Stvoly, mříže, nebo lípa. Porota vybrala návrhy na zakrytí „rudého dědka“

  16:03aktualizováno  16:03
Odborná porota v Litomyšli vybrala tři z dvanácti návrhů, které se sešly v umělecké soutěži na doplnění kontroverzní sochy Zdeňka Nejedlého, kterému se přezdívalo rudý dědek. Podmínkou bylo, že zůstane na svém místě. Z dodaných návrhů porota nakonec důkladněji hodnotila pouze pět.

Jakub Grec navrhuje jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu procesu vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – 7 metrů. | foto: archiv soutěže MěÚ Litomyšl

„Byl jsem překvapený z toho, co vše autoři navrhují. Byly tam nápady vážné i lehce recesistické, ale jsem moc rád, že se nám přihlásilo tolik umělců. Trochu mě mrzí, že více než polovina z nich porušila podmínky a chtěli sochu přesouvat nebo ji sundávat z podstavce, protože tyto návrhy jsme, i přes kvalitu některých z nich, nemohli podpořit. Dopředu jsme avizovali, že sochu nechceme bořit nebo přemisťovat,“ řekl po prvním kole soutěže starosta Radomil Kašpar.

Fotogalerie

„Nakonec jsme vybrali tři díla a doporučíme radě města ke schválení finanční odměny pro autory. Rada také rozhodne, zda vypíšeme druhé kolo a jak celou záležitost vyřešíme,“ dodal.

Odborná porota nakonec vybrala bez uvedení konečného pořadí tři návrhy. V prvním navrhuje Jakub Grec jako symbol 24 obětí litomyšlského monstrprocesu za komunistů vztyčit kolem sochy stvoly o výšce 4,5 – sedm metrů.

Trojice Matěj Hájek, Jindřich Ráftl a Jan Tůma hodlá uspět s návrhem struktury z povrchově upravených ocelových trubek připomínající mříže, která sochu částečně zakryje.

Jaroslav Sedlák v návrhu před sochu zasadil lípu, jež má odclonit minulost, ale zachovává historickou autentičnost.

Plánovaný rozpočet těchto projektů je 1,9 milionu korun, 4,2 milionu korun a 88 tisíc Kč.

Byly i pokusy zakrýt sochu růžemi anebo ji doplnit knihami

Odborná porota hodnotila například nápady na překrytí sochy novou vysvětlující tabulí, umístění mříží kolem litomyšlského rodáka a komunistického ministra nebo vybudování podzemní expozice. Ve hře byly i návrhy umístění sochy na otočný podstavec anebo na terénní úpravy, při kterých by socha neshlížela na ostatní, ale kolemjdoucí na ni.

Další autor zase navrhoval sochu sejmout z podstavce a dát na něj Nejedlého knihy. Jeden z návrhů také chtěl nechat okolí zarůst růžemi. Navrhovaný rozpočet byl většinou v rozmezí 500 tisíc až dva miliony korun, nicméně v soutěži byl i návrh za bezmála sedm milionů korun.

„Rozhodování nebylo snadné, návrhů padlo mnoho, včetně toho, že bychom mohli soutěž zrušit. Nyní je na radě města, jak se k tomu postaví. Osobně mě potěšilo, že v porotě usedli odborníci na historii, umění, architekturu, právo, ale i pan Jiří Kopřiva, oběť litomyšlského monstrprocesu. Debata o tom, co s prostorem kolem sochy udělat či neudělat, byla velice zajímavá,“ řekl k soutěži místostarosta Josef Janeček.

V odborné porotě kromě představitelů města byli architekt Josef Pleskot, výtvarník Jiří Příhoda, grafik Jiří Lammel, výtvarnice Veronika Šrek Bromová, historici Martin Boštík a Stanislav Vosyka, představitel Konfederace politických vězňů Jiří Kopřiva, advokát František Vyskočil, ředitel 1. ZŠ Petr Doseděl a historička umění Karina Kottová. V porotě rovněž usedli ředitelka Městské galerie Litomyšl Dana Schlaichertová a ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Důvodem pro vypsání soutěže byly reakce Litomyšlanů na sochu Zdeňka Nejedlého, které radnice v posledních letech obdržela. Umístění vysvětlující tabulky k soše od Jana Hány krátce po sametové revoluci totiž část obyvatel nepovažuje za dostatečnou tečku za minulostí.

Tabulka s textem historika Milana Skřivánka „Zdeněk Nejedlý /1878–1962/ rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“ podle kritiků dostatečně nereflektuje to, že Zdeněk Nejedlý byl významným historikem, muzikologem, organizátorem kulturních akcí, ale rovněž vysokým politikem a komunistickým ministrem, jenž se aktivně podílel na směřování naší vlasti v 50. letech minulého století.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Dynamo se udrží. Trenér Lubina to zařídí, věří pardubický primátor

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Primátor Pardubic Martin Charvát fanouškům slíbil, že extraliga ve městě zůstane. Pro něj prý nepřipadá jiná varianta....

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Najdete na iDNES.cz