Hluboké vrty a zhutněný štěrk. Dělníci zpevňují propadající se přivaděč

  16:17aktualizováno  16:17
Po téměř třech letech skončí problém s propadající se silnicí na dálničním přivaděči za plzeňskou věznicí, který komplikuje život řidičům. Propadání podkladních vrstev vozovky do podzemí má ukončit u nás nepříliš používaná metoda zhutnění štěrku do hlubokých vrtů.

Na dálničním přivaděči za plzeňskou věznicí silničáři opravují propady vozovky způsobené starou štolou hluboko pod povrchem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Úsek klatovského přivaděče za plzeňskou věznicí se motoristům otevřel v prosinci 2011. Po čtyřech letech se ale středová svodidla oddělující jízdní pásy začala propadat a ve směru na Klatovy poklesla i vozovka v rychlém jízdním pruhu.

„V podzemí je štola, o které při stavbě silnice nikdo nevěděl. Později se navíc ukázalo, že je kolem ní i neúnosný materiál. To způsobilo, že se komunikace začala propadat. Problém je osm metrů pod povrchem,“ popsal vedoucí provozní úseku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Plzni Michal Syřínek. 

ŘSD první propadání reklamovalo u firem, které přivaděč stavěly. „Zhotovitel vše opravil, ale situace se opakuje. Znovu dosypat a udělat vozovku nemá cenu, musíme přijít na kloub tomu, co problém způsobuje,“ řekl v březnu 2016 Zdeněk Kuťák, pověřený šéf plzeňského pracoviště ŘSD.

Správci přivaděče se tehdy podívali speciální kamerou do míst propadů, technici se s ní dostali až do tajemné sloje.

„Je to kamenná štola. Kamera ukázala, že se jí už někde i propadl strop. Nevíme, odkud a kam vede, proč byla vytvořena, k čemu měla sloužit. V žádných mapách není zanesená,“ uvedl tehdy Kuťák k podzemní chodbě, která vede hluboko pod silnicí

Nad místem propadu mohl vzniknout i nový mostek

Dokud nebyl hotový komplexní posudek propadů, silničáři vozovku několikrát dorovnali pruhem asfaltu. Pak ale kvůli bezpečnosti správci na komunikaci snížili v problémovém úseku rychlost a později svedli dopravu jen do pomalých jízdních pruhů.

Teď je směr od Klatov a dálnice D5 do Plzně zcela uzavřený a doprava obousměrně vede několik stovek metrů po druhé polovině komunikace.

Michal Syřínek řekl, že se silničáři při hledání způsobu odstranění problému rozhodovali mezi dvěma variantami. „První byla vybudovat nad problémovým místem přemostění, druhá vše zpevnit. My jsme se rozhodli pro druhý způsob. Jen připomínám, že štola je osm metrů pod povrchem. Proto se nyní dělají dvanáct metrů hluboké vrty, které se vyplňují zhutněným štěrkem. Není tam použitý žádný beton. Práce na opravě problémového místa budou pokračovat i v příštím roce,“ vysvětlil Michal Syřínek.

Na rozdíl od jiných staveb v kraji, kde například za plného provozu budují kruhové křižovatky na silnicích první třídy, není na přivaděči dopad na dopravu tak velký.

Oprava silnice za věznicí

„Práce provádíme na polovině čtyřproudé komunikace, doprava je tak obousměrně převedena do její druhé poloviny,“ dodal Syřínek.

Před výstavbou přivaděče v tomto místě nikdo nezaznamenal jakékoli propadání povrchu.

Stavbaři ale na podobné neznámé chodby a průduchy v Plzni narážejí poměrně často. Jsou to zejména nikde nezakreslená stará vedení elektřiny nebo kanalizací. Při rekonstrukci Riegrovy ulice v centru Plzně propad komunikace odhalil starou větrací štolu. 

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Podvodem získal milionový majetek, řekl soud a vyměřil čtyři roky vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na čtyři roky do vězení Arnošta Gindru, který podle obžaloby podvodem připravil svého...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Najdete na iDNES.cz