Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Církev by měla být polní nemocnicí, kde se zachraňují životy, říká biskup

  0:16
Deset let působil jako hlavní armádní kaplan. Teď se plzeňskému biskupovi Tomáši Holubovi zkušenosti ze zahraničních misí hodí. Tvrdí, že světová pandemie koronaviru se válce v některých aspektech podobá. A církev ve světle současných událostí čeká nutná proměna. „Věřím, že bude víc spojená s podstatným a bude méně bazírovat na nedůležitých věcech,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Biskup Tomáš Holub je téměř každý den k dispozici na telefonu těm, kteří si s ním chtějí popovídat. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jak se od začátku karantény změnil váš běžný denní režim?
Změnil se naprosto zásadně, protože všechny schůzky se jedním šmahem škrtly. Najednou začaly úplně jiné agendy spojené s tím, co je potřeba organizovat. Činnosti se týkají tří základních oblastí. První je péče o kněze, druhá kontakt s veřejností, třetí věcí je pomoc, organizovali jsme například šití roušek.

Kněží nesmí sloužit mše, jak byli dosud zvyklí, chodit za nemocnými, navštěvovat umírající a podobně. Co vlastně mohou dělat?
Kontaktují lidi, kteří patří do jejich farností, buď telefonicky, nebo přes sociální sítě. Snaží se je povzbudit, aby jako centrum duchovního života teď nevnímali kostel, do kterého nemohou, ale svou rodinu. Aby se scházeli společně k modlitbě, digitálně se propojili s nejbližšími nebo těmi, které znají právě z kostela. Tohle mají kněží nabízet a ukazovat, jak je to možné. Taky se s nimi po telefonu modlí a žehnají jim. Pořád si stěžujeme, že máme moc aktivit a málo času na modlitbu. Teď se teprve ukazuje, jak to myslíme vážně. Jestli se opravdu umíme modlit, nebo to byla jenom výmluva.

Viděla jsem například mše online, což donedávna nebylo tak běžné. Dnes přenáší bohoslužby třeba i některé plzeňské farnosti.
Internet a digitální sítě ukazují svou dobrou stránku. Můžou spojovat lidi. Učíme se s těmito nástroji teď daleko více pracovat. Člověk objevuje nové věci, které jsou zajímavé. Do té doby by ho ani nenapadlo, že se může třeba modlit růženec po telefonu nebo mít setkání mladých rodin prostřednictvím videokonference. Donedávna se nám zdály takové možnosti absurdní, dnes ukazují cesty, které pomáhají.

Nedávno jste spustil linku, na které si s vámi může kdokoliv popovídat. Na příjmu jste od pondělí do soboty, vždy dvě hodiny denně. S čím se na vás lidé často obracejí?
Je to celá škála otázek, od duchovních a sociálních až po podpůrné telefonáty. Nejvíc věcí je spojených se strachem ze současné situace. Objevily se také zprávy nebo telefonáty, v nichž si lidé chtěli vylít srdce kvůli nespokojenosti s církví.

Liší se váš přístup, když zavolá věřící, nebo někdo, kdo se ke křesťanství nehlásí?
Základní je, že hovor má být z mé strany spíš nasloucháním než poučováním. Samozřejmě když mluvím s lidmi, kteří se aktivně deklarují jako věřící, končím hovor třeba požehnáním. Ostatním řeknu, že se za ně budu modlit.

Nejsou z takové nabídky trochu v rozpacích?
Nemodlím se s nimi, ale za ně. V tomto směru se setkávám zcela napříč svých hovorů s kladnými reakcemi. Lidé jsou buď vděční, nebo rádi, že chci udělat něco, čemu věřím, že je v jejich prospěch.

Pozorujete, že se teď lidé více obracejí k víře nebo prosí o jiné věci než běžně?
Mám jednoho kamaráda ještě z vojenských časů, který mi nedávno napsal, že každý den chodí k Božím mukám, která má kousek od domova, a tam prosí. A v žádném případě by sám sebe neoznačil za aktivně věřícího nebo křesťana. Je to doba hledání a doba nových zkušeností. Protože naděje, která byla vkládána pouze do lidského rozumu a schopností, teď naráží na své hranice.

Souhlasíte s názory českých teologů, kněží nebo intelektuálů, že toto období je výzvou pro církev?
Jestliže zaznívá, že svět bude po koronaviru jiný, bude jiná i církev. Věřím, že bude více spojená s podstatným a bude méně bazírovat na nedůležitých věcech.

Jakou má církev v této situaci podle vás roli?
Jsem přesvědčený, že církev může nabídnout naslouchání. To znamená schopnost být s lidmi v jejich osudech. Je to něco, co by mělo patřit k identitě těch, kteří se k církvi hlásí. Mimo to může být ostrovem skutečné naděje. Protože křesťanská naděje přesahuje horizonty lidsky viditelného a lidskými silami zvládnutelného. V okamžiku, kdy mnohé naráží na limity, ukazuje se, že naděje se dívá mnohem dál. Dívání dál není nějaké snění, ale zásadní impulz pro to, abychom mohli touto situací kráčet a nepropadli zoufalství. Církev by měla být nakažlivá nadějí.

Když se na ni podíváte, připadá vám nakažlivá nadějí?
Když se podívám na papeže Františka, myslím, že ano. Když se podívám na jednotlivé kněze ve své diecézi, jsem o tom přesvědčen. Samozřejmě umíme to různě. Někomu to jde lépe, někomu hůře. Ale věřím, že se církev takto profiluje.

Zmínil jste papeže Františka. Ten v minulosti prohlásil, že církev by měla být polní nemocnicí.
Myslím, že se opravdu polní nemocnicí stává, protože v této chvíli se mnohé věci, které byly svázány určitými strukturami a pravidly, najednou mění nebo rozvolňují. Je potřeba hledat podstatné, což je také charakteristika polní nemocnice. Není to zařízení, kde se dělají kosmetické úpravy, ale kde se zachraňují životy. Zdá se mi, že mluvit o naději a být otevřený pro všechny, kteří naději hledají, znamená ideál polní nemocnice naplňovat. Současná situace k tomu přímo nutí, aby církev, pokud má být alespoň trochu hodnověrná, se polní nemocnicí stávala.

Jak konkrétně to má vypadat?
Záchrannou vestou nejsou žádné seznamy věcí, jak se mají dělat, ale je to víra v Boha, který je dobrý a stojí na straně člověka i v nebezpečí. Je jedno, jestli má člověk za sebou jedno nebo deset ztroskotání. Zkrátka v této chvíli je možné se Boha chytit a být mu nablízku. Ukazuje se, že mnoho věcí, kdy církev možná až příliš sortýrovala ty, kteří mohou k Bohu blíž, nebo se to tak minimálně zdálo, teď najednou mizí.

Často se v souvislosti s koronavirem mluví o válce nebo boji. Vy jste působil jako hlavní armádní kaplan a absolvoval několik misí. Vidíte se současnou situací nějaké podobnosti?
Myslím, že situace se opravdu v mnoha směrech dá spojit se zkušenostmi, když jsem byl na zahraničních misích. Jde o podstatné. Všechny vnější a nedůležité věci, které v okamžiku poklidného putování mohou být hezké, nebo dokonce nebezpečně manýristické, jsou buď směšné, nebo zbytečné. Podstatné je to, že věříme v Boha, který stojí na straně člověka, jehož zachránil. I za cenu toho, že sám sebe zničil na kříži, což je poselstvím Velikonoc. To, co jsem zažil v situacích válečných nebo poválečných, je velmi podobné současnosti. Lidé, kteří se neumí oprostit od vnějších forem a jít k podstatě, se pak pohybují těžkopádně a často bývají mimo realitu.

  • Nejčtenější

Zubařka z Plzeňska se stala třetí Češkou, která zdolala nejvyšší horu světa

Eva Perglerová, zubařka z Přeštic na Plzeňsku, se stala třetí Češkou, která vystoupala na nejvyšší horu světa Mount...

Nečekaný tah v Plzni. Do fotbalové Viktorie má blízko trenér Koubek

Pravou paži mu už osm let zdobí vytetovaný nápis: #1 Viktoria 2014-15. Jako věčná vzpomínka na český titul, jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér za jízdy zkolaboval, autobus zastavil mladík s čerstvým řidičákem

Osmnáctiletý Matyáš Diba je šestnáctým nositelem titulu Gentleman silnic v Plzeňském kraji. Ocenění dnes dostal za to,...

Štve mě, jak tady končím. Teď někde jinde trénovat neplánuju, řekl Bílek

Před rokem prožíval euforii, slavil titul. Letošní sezonu, svou poslední v Plzni, končí porážkami. „Vyloženě mě štve,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syn bodal matku nožem do hlavy. Asi se bránila, nevím přesně, řekl soudu

Plzeňský krajský soud poslal do vězení na 14 let pětadvacetiletého muže, který loni v listopadu v bytě ubodal svoji...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Při čelní srážce dvou aut na Klatovsku se zranilo šest lidí, včetně dětí

Zraněním šesti osob včetně dětí skončila čelní srážka dvou osobních aut, k níž došlo v sobotu odpoledne u Štěpánovic na...

Syn bodal matku nožem do hlavy. Asi se bránila, nevím přesně, řekl soudu

Plzeňský krajský soud poslal do vězení na 14 let pětadvacetiletého muže, který loni v listopadu v bytě ubodal svoji...

Roste nejdelší most na obchvatu Klatov, převede auta přes trať i silnici

Za rok a čtvrt chtějí stavbaři otevřít první část ze 7,5 kilometru dlouhého východního obchvatu Klatov. Nová propojka...

Soud zprostil obžaloby bývalého vychovatele věznice, zneužití pravomoci neprokázal

Krajský soud v Plzni zprostil části obžaloby bývalého vychovatele věznice Vykmanov na Karlovarsku Lukáše Kislingera....

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...