vzkaz: rozhodnete-li se o něm veřejně promluvit, sami se tím můžete vystavit represi,“ stojí dále v otevřeném dopise adresovaném městské policii.

Autoři dopisu se podivují také nad tím, že místo aby příslušné složky iniciovaly šetření vedoucí ke zmapování a minimalování policejního násilí na bezdomovcích, dochází k šikaně autora bakalářské práce.

Strážník ve své práci, kterou obhájil v loňském roce, například píše, jak mu jedna strážnice řekla: „Třeba vím, že někdo má rád, když může ty bezdomovce mučit.“ Někteří její kolegové někoho zkopali nebo zmlátili teleskopickým obuškem, píše se dál.

Na facebookovém profilu iniciativy Násilí a pořádek, která se opírá o bakalářskou práci strážníka, se ve výpovědích bezdomovců píše například o rozřezávání stanů nebo buzení pepřovým sprejem a dalších druzích šikanování ze strany městské i státní policie.

Nedobré zkušenosti tohoto typu potvrzují i někteří zástupci neziskových organizací, kteří lidem bez domova pomáhají.

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V pátek hrozí silné bouřky a přívalové deště. Napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek se budou na většině území lokálně vytvářet bouřky s přívalovými srážkami. Za krátký čas...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Jandač o Plzni: Chceme najít nejvhodnější styl, který by týmu vyhovoval

27. května 2024  17:15

Po prohraném finále s Třincem skončil na jaře 2022 na lavičce Sparty a naordinoval si od hokeje...

Plzeň se po dvou letech loučí s Klimentem, děkuje mu za postup do Ligy mistrů

27. května 2024  15:15

Jan Kliment po dvou letech opouští fotbalovou Plzeň. Třicetiletému útočníkovi na západě Čech končí...

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

27. května 2024  14:14

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...