„Kvůli možnosti víceúčelového využití objektu máme muzeum řešené multimediálně. Bude zde minimum skutečných věcí, ale ve velké míře využijeme formu multimediální prezentace, kde budou textové a obrazové informace i virtuální prohlídka. Prostřednictvím tabletu se lidé projdou podzemními prostory,“ vysvětlila starostka Nevřeně Štěpánka Bejčková s tím, že skutečné podzemní chodby jsou pro veřejnost nepřístupné.
Starostka také prozradila, že v budoucnu expozici zpestří figurína horníka v dobovém oblečení, kterou ve vitríně doplní historická svítidla a netopýři.
Otevření muzea kaolinu |
Tvůrci muzea chtěli, aby se v něm zabavili návštěvníci všech věkových kategorií, od nejmenších až po dospělé. Větší děti si budou moci zahrát stolní hru, v níž projdou do podzemí, kde budou plnit různé úkoly.
Právě jim také bude určen obrazový průvodce nazvaný Cesta kaolinu. Pomocí obrázků znázorňuje, jakým způsobem se kaolin dobývá, jak se zpracovává a na konci ukáže i výrobky z kaolinu. Pro nejmenší návštěvníky budou v muzeu k dispozici i hračky.
Součástí muzea jsou venkovní panely, které slouží k informování lidí, kteří obcí projíždějí v době, kdy je muzeum zavřené. Přečtou si na nich o obci jako takové, o okolní fauně a flóře i o zdejší báňské činnosti.
Víceúčelové kulturní centrum, kde muzeum kaolinu sídlí, vybudovala obec za zhruba 15 milionů korun, 85 procent z této částky pokryla evropská dotace. Součástí objektu je také hasičská zbrojnice.