Divadelní léto odstartuje Švanda dudák, Plzeň vrátí do devadesátek

  9:41aktualizováno  9:41
Sobotní premiérou inscenace Švanda dudák začne tradiční festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Adaptace slavné hry J. K. Tyla Strakonický dudák se odehraje na scéně U Ježíška a v hlavní roli se představí herec Ondřej Rychlý.

Režie inscenace se ujal Marek Němec, který je známý spíše jako herec například z pohádky Pravý rytíř nebo ze seriálu Vraždy v kruhu.

K Tylově hře má velkou úctu, zároveň si je ale vědom, že v současnosti je třeba při jejím inscenování přistupovat k určitým změnám. I proto děj zasadil do 90. let minulého století.

„Půjdeme cestou určité modernity, jestli se tak dá mluvit o ‚devadesátkách‘, jinak jsme ale opravdu tylovští. Josef Kajetán Tyl na nás bude navíc dohlížet z nedalekého Mikulášského hřbitova, což má pro mě dojemný podtext,“ konstatuje režisér.

Do titulní role obsadil Ondřeje Rychlého. Divákům se představí i Martin Písařík jako Vocilka, Michal Štěrba jako Kalafuna nebo Eliška Hanušová jako Dorotka.

Němec Tylovu hru upravil společně s dramaturgem Jiřím Janků. „Ten text je prostě starý. I co se týče jazyka. Tam, kde nám může pomoct, jsme jej nechali, ať už jde o nářečí nebo o archaickou obrozeneckou češtinu. Tam, kde by taková mluva mohla napáchat nějakou škodu, jsme ji dali pryč. A ještě chci podotknout, že vzhledem k tomu, kde představení budeme hrát, pokusíme se pracovat s plzeňským dialektem tak, aby to bylo zábavné,“ doplňuje divadelník ze západních Čech.

Fotogalerie

Marek Němec se narodil v Chebu a jeho prarodiče pocházejí z Plzeňska. „Je tedy třeba říct, že k tomuto dialektu nemám daleko. Rozhodně se budeme snažit nic nezesměšňovat, ale diváka i tak pobavit. Ve hře je pro mě velmi dobře popsáno, že člověk je pozoruhodná kopa masa, kostí, nápadů, myšlenek a citů. Beru ji jako pohled na malého člověka a na velké lidství,“ zdůrazňuje Němec.

Skloubení herectví a režie mu prý pomáhá. „Jako herec jsem poměrně dost náročný a potřebuji hodně informací. A tak se je jako režisér snažím protagonistům poskytnout. Zprostředkovat jim to, čeho se mi někdy nedostává. To je bohulibý záměr, který občas vychází, a občas ne,“ vysvětluje Němec.

Zároveň přiznává, že je kvůli svým dvěma úlohám poměrně rozštěpený a je pro něho náročné vrhat energii dvěma směry. „Bylo by asi jednodušší věnovat se jenom jednomu. Ale na druhou stranu si myslím, že se obě činnosti docela doplňují. A hlavně, že si nejsou moc vzdáleny. I režisér je vlastně svým způsobem jedním z herců, který dokáže sám ve své hlavě zahrát celou partituru. A zároveň herec musí být do určité míry režisérem sebe sama,“ říká.

Na diváky čeká dalších deset repríz. Poslední představení se odehraje 12. července.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

MHD v Plzni zdraží, studentům a seniorům odpadne shánění potvrzení

Výměna Plzeňských karet, na snímku Zákaznické centrum na Denisově nábřeží v...

Ceny jízdenek v městské hromadné dopravě v Plzni od 1. ledna příštího roku narostou. U předplatného nebude rozdíl...

Opuštěná nádraží ožila jako kulturní centra, někde přespávají turisté

Budova bývalé železniční stanice Zbiroh slouží turistům. Před budovou místo...

Dříve lidé na zbirožském nádraží čekali na vlak, teď tam mohou přenocovat ve stylových pokojích. Chátrající secesní...

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

Najdete na iDNES.cz