Domažlická nemocnice.

Domažlická nemocnice. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Pitva neobjasnila příčinu úmrtí kojence, kterého ošetřili v nemocnici s horečkou

  • 110
Policie zveřejnila předběžné výsledky pitvy miminka, které zemřelo poté, co ho s kašlem, rýmou a horečkou ošetřili lékaři na pohotovosti Domažlické nemocnice a propustili ho domů. Ze zprávy však vyplývá pouze to, že dítěti nikdo fyzicky neublížil a vyloučena je také verze, se kterou přišel zdroj obeznámený s případem, že se dítě mohlo udusit zvratky. Domažlická nemocnice se dnes ohradila proti tomu, že by smrt dítěte zavinila.

Podle ředitele Domažlické nemocnice Petra Hubáčka neměla smrt miminka žádnou souvislost s potížemi, se kterými bylo v nemocnici ošetřováno.

„Je nám líto každého zmařeného života a zvlášť pokud se jedná o dítě. I v tomto případě je nám velice smutno, že zemřelo malé dítě. Musíme se ale jednoznačně ohradit proti tomu, že je jeho smrt dávána do souvislosti s předchozím ošetřením v nemocnici a že jsou lékaři nemocnice nepřímo označováni za viníky,“ uvedl dnes pro portál iDNES.cz Hubáček.

Doteď nás nikdo nekontaktoval, ani rodina, ani policie. Nebyli jsme ani vyzváni, abychom poskytli dokumentaci. Oficiálně nic nevíme a veškeré informace se dozvídáme z tisku.

Petr Hubáčekředitel Domažlické nemocnice

„Pro toto obvinění neexistuje žádný důkaz a zatím nikdo k němu nepodal jakékoliv odborné vyjádření, které by tuto úvahu podpořilo,“ vysvětlil s tím, že o úmrtí dítěte se dočetl ve čtvrtek odpoledne v médiích.

Řekl, že o případu odmítá jakkoliv spekulovat a čeká na výsledky vyšetřování. „Informace, které má nemocnice k dispozici, naznačují, že ošetření dítěte bylo adekvátní, zdravotní potíže během noci odezněly a smrt dítěte v ranních hodinách nemá žádnou souvislost s potížemi, se kterými bylo v nemocnici ošetřováno,“ sdělil ředitel.

Příčinu úmrtí dítěte neobjasnily ani předběžné výsledky pitevní zprávy. „Jednalo se o úmrtí z chorobných příčin. Konkrétní informace budeme mít až po všech laboratorních výsledcích, což může být v řádu týdnů,“ sdělila dnes policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Dodala, že pitva vyloučila brachiální násilí. To znamená, že dítěti nikdo fyzicky neublížil. Vyloučila se také verze, se kterou přišel zdroj obeznámený s případem, že se dítě mohlo udusit zvratky.

„Doteď nás nikdo nekontaktoval, ani rodina, ani policie. Nebyli jsme ani vyzváni, abychom poskytli dokumentaci. Oficiálně nic nevíme a veškeré informace se dozvídáme z tisku. Také to, že by výsledky pitvy měly být známy dnes, jsem se dočetl v tisku,“ rozčiloval se Hubáček.

Ten přiznal, že se na nemocnici pro zveřejnění článku spustila štvanice a dostává řadu nenávistných a výhrůžných e-mailů.

Ředitel nemocnice ctí presumpci neviny

Na případ v Domažlické nemocnici reagoval na sociální síti například primář interního oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka, který během pandemie covidu veřejně kritizoval vládu za podcenění situace s tím, že v sokolovské nemocnici chybějí lůžka, pacienty je nutné selektovat a nelze všem poskytnout potřebné přístroje.

„Tohle je velký průser... Ještěže jsem nabídku ředitelovat tam odmítl,“ uvedl na Twitteru ve spojitosti s úmrtím dítěte.

Reagoval tak mimo jiné na informaci z webu Novinky.cz, že v pondělí večer, kdy rodiče přivezli nemocného syna na pohotovost, měl službu primář dětského oddělení František Zahálka, který je podepsaný pod lékařskou zprávou o vyšetření dítěte.

Jde o lékaře, který byl zatím nepravomocně odsouzen za smrt 16měsíčního chlapce, kterému podle rozsudku domažlického soudu nechal Zahálka vypláchnout žaludek vysoce koncentrovaným solným roztokem.

„Problém je, že v této oblasti dlouhodobě chybí dětští lékaři. Ale nechávat tam pracovat lékaře, který už jednou dítě zabil, je špatně. Okamžitě bych ho vyhodil. Už jen z morálního hlediska. Je to ostuda nemocnice,“ myslí si Straka.

Ředitel Domažlické nemocnice ale až do vynesení pravomocného rozsudku ctí presumpci neviny. Na otázku, zda primář Zahálka skutečně sloužil na dětské pohotovosti v pondělí večer, neodpověděl.

„Je zcela irelevantní, kdo dítě ošetřoval. Dítěti byla poskytnuta kvalifikovaná odborná péče a rodičům byl sdělen standardní postup domácí léčby, tak jako v tisíci jiných případech před tím, ať už v domažlické nebo jiné nemocnici v zemi,“ uzavřel.

Rodiče jeli s nemocným chlapcem na pohotovost v pondělí večer. Dítě mělo více než týden rýmu a kašel a k tomu se přidala vysoká teplota. Ještě než vyrazili, aplikovali mu čípek na snížení teploty. Na pohotovosti mu pak naměřili teplotu přes 39 stupňů Celsia.

Ošetřující lékař rodičům doporučil, aby byl kojenec v teple, aby s ním nechodili ven a na snížení teploty používali Panadol nebo Nurofen ve formě čípků a kapky do nosu.

Dítěti se ale doma ještě přitížilo a druhý den ráno přestalo dýchat. Ani přivolaná záchranná služba mu nedokázala pomoci.