Pardubická nemocnice už nebude bojovat proti soukromníkům

  18:31aktualizováno  18:31
Krajští politici se dlouho nemohli smířit s tím, že některé lukrativní obory v nemocnici v Pardubicích obsadily soukromé firmy a nemocnice tak finančně jenom paběrkuje. Po dvou letech marného tlaku kraj zjistil, že není cesta, jak soukromníky z nemocnice vytlačit. Začíná se proto s nimi smiřovat.

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Z auditu vzešlo, že pardubická nemocnice nemá prostředky ani mechanismy na to, jak převzít veškeré činnosti, které jsou nyní v režii soukromých firem," uvedla krajská radní Markéta Tauberová z ČSSD.

Jedny z nejtěžších bojů se odehrávaly na frontě mezi nemocnicí a firmou Multiscan, která převzala radiodiagnostiku a radioterapii. Spory pocítili i pacienti. Neustálé tahanice o řadu měsíců oddálily otevření nového lůžkového oddělení onkologie a vedly k paralelním nákupům drahých diagnostických přístrojů.

Nová magnetická rezonance firmy Multiscan nakonec nefunguje v nemocnici, ale nelogicky ve městě. Majitel Multiscanu Sotirios Zavalianis si myslí, že boje byly zbytečné. "Je to škoda, celou dobu jsme mohli spolupracovat, ztratili jsme tři roky, i když nic tragického se nestalo," řekl.

Politici podle něj nedokázali pochopit, že spolupráce může být výhodná pro obě strany. "Když chceme, abychom prosperovali, musí prosperovat i nemocnice. Je to v našem zájmu, díky dobré nemocnici budeme mít větší klientelu. Ale oni si stále mysleli, že chceme škodit," řekl Zavalianis.

Hlavní je péče o pacienty, usnesli se radní i ředitel

V boji s firmou Kardio-Troll, která má na starosti invazivní kardiologii, dosáhli politici a bývalé vedení nemocnice jen toho, že malá firma přešla do rukou Chrenkova Agelu. Své postavení v nemocnici uhájila i společnost Artur Koblitz, provozuje arytmologickou péči a implantuje lidem přístroje, které mají ohlídat poruchy srdečního rytmu.

Auditoři nakázali nemocnici nejen spolupracovat se soukromníky, ale navíc zlepšit vzájemné vztahy. To by podle auditorů přineslo více peněz do rozpočtu největší krajské nemocnice.

"Rozhodně nebylo doporučeno skončit spolupráci, protože tahle rizika si nemocnice nemůže dovolit," řekla Tauberová s tím, že ohrozit vztahy se zdravotními pojišťovnami by nebylo moudré.

"Prioritou je zajištění komplexní péče pro pacienty, tedy aby specifické obory, které zajišťují soukromé firmy, v nemocnici i nadále zůstaly," řekl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Přesto si ale nemocnice chce prostor pro manévrování ve smlouvách vydobýt. "Probíhají jednání o zlepšení smluvních vztahů tak, aby pardubická nemocnice byla vyrovnaným partnerem, protože tomu tak v minulosti nebylo," řekl Gottvald.

U všech smluv se soukromníky chce doplnit jasný časový údaj, kdy by mohla nemocnice převzít od soukromníků jimi nabízenou péči a za jakých podmínek. "Tak budeme mít čas vychovat si vlastní personál a budeme schopni jejich obory převzít," řekl ředitel nemocnice.

Nemocnice a soukromníci se rvou za unijní miliony společně

Před podpisem je například smlouva s firmami, které působí na kardiologii. Právě na soupeření s nimi nemocnice doplatila. Ministr zdravotnictví jí kvůli sporům odebral možnost dosáhnout na evropské miliony na vylepšení kardiocentra. Teď se chystá pokus číslo dva.

"Jsme ve finále. Na ministerstvu zdravotnictví budeme žádat o navrácení do systému kardiologických center," řekla Tauberová. Kardiologickou péči tak budou zajišťovat firma Agel podnikatele Tomáše Chrenka, stávající firma Arthur Koblitz, Pardubická krajská nemocnice - to vše pod záštitou Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Pokud nemocnice se soukromníky uspějí, mohou pacientům s nemocným srdcem pomáhat nové přístroje a vybavení za několik desítek milionů korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Vysokorychlostní vážení kamionů je na spadnutí, kraj vytipoval 16 míst

Řidiči to ani nemusí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Ředitelství silnic a dálnic už dlouho plánuje zavést v Pardubickém kraji vysokorychlostní vážení kamionů. Krajští...

Za znásilnění dcer dostal muž osm let vězení a musí zaplatit půl milionu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích vyměřil osm a půl roku vězení muži, který podle obžaloby rok znásilňoval dvě nezletilé...

Obžalovaný z prodeje marihuany k soudu nedorazil, ve věznici řádí svrab

Policisté v obci poblíž Šlapanic na Brněnsku objevili pěstírnu marihuany, která...

Bez účasti obžalovaného začal dopoledne pardubický soud projednávat případ devětadvacetiletého muže z Orlickoústecka,...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz