Pardubická univerzita pronikla mezi nejlepší vysoké školy světa

  9:22aktualizováno  9:22
Mezi devíti českými vysokými školami, které se dostaly mezi osm stovek nejlépe hodnocených univerzit ve světě, se objevila také ta pardubická. Výsledky minulý týden představila agentura Times Higher Education v Melbourne.

Mezi nejlepší české univerzity se ve světovém žebříčku řadí i pardubická vysoká škola. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Doposud mezi českými univerzitami platilo jasné a neměnné pravidlo: Svět zná pouze Karlovu univerzitu, ostatní školy zůstávají v hlubokém stínu nejstarší české akademické půdy. To už ale od minulého týdne neplatí.

Ze zveřejněného žebříčku Times Higher Education, který patří ve světě mezi nejuznávanější, totiž vyplývá, že svět bere na vědomí i další vysoké školy, mezi nimi také Univerzitu Pardubice. A co víc, Karlova univerzita už není lídrem českého vysokého školství.

Uznávané světové univerzity

Nejlepší ve světě:

1. California Institute of Technology (USA)

2. University of Oxford (V. Británie)

3. Stanford University (USA)

Z českých vysokých škol se do žebříčku nejlépe hodnocených dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava, VUT Brno, Univerzita Karlova Praha, ČVUT Praha, Masarykova univerzita Brno, Univerzita Palackého Olomouc, VŠCHT Praha, Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita Plzeň.

Pardubická univerzita se tak podle žebříčku umístila mezi českými na osmém místě, z celkového počtu dvaceti šesti českých vysokých škol. Oficiální umístění je mezi 601. až 800. místem, blíže už výsledky v těchto číslech uvedeny nejsou.

„Největší podíl na tom má chemickotechnologická fakulta, ta je dlouhodobě nejvíce přispívající do publikačního ohlasu,“ uvedla kancléřka univerzity Valérie Wágnerová.

Dodala ale, že metodika vyhodnocení se liší pro různé obory. „Podíl na tom mají například také naši historici, u nichž se metodika vyhodnocení vědeckého přínosu liší,“ dodala Wágnerová.

Je pravda, že právě z chemicko-technologické a filozofické fakulty pocházejí vědci, které před několika dny ocenil Stříbrnou medailí Senát. Jednou z oceněných je i historička Milena Lenderová.

Také podle ní jsou historici pardubické univerzity oprávněně úspěšní. „Máme nyní například skupinu dobrých doktorandů, a chceme se pustit do projektu, který odpovídá společenské poptávce,“ uvedla Lenderová.

Hodnocení probíhá dle několika kritérií

Klíčem k určení toho, jak je která škola uznávaná ve světě, je několikabodové hodnocení. Mezi kritérii je úroveň výuky, mezinárodní dosah vědeckých výsledků, spolupráce s průmyslem, výzkum a také počet citací v odborných pracích. Otázkou je, do jaké míry je umístění univerzity až ve čtvrté dvoustovce v celosvětovém měřítku úspěchem.

„Z pohledu Univerzity Pardubice jsou zveřejněné výsledky pohledem příjemným. Jako vždy se však objevila i kritická slova, kam že se to ubírá české vysoké školství, když nejlepší ostravská VŠB zaujímá místo až ve čtvrté stovce žebříčku,“ uvedl prorektor univerzity Jiří Kulhánek.

Ani samotný vstup devíti českých vysokých škol mezi světovou elitu není zas až tak světoborný, jak by se na první pohled zdálo. Největší „zásluhu“ na tom má fakt, že se velikost sestavovaného žebříčku zvýšila z bývalých 400 na 800 škol, takže zbylo místo i na ty české.

„Na celém světě platí, že univerzity žádný z těchto žebříčků nepřeceňují. Těm, které se cítí na lepší pozici, se nezdá použitá metodika věrohodná,“ dodal Kulhánek.

Překvapení však způsobilo umístění tří nejlépe hodnocených univerzit. Dlouhodobě nejuznávanější Karlova univerzita se mezi českými školami umístila až na třetím místě, před ni se dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava a VUT Brno. „Hlavní příčinou poměrně velkého pohybu v pořadí jsou zásadní změny v metodice hodnocení či vyloučení publikací, které jsou výsledkem práce v rámci velkých týmů,“ řekl pro Lidové noviny rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Autor:

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

V Pardubicích se srazil autobus s osobním autem, na místě je 13 zraněných

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili osm...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Další z rubriky

Rytířské sály i kaple zámku v Pardubicích se po víkendu zavřou na dva roky

Vizualizace prozrazují, jak budou prostory významné památky po rekonstrukci...

Už jen do neděle mohou lidé navštívit pardubický zámek v jeho současné podobě. Od pondělí se na dva roky uzavřou...

Točit o třicátnících bylo jako nové lego, říká o novém filmu režisér Janák

Z natáčení filmu LOVEní

Týden před oficiální premiérou se v Pardubicích konala mimořádná projekce nové české komedie LOVEní. Režisér Karel...

Vrhací nože a obušek mám kvůli bezpečnosti, vysvětlil zadržený dealer

Zadržený dealer měl u sebe nevídanou sbírku zbraní.

Nezákonným způsobem živil rodinu dealer pervitinu z Chrudimi. V těchto dnech je však bez práce. Policisté u něj našli...

Najdete na iDNES.cz