Kamiony neprojedou k D11 přes Lázně Bohdaneč, opravuje se křižovatka

  12:11aktualizováno  12:11
Od středy do neděle si nejen lázeňští hosté Lázní Bohdaneč vyzkoušejí, jaké to je, když městem neproudí kamiony. Začne se totiž opravovat kruhová křižovatka na náměstí a silnice I/36, která slouží jako přivaděč k dálnici D11, bude uzavřená.

Kamiony drtí jediné lázeňské město v Pardubickém kraji. 4.3. 2018 | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Je třeba opravit středový prstenec z drobné dlažby, který bude nahrazen železobetonem. Zároveň budou obnoveny asfaltové vrstvy z kruhového objezdu dvacet metrů za kruhovou křižovatku ze všech výjezdů,“ řekl Bohumil Salaba z krajského odboru dopravy.

Od středy do neděle budou osobní auta, MHD a vozidla Integrovaného záchranného systému jezdit objízdnou trasou po místních ulicích, řidiči nákladních aut dojedou z dálnice do Rohovládovy Bělé a odtud budou muset pokračovat po silnicích nižších tříd přes Vlčí Habřinu do Přelouče a dále pak do Pardubic.

O víkendu se pak dočasně změní také zastávky MHD na náměstí. Lidé budou nastupovat a vystupovat u sokolovny.

„V jednu chvíli by stavbou neprojely naše dlouhé trolejbusy. Proto jsme na naši nejstarší trolejbusovou linku nasadili mimořádně autobusy,“ řekl ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Vodotrysk uprostřed kruhové křižovatky zůstane zachován.

„Nic se nemění, jen kolem středu už si silnice zasloužila opravit. Původní povrch byl z kostek a měli jsme zkušenost, že se některé pod tíhou těžké nákladní dopravy uvolňovaly,“ řekl starosta Lázní Bohdaneč Vladimír Šebek.

Silnice přejde do nižší kategorie, kraj omezí vjezd kamionů

Oprava vysloužilého kruhového objezdu je jednou z podmínek, aby vozovku mohl převzít do své správy Pardubický kraj a ponížit ji na silnici nižší kategorie, na níž se už může objevit značka znemožňující vjezd kamionům.

Pardubický kraj už podepsal s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) darovací smlouvu na převod silnice I/36 do majetku kraje. Získat by měl úsek od exitu Chýšť po mimoúrovňovou křižovatku Globus. Řidiči si cestu z Prahy po dálnici D11 do Pardubic zkracují právě tudy.

„Naším hlavním cílem je zklidnění dopravy v obcích Voleč, Rohovládova Bělá, Bukovka a Lázně Bohdaneč, které jsou zatíženy nákladní kamionovou dopravou,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Krajští silničáři 18 kilometrů dlouhý úsek podle dohody s ŘSD během tří až pěti let opraví. Chystají asi dvacítku projektů za 246 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Patří mezi ně například položení takzvaného tichého krytu, který v obcích na trase sníží hlučnost jedoucích aut, v některých místech vzniknou přechody nebo zpomalující dopravní prvky.

Kraj proto naléhá na co nejrychlejší převod silnice do svého vlastnictví. Nejvíce trpí těžkou tranzitní dopravou Lázně Bohdaneč. Kamiony projíždějí městem v blízkosti lázeňského areálu, po převodu silnice na kraj by mohl být zakázán vjezd vozidel nad 12 tun.

Od 10. do 14. dubna bude v Lázních Bohdaneč zavřená kruhová křižovatka na náměstí (červeně). Objízdná trasa z Pardubic k D11 vede přes Přelouč a Rohovládovu Bělou (zeleně), nebo rovnou po Hradubické I/37 na Opatovice nad Labem a D35 (modře).

Od 10. do 14. dubna bude v Lázních Bohdaneč zavřená kruhová křižovatka na náměstí (červeně). Objízdná trasa z Pardubic k D11 vede přes Přelouč a Rohovládovu Bělou (zeleně), nebo rovnou po Hradubické I/37 na Opatovice nad Labem a D35 (modře).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Další z rubriky

Hasiči v poli chytali dvě ovce. Jednu mají, druhou nenašli ani s dronem

Jednu zaběhnutou ovci se podařilo chytit, hasiči ji předali majiteli.

Dvě ovce utekly v úterý chovateli z ohrady u Chrudimi. Zvířata chytali v poli profesionální i dobrovolní hasiči,...

Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Najdete na iDNES.cz