Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Do léčby osteoporózy se musí zapojit i praktičtí lékaři, tvrdí odborník

  8:11
Méně zlomenin způsobených řídnutím kostí by měl přinést projekt Aktivního vyhledávání zlomenin. „Do rizikových skupin lidí, kterým hrozí osteoporóza, patří třeba ženy po menopauze, kuřačky i ty hubené,“ tvrdí primář klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.

Lékař Richard Pikner je koordinátorem projektu Aktivního vyhledávání zlomenin. | foto: MAFRA

V rámci projektu, který po České republice odstartoval v květnu, budou pacienti se zlomeninou způsobenou osteoporózou vyšetřeni osteologem. Ten jim případně předepíše léky nebo biologickou léčbu.

Dnes se totiž stává, že lidé po zlomenině krčku stehenní kosti či jiných zlomeninách způsobených řídnutím kostí se k odborníkovi nedostanou.

„Klinickým projevem osteoporózy je totiž takzvaná osteoporotická zlomenina, kam patří zlomený obratel, krček nebo asi 50 procent zlomenin předloktí. Je to ukazatel, že by měl být člověk vyšetřený na možnou osteoporózu,“ uvedl primář Oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice a koordinátor projektu Aktivního vyhledávání zlomenin Richard Pikner.

Dávají zdravotní pojišťovny v Česku dostatek peněz na léčení osteoporózy a na prevenci?
Kdyby se měli léčit všichni, kteří to potřebují, musely by pojišťovny vydávat tak pětkrát tolik na léčbu a diagnostiku osteoporózy.

Pak bychom se mohli srovnávat třeba s Německem?
S Německem jsme srovnatelní už dnes. I v Německu mají obdobný problém, že nejsou léčeni a diagnostikováni všichni pacienti s osteoporózou. Jde o problém nejen evropský, ale celosvětový a souvisí se stárnutím populace, nedostatečným pohybem a příjmem vápníku a vitaminu D.

Projekt je založen na tom, že se začnou léčit ti, kteří mají již za sebou zlomeninu. Jak ale najít ve skupině, která si zatím nic nezlomila, ty rizikové? Když se jim nahrbí záda?
To není zcela optimální příznak. Na jedné straně to může být osteoporóza s mnohačetnými zlomeninami obratlů, ale i vadné držení těla a další choroby páteře. Do rizikové skupiny patří určitě ženy po menopauze, kuřačky, hubené ženy, lidé, jejichž rodiče měli osteoporózu, zvláště pokud měli zlomeninu krčku kosti stehenní. U těch se dá očekávat, že mají genetické předpoklady. Dále jsou to lidé léčení kortikoidy, antihormonálními léky, léky na epilepsii a dalšími medikamenty.

Proč jsou rizikovější ti hubení?
Extrémně hubení mají obecně nižší kostní mineralizaci. Je to dané tím, že kost se adaptuje na jejich nízkou váhu.

Obézní žena je na tom lépe?
Částečně ano, neboť mívá více mineralizované kosti a také pomáhá i to, že tuková tkáň je schopná tvořit malé množství estrogenu. Na druhé straně obezita je spojena s řadou nežádoucích rizik, takže rozhodně převažují negativa. Obézní jsou také méně obratní a více padají. Vznik zlomenin nesouvisí jen s tím, jakou mají lidé kostní mineralizaci, ale i s obratností, s rizikem pádů a se spoustou dalších faktorů, se svalovou silou, jestli mají lidé nějaké hendikepy jako Parkinsonovu chorobu.

Ještě k estrogenu. Když je ho víc, kosti se tolik neodvápňují?
Estrogen přispívá k optimální funkci kostních buněk. Je to hormon, který podporuje vyváženou obnovu kosti. Po menopauze dojde k výpadku tvorby estrogenů, proto se kostní hmota zhoršuje více u žen než u mužů. Estrogen najednou chybí a převažuje odbourávání kostní hmoty nad její tvorbou. Jsou ale i jiné hormony, například štítné žlázy, stav kostí zhoršují léky – kortikoidy. Je to orchestr buněk, které obnovují kost a nad nimi je řada regulátorů – dirigentů a estrogeny patří mezi ty nejvlivnější.

Snažíte se k osteologům dostat rizikové pacienty. I třeba onkologové se dlouhodobě snaží dostat na preventivní programy více lidí, vymýšlejí se různé obsílky do schránek. Stále je tu ale skupina lidí, která k lékaři nepřijde.
Bohužel existuje skupina lidí, kteří své choroby popírají, ignorují. Mají nihilistický přístup a často přijdou s chorobami pozdě. Říkají: až to přijde, tak ať je to rychle, a když je tělo v háji, rychle umřu a bude pokoj. Takových lidí je podle mě až tak čtvrtina.

