Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aktivisté upozorňují na údajné šikanování plzeňských bezdomovců strážníky

  9:49
Iniciativa s názvem Násilí a pořádek upozorňuje na možné násilí ze strany příslušníků bezpečnostních složek vůči bezdomovcům v Plzni. Aktivisté, kteří za iniciativou stojí, upozorňují, že vycházejí nejenom z výpovědí samotných bezdomovců, ale také z bakalářské práce zaměstnance městské policie. V petici požadují, aby se tématem zabývali představitelé města.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

Autor bakalářské práce psal o výpovědích svých kolegů, kteří s ním o nevhodném přístupu některých spolupracovníků k bezdomovcům měli mluvit. „Třeba vím, že někdo má rád, když může ty bezdomovce mučit,“ popisuje jedna strážnice v bakalářské práci svého kolegy. Tvrdí, že někteří městští policisté někoho zkopali nebo zmlátili teleskopickým obuškem.

Na facebookovém profilu Násilí a pořádek nebo na webu nasiliaporadek.tilda. ws se ve výpovědích bezdomovců píše například o rozřezávání stanů nebo buzení pepřovým sprejem a dalších druzích šikanování ze strany městské i státní policie.

Nedobré zkušenosti tohoto typu potvrzují i někteří zástupci neziskových organizací, kteří lidem bez domova pomáhají.

Obsah se nezakládá na pravdě, říká velitel

Radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer z PRO PLZEŇ prohlásil, že o iniciativě ví a že už o ní jednal. „Je to v šetření. Sotva jsme se to dozvěděli, tak jsme to projednávali s vedením městské policie. Jsou těžce pohoršení, že někdo něco takového uvádí, a podali trestní oznámení,“ reagoval radní.

Prý ví o tom, že se iniciativa má opírat také o výpovědi zaměstnanců městské policie v bakalářské práci, ale nechtěl se k tomu blíže vyjadřovat. Uvedl, že čeká na výsledek vyšetřování.

Velitel městské policie Petr Nováček je přesvědčen, že bakalářská práce strážníka není pravdivá. Nevěří, že by se někdo z městské policie účelově dopouštěl násilí na bezdomovcích.

Jeden z iniciátorů projektu Násilí a pořádek Ondřej Dvořák řekl, že petice vyzývá politiky, aby se problémem začali zaobírat. „Mají v gesci městskou policii, tak aby vytvořili mechanismy k prošetření těch incidentů, aby se o to zajímali,“ vysvětluje.

Bezdomovci se svěřili sociálním pracovníkům

Dvořák uvedl, že projekt se částečně opírá o výpovědi lidí bez domova. „Někteří se svěřili svým sociálním pracovníkům, kteří nám s jejich souhlasem předali informace. Těch je tam několik desítek,“ sdělil. Sám pracuje v sociálních službách dlouhodobě a má blízko k lidem bez přístřeší. Podle něj se téma nevhodného chování vůči bezdomovcům stále opakuje.

Jejich výpovědi o násilí vůči nim dokládá právě i bakalářská práce zaměstnance městské policie. „Ta práce je veřejný zdroj a byla běžnou cestou obhájená,“ konstatoval.

Dvořák zdůrazňuje, že projekt je zaměřený na to, aby si politici uvědomili, že lidi bez domova nemají práva srovnatelná s většinovou společností. Nemohou se bránit jako jiní a že bezdomovec těžko může podat stížnost, že se k němu například strážník choval nevhodně.

Velitel městské policie Petr Nováček prohlásil, že se vedení sboru seznámilo s obsahem bakalářské práce, na kterou se iniciátoři projektu odvolávají. „Jsme přesvědčení, že se obsah z 99 procent nezakládá na pravdě,“ řekl.

Uvedl, že musí dát za pravdu kolegům, kteří práci označili za absurdní. „Nikdo nevěříme tomu, že by se něco takového soustavně a účelově dělo,“ řekl. Tvrdí, že pokud by to, co je v práci napsané, byla pravda, pak bylo povinností autora to oznámit.

Trestní oznámení na autora bakalářské práce

Městská policie nyní podala trestní oznámení právě na autora bakalářské práce. „My ctíme presumpci neviny. Ať orgány činné v trestním řízení rozhodnou, zda se dopustil trestného činu, nebo nedopustil,“ uvedl Petr Nováček.

Nicméně i zástupci některých neziskových organizací, které pracují s bezdomovci, projekt Násilí a řád podpořili. „I my ve Spolku Ulice Plzeň máme zkušenost s násilím policie, městské i státní, a to i na našich zaměstnancích. Máme i opačnou, dobrou zkušenost a doufáme, že se podporou této akce, petice, konečně otevřou ty správné oči, které pomohou posilovat a podporovat ty strážníky, kteří svou práci odvádějí kvalitně a zodpovědně, a potrestají ty, kteří svojí pozici a moc tak rádi zneužívají,“ uvedl spolek na svém facebookovém profilu.

Ředitel spolku Martin Parula řekl, že lidé ze spolku v rámci terénní práce se závislými na návykových látkách naráželi na výhrůžky ze strany městské policie. „Že nás vidí, že nás sledujou. V poslední době se jednalo spíš o tlaky státní policie,“ popisuje.

V minulosti byl prý například jeden zaměstnanec spolku zbitý. „Bylo mu u toho řečeno, že to má za to, že dělá s feťákama. Upozorňoval jsem několikrát, že se to děje. Věděl o tom i národní protidrogový koordinátor. Bavili jsme se o násilí policie na našich zaměstnancích,“ řekl.

Velitel Nováček tvrdí, že se s případy násilí ze strany policistů nebo strážníků nikdy nesetkal. Upozorňuje, že už desítky let působí ve velitelských funkcích a tvrdí, že by nikdy něco takového nepřehlédl.

„Vidím, jak někteří strážníci podporují bezdomovce, že jim koupí polévku a rohlík, že se o ně víceméně starají,“ popisuje. Strážníci už dokonce podle něj některé bezdomovce dostali z ulice k běžnému způsobu života.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Bytovky si o solární panely přímo říkají, tvrdí vědec z univerzity

22. června 2024  8:52

Tomáš Čechura bydlí v Plzni-Bolevci v panelovém domě. Jeho střecha je využitá na sto procent. Je...

Stopeři z české ligy na Euru? I to je motivace, říká plzeňský Jemelka

22. června 2024  8:51

I kvůli zdravotním problémům naskočil fotbalista Václav Jemelka v uplynulém ročníku jen do...

Mládežnický reprezentant Kabongo míří do Plzně, řeší se přestup z Lommelu

21. června 2024  17:26

Do přípravy fotbalové Plzně se zapojil český reprezentant do 21 let Christophe Kabongo. Viktoria...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...