Mandát v kraji obhájili tři poslanci. Byli vidět, mají titul a nepřibrali

  9:03aktualizováno  9:03
Jen tři z deseti bývalých poslanců z Pardubického kraje uspěli v předčasných volbách. Ke zvolení jim pomohly i tři věci, které mají společné - tituly, mediální známost a dobrá figura.

Jedním ze tří poslanců, kteří dokázali v Pardubickém kraji obhájit svůj mandát, je Jan Chvojka. Do sněmovny míří ze šestého místa kandidátky ČSSD. | foto: Michal Růžička

Za Pardubický kraj se tak do Sněmovny opět dostal Jan Chvojka z ČSSD, Květa Matušovská z KSČM a Jiří Skalický z TOP 09.

"Mám už dlouho konzistentní názory, lidé to zřejmě ocenili," uvedl ke své obhajobě Skalický. "Snažil jsem se v parlamentu hodně pracovat. Také jsem objezdil hodně obcí, potkal jsem se s mnoha voliči," dává návod druhý zvolený, Jan Chvojka.

Při pohledu na všechny tři úspěšné kandidáty je zjevné, že potřebují ještě něco navíc, aby si jich lidé všimli a dali hlas jejich partaji i jim samotným. Vždyť Chvojka i Skalický a Matušovská v roce 2010 uspěli jen díky kroužkování.

Co politikům pomáhá ke znovuzvolení poslancem

1. Mediální známost

Když MF DNES dělala předvolební test, jak moc jsou kandidáti citovaní v celostátních médiích, všichni tři znovuzvolení poslanci uspěli. Patřili do první desítky citovaných.

2. Akademické tituly

I tady trojice Matušovská, Chvojka, Skalický boduje. Komunistka vystudovala pardubickou univerzitu, sociální demokrat je právník a člen TOP 09 doktor farmacie.

3. Dobrá postava a vizáž 

Poslanci většinou po zvolení začnou tloustnout. Zmíněná trojice si však svou váhu udržela i v Praze.

Na prvním místě je voliči musí znát. Když MF DNES v říjnu dělala test, o kterých kandidátech se nejvíce píše a mluví v celostátních médiích, Chvojka, Matušovská a Skalický se objevili v první desítce. O mladém sociálním demokratovi byla během kalendářního roku zmínka v 79 případech, což mu stačilo na čtvrté místo.

Prohrál pouze s trojicí politiků SPOZ Zdeňkem Štenglem, Jaromírem Duškem a Zbyňkem Kusým. Chvojka se navíc může pochlubit i tím, že většina citací souvisela čistě s jeho prací poslance. V parlamentu byl podle analýzy serveru iHned.cz třináctým nejaktivnějším poslancem z dvou set. Přesto ho mateřská strana odsunula až na šesté místo kandidátky.

"Byl hodně vidět, to je pravda," uznal i vykroužkovaný exposlanec Miroslav Váňa z ČSSD. "I tak mě ale překvapilo, že se tam dostal," dodal.

Ve stejném kritériu Matušovská skončila pátá se 72 citacemi. U ní však většinou pocházely z bulváru, kde se o ní často píše jako o nejkrásnější poslankyni.

Skalický, který má hned několik postů včetně pozice ve VZP či na pardubickém letišti, skončil v krajském testu sedmý.

Stabilně politikům ke zvolení pomáhají akademické tituly. V tomto případě měl velkou výhodu právě Skalický, za jehož jménem na kandidátce se objevila následující informace: prim. PharmDr. Ph. D.

A možná právě díky titulu doktora farmacie Skalický přeskočil krajského lídra TOP 09 Jaroslava Zedníka, který žádný titul nemá. Jan Chvojka je pak zase vystudovaný právník a Květa Matušovská se pyšní titulem inženýrky. Nutno ale dodat, že nějaký akademický titul mělo všech deset poslanců zvolených v Pardubickém kraji.

V neposlední řadě však zvolené poslance pojí ještě jedna důležitá věc - slušná figura, kterou si za tři roky ve Sněmovně nezkazili. "Určitě jsem tam nepřibral, naopak mám pocit, že jsem něco shodil," uvedl Skalický.

Ve funkci příliš nepřibrala ani Matušovská. Když MF DNES vážila lídry, váha ji naměřila 51 kilogramů. "Já jsem za tři roky ve Sněmovně ztloustla o tři kila, když jsem se nevešla do čtyřiatřicítky, pochopila jsem, že jsem něco přibrala, a přešla jsem na šestatřicítku. Ale teď při kampani a ježdění po obcích a městech už jde váha zase dolů," řekla subtilní Matušovská.

Opačný extrém je pak právě Miroslav Váňa. Ten odcházel do Prahy jako normálně vypadající mladý muž a vrátil se jako "těžká váha", jak o sobě dlouholetý poslanec prohlašuje (více zde).

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Najdete na iDNES.cz