Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Covidová pauza mi zachránila chuť k divadlu, říká plzeňský Cyrano

  17:22
O představení Cyrano, které se po dvou letech vrátilo na festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, byl obrovský zájem. V hlavních rolích se představili Michal Dlouhý známý například z filmů Sametoví vrazi nebo Kajínek či seriálů Bohéma a Kapitán Exner, a Malvína Pachlová, která si zahrála třeba ve snímku Raluca a seriálu Ulice. Poslední možnost představení vidět mají zájemci dnes večer.

Herci ze Cyrana Michal Dlouhý a Malvína Pachlová v Plzni. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Zatímco představitel titulní role Michal Dlouhý absolvoval v Plzni oba předchozí ročníky festivalu, Malvína Pachlová nahradila v roli Roxany Andreu Mohylovou.

Jaké byly vaše dojmy z prvního představení?
M. P.
: Jen ty nejkrásnější. Dojemné bylo to zcela zaplněné hlediště. Okolní ruch byl místy náročný, ale já jsem se bála, že to bude ještě horší. Nakonec mě vlastně mile překvapilo, že to nebylo tak hrozné na to, že byl pátek a všude se pohybovalo plno lidí. Jinak jsem si hraní moc užila. Je to úžasná práce s milými kolegy. 

M. D.: Nejlepší je na tom ta skvělá parta. Já jsem tady potřetí a vždycky jsem si to užil. Už jsme měli derniéru. Když nás produkce oslovila, jestli bychom do toho nešli kvůli okolnostem s pandemií koronaviru znovu, tak jsem všechny obvolal. Čekal jsem, že se jim do toho nebude chtít, ale všichni souhlasili. Funguje tady všechno, co má, co dělá divadlo divadlem. Což je skvělé. A ještě máme novou sílu.

Jak se vám s Malvínou Pachlovou hraje?
M. D.: Spolupráce s mojí kolegyní je skvělá. Vždycky je výborně připravená. Slyší verš. Výhodou také je, že se zná s panem režisérem odmalička. Jediná věc je sehrát se s prostorem. My už jsme tím peklem dvakrát prošli. Zajímavé je, že před čtyřmi lety, když nám organizátoři v Plzni Cyrana nabídli, oslovili jsme režiséra Ivana Řezáče. A ten jako první volbu měl už tehdy právě Malvínku.

Michal Dlouhý je hlavní hvězdou letošního Divadelního léta pod plzeňským nebem. (25. 6. 2018)

Proč to tehdy nakonec neklaplo?
M. P.: Já jsem v tě době díky bohu, a zároveň bohužel, zkoušela strašně krásnou roli v Mladé Boleslavi s izraelskou režisérkou Hadar Galron. Chtěla jsem moc v Cyranovi v Plzni hrát, ale nešlo to skloubit. Problémem bylo dojíždění a fakt, že zkoušky byly ve stejném čase. Rozhodovala jsem se těžko. Jenže v Mladé Boleslavi jsem byla a stále jsem v angažmá, a navíc roli tam jsem už začala zkoušet. V Plzni se začalo později. Cítila jsem ale velké zklamání. Byla jsem už vnitřně smířená s tím, že to nikdy nevyjde. No a teď v únoru mi volal Ivan, že se bude Cyrano dělat znovu, tak jestli bych do toho nešla. Měla jsem radost, že se to ke mně přes všechny peripetie zase dostalo a mohu narychlo nazkoušet na těch šest představení. Přišlo mi, že je tahle inscenace asi osudová, že se mi tak vrátila. Ve chvíli, kdy už to člověk nečekal. Možná, že tehdy to být nemělo a přišlo vše v pravou chvíli, teď.

Není zvykem, aby se nějaká hra inscenovala na Divadelním létě pod plzeňským nebem třikrát. Michale, neváhal jste ani vteřinu, když jste tuto nabídku znovu dostal?
M. D.
: Tak upřímně řečeno, na začátku jsem čekal, že někdo z herců odmítne a vysvobodí mě. Učit se roli znovu potřetí je totiž hrozně těžké. Když herci řeknete, že je derniéra, tak ten text vymaže z paměti. Opravdu jsem se ho musel celý učit znovu. Ale zase je to moc krásný text a navíc jsem se těšil na Malvínku. Když se nám to ten první rok nesplnilo, řekl jsem si, že stojí zato jít do toho teď znovu. A jsem moc rád. Už kvůli těm lidem z týmu, který drží pohromadě, včetně holek uvaděček, brigádnic, prostě všech. Sešla se vážně skvělá parta.