Připadá mi, že v Česku je tato skupina větší než jinde. V Rakousku se nechává každý rok proti chřipce očkovat 80 procent lidí, v Česku sedm procent. Co s tím?
Na prvním místě stojí vzdělávání k odpovědnosti za své zdraví, zároveň je třeba motivovat a odměňovat ty, kteří se o sebe starají a naopak mírně perzekuovat ty nezodpovědné. Toto je ale také politická otázka. Tito lidé by měli mít nařízenou ne ruinující, ale symbolickou finanční spoluúčast na léčení. Uvedu příklad. Když někdo nechodí jednou za půl roku na kontroly k zubaři, nebude mít nárok na plně hrazenou plombu a musí si připlatit. Objeví se i argumenty, že lidé se k zubaři ještě víc budou bát chodit, když bude hrozit platba za lékařskou péči a přijdou až totálně zanedbaní. To je možné. Přesto si myslím, že to není fér vůči lidem, kteří na všechny preventivní prohlídky chodí a například k onkologovi pak nedorazí s nádorem v posledním stádiu, kdy je léčení mnohem dražší a naděje na vyléčení mnohem nižší. Dovedu si tedy představit příplatek u zubaře, praktického lékaře a podobně, pokud nechodí pacient na preventivní prohlídky. Na druhé straně si nemůže připlácet na péči o nádorová či srdečněcévní onemocnění, pokud přijde pozdě. Dovedl bych si představit i pozitivní motivaci v podobě slev na zdravotních odvodech či daních.

V poslední době se mluví o zvyšování kompetencí praktických lékařů. Pomohlo by to českému zdravotnictví?
Léčení osteoporózy je hodně podobné cukrovce nebo vysokému krevnímu tlaku, což jsou v populaci velmi rozšířená onemocnění, a nedá se tedy předpokládat, že bude dost specialistů, aby pokryli léčení celé populace. Takže je na místě větší zapojení praktických lékařů. Česká osteologická společnost by ráda šla cestou umožnit praktickým lékařům doplnit si nástavbový jednoroční kurz, aby se vzdělali v oboru osteologie. Takže pokud se pacientům budou chtít věnovat, po vzdělávacím kurzu budou moci předepisovat léky a také provozovat diagnostický přístroj kostní denzitometr.

O osteoporóze jste v MF DNES mluvil zhruba před čtyřmi lety. Dostaly se za tu dobu na trh nové léky na léčení řídnutí kostí?
Ne, ale dokončují se studie k novému typu biologické léčby. Zatím používáme dva typy. Jedná se o vysoce účinkující léčbu vyhrazenou pro pacienty s pokročilou formou choroby.

  • Nejčtenější

Už si neškrtnou, zuří kluby kvůli vlajce se svastikou. Vůz neměl ani technickou

6. května 2024  17:12

Byl to okamžik. Žena sedící na sedadle spolujezdce v lehkém zaplachtovaném nákladním vojenském autě...

Žena, která ležela pobodaná na lavičce, zemřela. Policie zadržela jejího partnera

8. května 2024  18:33,  aktualizováno  20:40

Žena, která v úterý ležela pobodaná v centru Plzně na lavičce, ve středu v nemocnici na následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děsivý nález v řece Radbuze. Plzeňští policisté z ní vylovili lidskou hlavu

3. května 2024  22:29,  aktualizováno  22:55

Policisté v pátek večer uzavřeli část Anglického nábřeží v centru Plzně, kde se nalezla lidská...

Policisté si mysleli, že žena na lavičce je mrtvá. Lékaři pobodanou oživili

7. května 2024  16:30,  aktualizováno  18:47

Plzeňští policisté vyšetřují napadení ženy v centru Plzně. Zraněná žena ležela podle informací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konvoj svobody přilákal tisíce lidí, policie zjistila, kdo mával nacistickou vlajkou

5. května 2024  15:04,  aktualizováno  18:49

Plzní projel tradiční Convoy of Liberty, přehlídka historické vojenské techniky jako vrchol oslav...

Za hákový kříž v konvoji hrozí dvojici pět let, policie shání videozáznamy

9. května 2024  15:32,  aktualizováno  10.5 10:51

Policisté shánějí videozáznamy z oslav osvobození, které pořídili lidé při nedělní jízdě Konvoje...

Soud poslal do vazby muže bez domova obviněného z vraždy přítelkyně v Plzni

10. května 2024  10:14

Plzeňský okresní soud poslal do vazby sedmatřicetiletého bezdomovce obviněného z vraždy přítelkyně....

U TechToweru staví velkokapacitní parkovací dům, pojme přes 400 vozidel

9. května 2024  10:06

Více než 430 parkovacích míst vznikne do konce roku 2026 v novém parkovacím domě v Plzni na...

Bučko opouští Plzeň, nově bude hrát za hokejový Hradec Králové

8. května 2024  21:22

Slovenský hokejový obránce Martin Bučko bude v extralize nově oblékat dres Hradce Králové....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...