Exministr Pospíšil dovedl ODS v Plzeňském kraji k jedinému vítězství

  16:37aktualizováno  18:57
Volby v Plzeňském kraji vyhrála těsně ODS. Slaví tu úspěch, jaký se jí nepodařil v žádném jiném kraji. Všude jinde totiž získali největší podporu komunisté nebo sociální demokraté. ODS získala v Plzeňském kraji 26,5 procenta, ČSSD necelých 25 procent. Třetí KSČM má 21 procent.

Volby.iDNES.cz

Volební lídr ODS Jiří Pospíšil po sečtení většiny hlasů děkoval voličům. "Je to pro nás historické vítězství. Osobně si toho velmi vážím. Dostal jsem přes 40 procent preferenčních hlasů. Vnímám to jako silný impuls a potvrzení toho, že z politiky nemám odejít a že se mám dál veřejně angažovat."

"Bude-li šance postavit na krajské úrovni smysluplnou koalici a budeme-li schopni prosazovat náš program, tak jsem připraven se zde výrazně angažovat," podotkl Pospíšil. Podle něj bude teď nejpodstatnější, zda se ČSSD rozhodne pro otevřenou koalici a pustí komunisty do krajské rady.

ODS se sázka na Pospíšila vyplatila, hodnotí obhajující hejtman

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD se nechal slyšet, že vyrovnaný souboj s ODS očekával. "Přece jen pan Pospíšil je nejoblíbenější politik v této zemi. Jeho výsledek je velmi dobrý ve srovnání s výsledky ODS v jiných krajích. Zjevně se ukazuje, že se sázka ODS na jeho kvalitu vyplatila," řekl pro iDNES.cz Chovanec.

Fotogalerie

Podle Chovance je zjevné, že občané v Plzeňském kraji nevolili podle přízně k jednotlivým politickým stranám, ale volili spíše osobnosti. "U pana Pospíšila je to zjevné. Zabrala tam jeho osobnost. I ten jeho zvláštní odchod z vlády, kdy byl odejit velmi zvláštním způsobem," řekl Chovanec.

Podotkl, že ODS vyhrála krajské volby stejně jako sociální demokraté parlamentní volby, kteří tehdy zvítězili, ale nevládnou.

"Pro nás je nyní prioritní co největší zapojení sociální demokracie v radě, ale záleží, co se podaří vyjednat," připustil.

Povolební vyjednávání začne až za týden

Řešením jsou podle něj buď koalice s ODS s případným zapojením TOP 09, koalice s KSČM nebo menšinová rada za podpory KSČ. "Vzhledem k tomu, že ODS nemůže, nebo nechce, nebo nikdy se nepřiklonila, že by dělala koalici s KSČM, tak pro ni jiné řešení než spolupráce s ČSSD neexistuje," vysvětlil.

Až Pospíšil sociální demokraty osloví, pošlou vyjednávací tým. Podle něj to však nebude dřív než příští pondělí. Před druhým kolem senátních voleb sociální demokraté o krajské vládě vyjednávat nechtějí. Chovanec zatím neodpověděl na otázku, zda budou sociální demokraté ochotní jít do velké koalice s ODS.

"Zastupitelstvo Plzeňského kraje jsem svolal na 5. listopadu. Pokud nebude žádná mimořádná událost, že by někdo podal žalobu nebo odpor k výsledku voleb, tak v ten den bude zastupitelstvo volit novou radu, nového hejtmana. Teď se týden budeme věnovat jenom senátní kampani," dodal Chovanec.

Komunisté jsou se svým volebním výsledkem v kraji spokojení. "Odhady mluví o dvanácti mandátech, což znamená posílení o tři a to je slušný výsledek,“ uvedl lídr kandidátky KSČM v kraji Karel Šidlo.

"Pan kolega Pospíšil z ODS řekl, že pro něj jsme stále nedemokratickou stranou a tvrdí, že se domluví se sociální demokracií. Já tím, že mám v kraji třetí místo, tak si mohu troufnout nabídnout pouze to, být dobrým koaličním partnerem, když mi to někdo nabídne," dodal Šidlo.

Ve volebním štábu Strany práv občanů - Zemanovci v restauraci U Matasů v Plzni - Černicích panovala spíše rozpačitá nálada. Strana získala necelých 3,5 procenta hlasů.

"Očekávali jsme, že překročíme pětiprocentní hranici. S tím se volby dělají. Bohužel se nám to nepodařilo, v podstatě nás to jen nutí k další práci," hodnotil Josef Baxa, místopředseda SPOZ.

Podle něj se na výsledku podepsala především slabá volební účast. "Když lidé nepřijdou k volbám, nemohou změnit politickou situaci. Vidíme velký úspěch KSČM, která má disciplinované voličstvo. Dopomohlo jí k tomu, že v několika krajích je zatím na čele výsledků," dodal Baxa.

Šéfka krajské organizace SPOZ Dita Portová doplnila, že výsledek mohl být ovlivněný i silnou pozicí ODS v Plzeňském kraji. "Nebudu zastírat, že tento výsledek není takový, jaký jsme očekávali. Přesto je vidět, že jsme v kraji něco udělali. Věřím, že výsledky půjdou jen nahoru," uvedla Portová.

V Drahkově na Plzeňsku a v Milířích na Tachovsku se v pátek a v sobotu konaly také volby do obecních zastupitelstev. Ta původní se tu totiž rozpadla. V Milířích získali nejvíce hlasů Nezávislí - budou mít šest mandátů, ČSSD získala tři mandáty. V Drahkově získalo tři mandáty Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj obce,  dva mandáty připadly Sdružení nezávislých kandidátů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz