Blíží se zápisy prvňáků, v Pardubicích se čeká boj o místa ve třídách

  8:57aktualizováno  8:57
Zápisy do škol se blíží a to hlavně pro rodiče znamená dávku stresu. V posledních letech jsou některé pardubické základní školy značně přeplněné a ne všichni u zápisu dostali místo ve vybrané škole.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Podle radních však všechny děti s bydlištěm v Pardubicích nakonec svou třídu najdou. Horší to budou mít přespolní. Ve školách se bude hlídat skutečné bydliště dětí.

Letos bude sedmnáct pardubických základních škol své budoucí žáky vyhlížet při zápisech 3. a 4. dubna v čase od 13 do 18 hodin. Podle odhadů radnice by k zápisu, určenému primárně dětem narozeným od 1. září 2012 do 31. srpna 2013 a těm, které loni dostaly odklad, měla dorazit zhruba tisícovka dětí.

A už nyní politici vědí, že o místa ve třídách bude boj.

„I letos ještě odchází ze škol početně slabý ročník deváťáků, takže pro prvňáky bude potřeba více míst, než jich deváťáci uvolní, a tak budou školy ještě více naplněny. Mohu však ujistit všechny rodiče pardubických dětí, které v Pardubicích skutečně bydlí, že naše školy jsou připraveny je v rámci spádových obvodů přijmout,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Kritéria pro přijímání dětí se od loňska nemění. Jsou nastavena ve prospěch pardubických dětí, které ve městě mají trvalý pobyt a také zde skutečně bydlí, ne jen dočasně papírově.

„V posledních letech se totiž Pardubice potýkají s dočasným přehlašováním pobytů dětí z okolních vesnic jen pro účely zápisu, a proto budou ředitelé po rodičích vyžadovat i doložení skutečného bydliště ve spádovém obvodu školy,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

Kdo bude lhát o bydlišti dítěte, může dostat vysokou pokutu

K zápisu budou rodiče potřebovat rodný list dítěte a průkaz totožnosti, kterým zákonný zástupce prokáže vztah k dítěti. Body navíc bude možné získat i za skutečné bydliště dítěte.

„K jeho prokázání budou muset rodiče řediteli doložit užívací právo zákonného zástupce k objektu skutečného bydliště dítěte, výpis z katastru, nájemní smlouvu či jiný doklad potvrzující, že s dítětem skutečně na uvedené adrese bydlí,“ upřesnila Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu.

Radnice však varuje rodiče, že v případě udávání nepravdivých údajů například o bydlišti se vystavují v rámci správního řízení riziku pokuty až 10 tisíc korun.

Povinností každé obce je zajistit školní docházku pro své obyvatele, a to i v případě, že sama školu nezřizuje. Loni proto Pardubice uzavřely smlouvy s celkem dvanácti okolními obcemi (Barchov, Čepí, Dubany, Němčice, Ostřešany, Ráby, Spojil, Srch, Srnojedy, Staré Jesenčany, Staré Hradiště a Stéblová), jejichž území se tak stalo součástí spádového obvodu ZŠ Štefánikova a ZŠ Dubina.

„Tyto obce nám v rámci smlouvy za své děti ve stávajícím školním roce dohromady zaplatily téměř dvoumilionovou částkou, která přispěje na provoz základních škol, do nichž tyto děti chodí. Vážíme si zodpovědného přístupu obcí, jež s námi docházku do základních škol vyřešily touto cestou. Spádové připojení dalších obcí však nyní vzhledem k plné kapacitě už neplánujeme,“ doplnil náměstek Rychtecký.

Pardubice na některých školách při zápisech očekávají větší množství zájemců, tradičně se to stává u ZŠ Staňkova, ZŠ Svítkov, ZŠ Studánka a ZŠ Družstevní.

Pak budou ředitelé při rovnosti bodů přihlížet také ke vzdálenosti trvalého bydliště od školy, v každém případě jsou pro rodiče a jejich děti zajištěné dostatečné kapacity v jiných školách v daném spádovém obvodu. Radnice navíc pravidelně sleduje demografický vývoj a potřebu kapacit ve školách, aby mohla případný nedostatek míst včas řešit.

„Ve Svítkově bude příští rok situace vyřešena díky velké přístavbě za téměř 120 milionů korun, kterou město zahájilo loni. Kapacita školy naroste až o 90 žáků, zvětší se prostor pro družinu a také jídelna, nové budou i odborné učebny,“ řekl Rychtecký.

Další velká investice se připravuje na Dubině, kde město za necelých 50 milionů korun zřídí novou základní školu s devítiletou Montessori výukou, což pomůže s kapacitou hned ve dvou spádových obvodech. I tato škola bude otevřena pro školní rok 2020/21.

Veškeré informace a podmínky zápisů rodiče předškoláků naleznou na stránkách jednotlivých škol a také na webu města.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Chrudim vylepšuje své lesy, cyklistům slouží myčka na kola i s nářadím

Cyklistům je k dispozici myčka kol.

Na západ i na jih od českých hranic je to běžné. Cyklisté v atraktivních turistických oblastech najdou u speciálních...

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Najdete na iDNES.cz