Do olympijského parku pochodovaly desítky tisíc lidí, zájem překvapil

  11:24aktualizováno  11:24
Olympijský park Pardubice odstartoval ve velkém stylu. V pátek večer přilákal do centra desetitisíce lidí, z nichž většina ale ze zahajovacího programu mnoho neviděla. Naopak víkendová nabídka parku měla úspěch.

Dvacet tisíc. Tolik lidí podle odhadu manažera projektu Pavla Stary dorazilo na páteční slavnostní zahájení Olympijského parku Pardubice. Skutečné číslo se sice může lišit, lidé byli stále v pohybu, každopádně však šlo o masivní záležitost, která je nepochybně v Pardubicích největší akcí za několik let. Další tisíce lidí pak navíc do parku dorazily o víkendu, kdy se rozjel olympijský program.

Už od začátku se však park potýkal s problémy. Zahájení bylo naplánované na symbolických 20.16 hodin, jenže odstartovalo až zhruba o čtvrt hodiny později. V průvodu, který od fontánky na třídě Míru zamířil k Zelené bráně, dále do Tyršových sadů a následně do parku Na Špici, byli hudebníci, tanečnice, vyvýšené divadelní scény a kolostroje. K nim se pak připojovali další lidé.

Fotogalerie

Někteří účastníci si stěžovali na to, že v průvodu nic nevidí. Kdo nešel na začátek, moc toho opravdu neviděl. Výhodu měli obyvatelé třídy Míru, kteří vše pozorovali z výšky.

„Jestli to někdo natočí seshora, podívám se na to doma na internetu. Zatím jsem nic neviděla,“ konstatovala Kateřina Danihelková z Chrudimi.

Lidé ve snaze vidět postávali na lavičkách. Občas se nad hlavami davu objevily stříbrné a červené třásně roztleskávaček, v polovině trasy se dívky vyhazovaly do výšky. Jejich akrobatické výskoky si lidé s nadšením natáčeli. Hudba se mezi domy tříštila a připomínala z dálky dunící techno.

„Přišla jsem se podívat na brazilské tanečnice a ony tu nejsou,“ řekla zklamaně Barbora Kněžourová. Mladá žena stála na špatném místě. Chyby připustili i organizátoři.

„Velmi nás taková účast překvapila, s tolika lidmi nikdo nepočítal. V tom množství lidí vše trochu zaniklo a mnohé nebylo vidět ani slyšet. Uvědomujeme si samozřejmě své chyby, ale věříme, že i tak si mnozí návštěvníci zahájení našeho olympijského parku užili,“ řekl Stara.

Porovnání Pardubic a Hradce bylo nevhodné

Navíc v jisté chvíli ani nevadilo, že řada lidí o část programu přišla - a to v okamžiku, kdy se průvod zastavil před Zelenou bránou, kde byl připraven výjev z Ria. Ten byl sice efektní, ale do toho od hlasatele zaznělo: „Pardubice mají moře, Hradec má Labe.“

Ve chvíli, kdy Český olympijský výbor prosazuje myšlenku národní pospolitosti a společného fandění českému týmu, bylo něco takového naprosto zbytečné.

Zajímavější byla zastávka v Tyršových sadech, kde po celém parku byli rozmístěni cirkusoví umělci. Jejich stanoviště byla osvětlena tak, že to byla působivá podívaná.

Další problém se vyskytl v okamžiku, kdy měl dav čítající několik tisíc lidí přejít po úzké lávce přes Chrudimku do parku Na Špici. Přestože řada návštěvníků uposlechla pokynů organizátorů a místo obešla Labskou ulicí a kolem Automatických mlýnů, lávka se ucpala. „Co se týče davu, já mám dost,“ nechali se slyšet někteří návštěvníci.

Olympijský park lidé o víkendu ocenili

Zatímco páteční otevření provázely rozpaky, sobota a neděle nabídla odlišný obrázek. Po oba dny přišlo do olympijského parku kolem dvaceti tisíc lidí, kteří ocenili, že si mohou vyzkoušet několik desítek disciplín. Nabídka je pestrá a až na výjimky se na jednotlivé disciplíny nestály fronty.

Sobotní den odstartovala rozcvička, od deseti hodin byl připraven náročnější program. V areálu bývalých jatek si zájemci mohli vyzkoušet, jak vypadá extrémní adrenalinový závod, kterého se zúčastnila také mistryně světa a Evropy ve Spartan Race Zuzana Kocumová.

Připraveny byly i dračí lodě, karate, vzpírání i řada dalších sportovních aktivit. V neděli bylo na letním stadionu připraveno ragby, s koloběžkami bylo možné vyjet na hrad Kunětická hora, konalo se i finále 4. kola Českého poháru v boulderingu.

Program parku potrvá do 21. srpna. Vedle Pardubic jsou olympijské parky v Česku i na dalších třech místech. Největší je na Lipně, další v Plzni a v Ostravě.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

VIDEO: Výstava ukáže zabalený most nebo muzeum z pardubické Prokopky

Pardubický most Zeleňák-obalený jako kukla.

Most obalený jako kokon, otevřený areál Prokopky s originální noční čajovnou nebo molo na počest filosofa Thaleta na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONTROLY KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz