Pro stranu musíte zabít i bratra, deklamuje na výstavě komunista Nejedlý

  16:24aktualizováno  16:24
Lidé v Litomyšli se už 28 let přou, zda mají před Základní školou v Zámecké ulici nechat sochu rodáka, muzikologa a zároveň zapáleného komunisty Zdeňka Nejedlého. V rozhodování jim má pomoci nová výstava „Já jsem... Zdeněk Nejedlý. Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála“.

Na Nejedlého životní cestu od masarykovce ke stalinistovi zve videoklip, který připomíná jeho výroky na adresu „reakce“: „Komunista věří v lidi, běda však tomu, kdo zneužije jeho důvěry. Pak komunistu nic nezastaví ani před trestem smrti, i kdyby šlo o vlastního bratra,“ říká Nejedlý.

I když je jeho socha před školou z roku 1978 doplněna cedulkou upozorňující na rozporuplnost této osobnosti, mnohým to přijde málo.

Na krk skulptury loni někdo pověsil oprátku. Pro řadu lidí je totiž neúnosné, aby nekritický obdivovatel SSSR, Stalina a servilní schvalovatel vražd měl sochu před základní školou.

Zdeněk Nejedlý (1878 Litomyšl - 1962 Praha)

Historik, muzikolog, literární historik, politik. Svůj historický zájem věnoval hodně husitské epoše. Vedle husitství se zabýval estetikou a místopisem, zejména dějinami rodného města a životem Bedřicha Smetany. Naopak příkře odsuzoval dílo Dvořáka či Suka.

Rozsáhle se věnoval životu T. G. Masaryka, přitom propagoval V. I. Lenina a vzhlédl se v říjnové revoluci v Rusku v roce 1917.

Byl předsedou Společnosti pro hospodářské a kulturní sblížení s Novým Ruskem, později též členem Společnosti přátel Sovětského svazu.

Jako člen KSČ po roce 1945 zastával četné státnické funkce, nejznámější bylo jeho působení ve funkci ministra školství a národní osvěty v letech 1948 - 1953.

Pro jiné je naopak socha s doplňujícím textem skvělým příkladem, jak se vzepřít tradici boření pomníků, která provázela celé 20. století.

První polistopadový starosta Litomyšle Miroslav Brýdl by se sochou nehýbal, jeho syn a současný starosta Daniel Brýdl má názor opačný.

„Na této výstavě si všichni uvědomíme, že nic není černobílé. Ale to, že je tam socha jen s malou cedulkou, je podle mě špatně. Především vůči všem obětem komunismu,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Výstava, která potrvá až do února, bude rozdělena do dvou částí.

První představí Zdeňka Nejedlého jako litomyšlského rodáka, profesora, historika, muzikologa, velkého propagátora Smetanovy hudby, ale také jako ministra komunistických vlád. Druhá část je věnována dílům, která Nejedlého zobrazují ve výtvarném umění, a příběhu jeho „druhého života v Litomyšli“, jehož ústředním bodem je právě vznik „proslulé“ ministrovy sochy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

Obžalovaná před soudem.

S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě...

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz