Felixové Slováčci rozehrají v pardubické aréně filharmoniky i Beksu

  7:38aktualizováno  7:38
Spojení hudby s vrcholovým sportem se v pardubické aréně stalo již tradicí. V sobotním programu na koncert Komorní filharmonie naváže basketbalové ligové utkání 12. kola Kooperativa NBL, ve kterém se domácí Beksa postaví mnohonásobným českým šampionům z Nymburka.

Společnou akci Hrajeme spolu za Pardubice komorní filharmonici a basketbalový klub Beksa pořádají již pátým rokem. O diváky nemají nouzi. | foto: archiv Komorní filharmonie

„Týmový sport je o vzájemné souhře a stejně tak tomu je i v případě hudebního tělesa. V podstatě jsme všichni hráči, ať už s míčem, nebo s nástroji. To je první motiv. Druhý motiv je, že kultura a sport podle nás patří k sobě,“ řekl k projektu za Beksu Pavel Stara.

Program zahájí v 16:30 hodin vystoupení tanečníků z TC Lípa a hned po nich zasednou ke svým notovým stojánkům pardubičtí filharmonici a jejich hosté.

„Tentokrát jsme sáhli po sólistech-instrumentalistech: Felixích Slováčcích. Felix junior je multifunkční muzikant, který dokáže nejen skvěle hrát na klarinet a saxofon, ale je i vynikající dirigent a skvělý zpěvák,“ uvedla ředitelka orchestru Jarmila Zbořilová.

Neobvyklé prostředí filharmonikům už sedlo

S netradičním koncertním sálem se muzikanti za uplynulé roky již sžili.

„Hraní v aréně je pro muzikanty náročné, zvuková orientace hráčů je komplikovaná, což objektivně vychází z možností tak obrovského prostoru. Záleží na kvalitě a výkonu použité zvukové techniky. Všechny tyto problémy ale vyvažuje skvělá atmosféra. A prvotní je samozřejmě předpoklad, že musím přijít s něčím hudebně zajímavým,“ shrnul své pocity fagotista filharmonie Pavel Merta.

Projekt má i svůj charitativní podtón, část výtěžku je vždy věnována na dobročinné účely. Letošní připadne Hiporehabilitaci Apolenka.

V loňském roce si cestu do arény našlo téměř 6 tisíc lidí a na charitu šlo  59 597 korun. Čas mezi koncertem a utkáním, které začne v 18:30 hodin, vyplní ve foyer arény soutěž ve střelbě na koš či výtvarná soutěž pro děti v dětském koutku.

Felix Slováček junior při basketu zahraje i zazpívá

Antonín „Felix“ Slováček (SsČR)
Felix Slováček jr. v muzikálu Sněhová královna

Felix Slováček se svým synem

Hlavním hostem společného projektu Beksy a Komorní filharmonie Pardubice bude se svým otcem saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší.
„Z nápadu zahrát v Pardubicích jsem byl nadšený, protože s filharmonií už jsme
v minulosti spolupracovali já i můj otec. Těším se na tolik lidí a skvělou atmosféru,“ prohlásil Slováček mladší ve videorozhovoru na stránkách klubu. „Líbilo se mi i to, že je to charitativní akce. Jakmile je to pro děti, beru všechno,“ doplnil Slováček.

Jaké hudební „menu“ na návštěvníky koncertu čeká? „Diváci se mohou těšit na perly ze 70., 80. a 90. let. Zazní slavné skladby z různých filmů nebo Montyho čardáš. Já i zazpívám,“ vypočetl Felix Slováček mladší.

Basketbal jako takový prý na vlastní kůži zažil jen jako kluk ve škole. „Co si pamatuju, snažil jsem se při něm spíš vytvářet šance pro druhé, protože basketbal je týmová hra,“ poznamenal. „Závodně jsem hrál miniaturgolf (druh minigolfu), kde jsem mezi juniory měl i medaile. Pak klasika - fotbal, plavání...,“ sdělil Slováček mladší.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Najdete na iDNES.cz