Lídři z Plzeňska: Začal jako úředník, teď obhajuje post hejtmana

  17:06aktualizováno  17:06
Chodí rád na ryby. Jel kvůli nim až do Norska. Jeho impozantní postavu nelze přehlédnout. Z bankovního úředníka to dotáhl až do nejvyššího křesla v kraji - hejtman Milan Chovanec z ČSSD bude v pátek a v sobotu obhajovat svůj post a je posledním volebním lídrem, kterého představuje seriál MF DNES.

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD chce v říjnových volbách obhájit post hejtmana. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dvaačtyřicetiletý Milan Chovanec může svoji politickou kariéru dotáhnout ještě dál než na kraj. Naznačuje to například skutečnost, že nyní je stínovým ministrem dopravy ČSSD. O případném vstupu do vlády ale mluvit nechce a tvrdí, že to je příliš hypotetická a navíc vzdálená možnost.

Krajský šéf ČSSD je již roky nevlivnějším sociálním demokratem v regionu a v krajském měřítku zřejmě i nejvýraznější osobností této strany. Letos překvapivě svým podpisem podpořil návrh na vyhlášení referenda o stavbě obřího obchodního domu v centru Plzně. Vysvětloval to tvrzením, že veřejnost má mít možnost se k podobným tématům vyjádřit.

Na rozdíl od svého hlavního volebního rivala Jiřího Pospíšila z ODS nebyl výtečným studentem. Po neúspěšném pokusu o zdolání ekonomické fakulty do politiky vstupoval jako podnikatel a po roce 2000 vedl firmu Plzeňský nábytek.

Chovanec nepatří k socialistům, kteří rádi sahají k ideologickým proklamacím. Raději mluví věcně a je spíš typem pragmatického politika. Možná i proto v kampani nyní otevřeně prohlašuje, že není dost peněz na opravy silnic II. a III. třídy.

"Pokud se nezmění systém financování krajů, můžeme silnice jenom udržovat nebo mírně vylepšovat," říká. Řešení vidí v tom, že by stát předal krajům kus spotřební daně z pohonných hmot.

Některé schopnosti Chovance uznávají i v konkurenčních stranách, které jinak vládu socialistů kritizují. "Pan hejtman je nepochybně chytrý," řekl nedávno Chovancův předchůdce Petr Zimmermann z ODS. Podobně je i Chovanec schopen připustit kvality některých zástupců opozice.

Plzeňský kraj je zatím jediný, který není zadlužený

Krajský šéf ČSSD svou politickou kariéru rozjížděl v zastupitelstvu Plzně. V roce 2002 se stal předsedou plzeňských socialistů, které vedl do roku 2006. Několik let byl v kraji místopředsedou ČSSD a v roce 2011 povýšil na předsedu.

Do krajských voleb v roce 2008 šel na čtvrtém místě za Miladou Emmerovou. Ta se sice stala hejtmankou, ale bylo zřejmé, že Chovanec coby její ekonomický náměstek měl ve vedení kraje největší praktický vliv. Jakmile se Emmerová rozhodla v roce 2010 z hejtmanství odejít, bylo v podstatě jisté, že ji nahradí.

Plzeňský kraj je zatím jediný v zemi, který není zadlužený, ale Chovanec se domnívá, že v příštích čtyřech letech to už platit nebude. "Ať bude v kraji vládnout kdokoli, je více než pravděpodobné, že si bude muset vzít úvěr na předfinancování evropských projektů," tvrdí. Takové případy ale nepokládá za špatnou investici a projídání budoucnosti, protože kraj získá víc, než utratí.

V posledních čtyřech letech Chovanec narazil na dva problémy, které vybočovaly z běžného rámce jeho fungování na hejtmanství. V roce 2010 byl podezřelý, že neprávem získal titul bakaláře na Právnické fakultě ZČU. Po prověrce jeho studia univerzita titul uznala.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

Potíž, které se tak snadno zbavit nedokázal, představuje krajský radní pro kulturu Václav Koubík. Ač je dlouho jasné, že Koubík funkci nezvládá, Chovanec ani další lidé z vedení kraje se neuměli postarat o to, aby Koubík z rady odešel.

Přestože se po komunálních volbách a vzniku velké koalice ODS a ČSSD v Plzni mluví o tom, že si dva největší konkurenti plácnou i po krajských volbách, Chovanec tvrdí, že jemu by se to kvůli vynucenému programovému kompromisu nelíbilo.

Zatímco hlavní konkurent Chovance Jiří Pospíšil si nepřeje, aby krajské volby byly referendem o vládě, hejtmanovi by se hodil opak. I proto na plakátech a billboardech vyzývá, aby jí lidé řekli "dost".

A kde vidí hejtman důvody, proč by lidé měli nyní volit právě jeho? Nabízí například znalost kraje i zdravý patriotismus. "... a pak i to, že jsem těžká váha a to je záruka, že se mnou nebude nikdy nikdo nijak hýbat," uvedl v narážce na vlastní postavu. Ta ho evidentně trápí a pokouší se hubnout. Zatím ale marně.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Najdete na iDNES.cz