Už jste zmínil, že hrát v Plzni pod otevřeným nebem je procházka peklem. Jak jste se s tím vyrovnával během prvního ročníku, na němž jste účinkoval?
M. D.: Poprvé jsme hráli v Proluce. Ten prostor se oproti tomu U Zvonu jeví jako lepší, ale není tomu tak. Naopak mi zatím vychází jako ten nejhorší. Je tam velký provoz a také kavárna, která jela po celou dobu představení. Navíc se tam někde záhadně ztrácel zvuk. Naopak nejlépe se hrálo U Ježíška, kde byl klid a skvělá akustika. Ale samozřejmě člověk se s riziky letní scény musí vyrovnat. Když to snesou i diváci, je to pak zážitek pro všechny.

Oba dva máte k plzeňskému regionu poměrně silnou vazbu...
M. D.
: Ano. Mám ve Vejprnicích bratrance. Naplánoval jsem si s ním oběd a také u něj strávím jednu noc. Moc jsem se na něj těšil.

M. P.: Na Divadelní léto se vracím podruhé. Hrála jsem tady v představení Lhář. Nádherně jsem si je užila. Byla to povedená inscenace, kde se rovněž sešla dobrá parta. Až mě bylo líto, že jsme ji hráli jen dva roky. A ještě dříve jsem tady hrála ve třech představeních plzeňského Divadla J. K. Tyla. V muzikálu jsem vystupovala v představeních Gypsy a Fantom Morrisvillu a v činohře potom v Lucerně. Vlastně jsem tehdy v Plzni nějakých šest let napůl žila. I proto jsem se sem moc těšila. A je tady opravdu krásně. Stihla jsem si město projít a koukala jsem, co všechno se za dobu, kdy jsem tu nebyla, otevřelo. Hlavně mě zaujalo, kolik je tady nových kaváren. Za mě jich tu tolik rozhodně nebylo. Já jsem kavárenský povaleč, takže to kvituji s povděkem. Vyhovuje mi, že se z jedné kavárny zvednete, popojdete dalších deset metrů a můžete si sednout do další. Překvapuje mě ta změna za tak krátkou dobu. I když - ono už je to nějakých osm let. Každopádně je to pro mě velká nostalgie.

Plzeňská verze Cyrana je specifická především tím, že se neodehrává jen v jedné době. Jak se vám tohle pojetí zamlouvá?
M. D.
: Byl to od Ivana výborný nápad. Lidi to baví a trochu si ve druhé půlce šplhneme u Plzeňanů.

M. P.: A já se díky tomu projedu v džípu, což se mi líbí. Jinak samozřejmě záleží na konkrétním divákovi, jak přijme, že to není čistě dobovka. Někomu něco podobného vyhovuje, jinému moc ne. Mě to baví. Je jedno, ve které době se děj odehrává, protože je nosný. Příběh je silný a mohl se stát před tisíci lety, stejně jako dneska. Ivanova představa, že děj prochází třemi různými časy, navíc ukazuje, jak rychle se věci za sebou mohou dít. Jeden den je nějaká situace a ten další se všechno změní.

Před Cyranem letos Divadelní léto uvádělo Romea a Julii v podání divadelního spolku Kašpar. Byli jste se na představení podívat?
M. P.: Mně se to bohužel nepoštěstilo.

M. D.: Ani mně ne. Já jsem v té době hrál každý večer v divadle, protože jsme doháněli koronavirovou pauzu.

Období pandemie, kdy se nesmělo hrát pro diváky, bylo pro herce náročné. Jak jste tuhle situaci prožívali?
M. D.
: Strašně jsem si odpočinul a bavilo mě to. Měl jsem naspořeno, takže jsem si užil i rodinu. Nějakých deset let jsem byl v zápřahu. Myslím, že mi tahle pauza možná zachránila život, určitě chuť k divadlu. Já jsem to přivítal, když samozřejmě odhlédneme od těch zmařených životů. Podle mě jsme se všichni potřebovali trochu zastavit, ale mělo to být jiným způsobem. Nicméně si z toho něco můžeme odnést do budoucna, když budeme chytří a rozumní. 

M. P.: Mám to podobně. Strašně se mi ulevilo, protože jsem jela dlouho v kuse ze zkoušení do zkoušení, zájezdy, hraní, natáčení. Když se to všechno dalo dohromady, byl to masakr. A člověk nemůže za jízdy z toho rozjetého vlaku vystoupit. Vypadalo to až děsivě. Člověk nemůže být nemocný, musí se hrát za každou cenu. Myslím si, že kvůli epidemii jsme si uvědomili, že když je někomu špatně, nemusí hrát. Nevíte, co můžete přechodit. Lidi hráli s angínami, chřipkami, a nakazili ostatní kolegy, jenom proto, aby se nerušilo představení. Zdraví je přitom přednější. Vzpomínám si na představení, kdy jsem skoro omdlívala na jevišti, jen aby se hrálo. Teď se to zlepšilo. Uvidíme ale, jestli se zvolnění udrží. Nejsem si tím jistá, protože jak jsme se rozjeli, divadla už zase nechtějí představení rušit a přesouvat.

Co vás v nejbližší době po pracovní stránce čeká?
M. P.: V Ulici teď máme pauzu. Po prázdninách zase začneme natáčet. S divadlem v Mladé Boleslavi teď máme v srpnu šest zájezdových představení. A to je zatím všechno. 

M. D.: S Davidem Novotným jsme dostali nabídku na inscenaci Muž mé ženy v Divadle Na Fidlovačce. Dá se říci, že je to komedie, i když smutná. Jsem rád, protože tragikomedie je žánr, který mám nejraději. Premiéra bude v prosinci. Jinak nic moc nového nemám, protože stále účinkuji ve spoustě titulů, které už se měly stáhnout, ale kvůli koronaviru se dále hrají.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

  • Nejčtenější

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

Karabach? Přál jsem si Ferencváros. Liga mistrů je jasným cílem, říká Bílek

Na tiskovku dorazil se svým univerzálním výrazem. Po výhře? Po remíze? Nebo snad po propadáku? Michal Bílek se tváří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odveta o tři sta milionů. Plzeň vs. Tiraspol, díl druhý: ve hře je jackpot

Ta slova jste z úst trenéra Michala Bílka na úplném startu sezony možná slyšeli také: „Vstup do domácí i evropské...

Muži donutili fackami dívku k orálnímu sexu, policie po nich pátrá

Policisté pátrají po dvou mužích, kteří v Plzni znásilnili mladou dívku. Ženu fackami a pod pohrůžkami dalšího násilí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň v Lize mistrů čeká Karabach, dál jde Benfika, Rangers i PSV

Viktoria Plzeň se po úterním postupu přes Šeriff Tiraspol, který porazila dvakrát 2:1, utká s Karabachem. Ten na hřišti...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

V Plzni loni provedli 151 transplantací krvetvorných buněk, nejvíc v Česku

Hematologicko-onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni provedlo v roce 2021 celkem 151 transplantací...

Na povodně jsme zvyklí, ale tehdy to bylo moc rychlé, vzpomíná hostinský

Hostinský Miroslav Kozák provozuje třicátým rokem Hostinec U Žáby v Chrástu na Plzeňsku. Ten stojí na břehu říčky...

Letošní vedro bere hodně vody rybníkům, nejvíce vysychá Bolevák

Tropické počasí posledních dnů s letošním nedostatkem dešťových srážek výrazně sráží dolů hladiny vodních nádrží. V...

V Plzni jde do voleb 14 uskupení, ambice na vítězství si dělají ANO a SPOLU

Celkem 14 uskupení získalo registraci pro účast v komunálních volbách v Plzni. Ty se uskuteční v září. V případě Plzně...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...