Letiště v Chrudimi bude patřit výsadkářům, ukážou i historické padáky

  11:22aktualizováno  11:22
Vojáci si o víkendu v Chrudimi připomenou vznik první poválečné výsadkové jednotky československé armády. Oslavy připomenou 71 let staré události v Zákupech u České Lípy, kde v říjnu 1947 začali u pěšího praporu Československých parašutistů sloužit předchůdci dnešních elitních výsadkářů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: 43. výsadkový prapor ChrudimiDNES.cz

Že jsou dnešní vojáci hrdými nástupci svých předchůdců, předvedou v rámci oslav, které budou spojeny se dnem otevřených dveří 43. výsadkového praporu, tuto sobotu.

„Významná výročí zpravidla bývají kulatá nebo půlkulatá, my oslavujeme 71 let od založení Pěšího praporu 71. Nesl název pěší, ovšem byl výsadkový,“ říká k historii elitního útvaru praporčík 43. výsadkového praporu v Chrudimi Robert Otáhal.

O tom, že půjde o prestižní akci, svědčí i přislíbená účast armádních špiček.

Program začne od 10 hodin seskoky výsadkářů a přeletem nejrůznějších druhů letadel včetně taktických a transportních letounů Casa.

„Nejatraktivnější budou dynamické ukázky 43. výsadkového praporu, které budou zahrnovat vojenské ukázky sebeobrany musado, přepadení objektu a boje v zastavěné oblasti. Návštěvníci uvidí i techniku, zbraně, výstroj včetně ukázek historických typů padáků z Vojenského historického ústavu, na kterých budou vojáci po nástupu skákat,“ uvádí Otáhal.

Na chrudimském letišti mohou lidé zhlédnout i výstavu s názvem „Ten druhý život“ o životě vojáka v zahraničních operacích.

Spoluautoři expozice jsou přímo ze 43. výsadkového praporu. Vojáci nezapomenou ani na osudové osmičky, přesněji na září 1938 a všeobecnou mobilizaci a 100. výročí vzniku Československa.

Charitativní běh pomůže rodinám zemřelých či zraněných vojáků

Výsadkáři přizpůsobí slavnostní den i nejmenším návštěvníkům, kteří se kromě prohlídky vojenských vozů Land Rover Kajman s plnou výzbrojí budou moci zapojit do taktických bojů s vojáky v domku, ve kterém trénují obsazování budov.

„Vyzkoušejí si střílení z airsoftových zbraní. Střelba bude také ze vzduchovek a těšit se mohou i na trenažér se střelbou na terč,“ dodává Otáhal k akci pořádané Armádou České republiky.

Jedním z hlavních bodů  je slavnostní nástup veteránů a jejich dekorování. Podle organizátorů se jich sejde na 500, a tak lidé budou mít unikátní příležitost zavzpomínat s pamětníky na bohatou historii praporu. Podobná setkání veteránů se v Chrudimi konají každých pět let.

Celým dnem bude provázet bavič a moderátor Láďa Hron. Odpoledne vystoupí vojenská cimbálovka Ondráš nebo kapela Wječná žízeň, večer zakončí koncert folkové kapely Klondaik. Zájemci se mohou ve spolupráci s chrudimským aeroklubem proletět nesmrtelnou Andulou v rámci vyhlídkových letů.

Poslední prázdninovou sobotu bude připraven i pravidelný charitativní běh z Klášterních zahrad na letiště, který je věnován Vojenskému fondu solidarity určenému na podporu rodin těžce raněných nebo padlých vojáků, a to při výcviku i zahraničních nasazeních. Registrace běžců se uskuteční v Klášterních zahradách od 9 do 9.55 hodin. Start proběhne v 10 hodin.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Najdete na iDNES.cz