Jsem psychicky narušený, říká muž souzený za říznutí dítěte a pobodání muže

  12:10aktualizováno  12:10
Okresní soud v Pardubicích začal projednávat případ Patrika R., který je obžalovaný, že loni v létě pod vlivem drog nožem napadl dvě děti a dospělého. Jedno dítě podle spisu pořezal na krku, muže vážně pobodal. Za útok mu hrozí až deset let vězení.

Obžalovanému Patrikovi R. hrozí za útok na dítě a pobodání muže až deset let vězení. | foto: iDNES.cz

„Vinu cítím. To, co je uvedeno v obžalobě se takhle asi stalo, ale já si nic nepamatuji,“ řekl před soudem sedmatřicetiletý Patrik R. který je synovcem omilostněného vraha Jiřího Kajínka.

Podle spisu obžalovaný loni v červenci v Prachovicích v bytě své matky, sestry Jiřího Kajínka, nožem napadl dvě nezletilé děti a pustil se do šarvátky s přítelem jejich matky.

Tito lidé bydleli v bytě v pronájmu. Patrik R. tam obýval jeden pokoj, ostatní prostory využívali všichni společně. 

Podle žalobce byl obžalovaný v době útoku pod vlivem marihuany. U jednoho z dětí naznačil podříznutí tupou stranou nože a odstrčil jej na podlahu, druhému dítěti už však řeznou ránu na krku udělal. Dospělého muže pobodal.

„Koukali jsme všichni dohromady na televizi a najednou se rozlétly dveře do obývacího pokoje a (obžalovaný) s nožem v ruce zařval: ‚Tak pojďte!‘ Po tom, co se stalo, jsem popadla děti a běželi jsme se schovat k sousedovi,“ vypověděla matka dětí.

Mezitím se Patrik R. v bytě porval s jejím přítelem, kterého bodl do hrudníku a způsobil mu několik dalších řezných ran v obličeji, na ruce a na noze. Napadený se bránil nejprve konferenčním stolkem a poté košem na prádlo, ze kterých si chtěl udělat štít.

„Vzpomínám si, že jsem ten den kouřil marihuanu, ale ne nijak velké množství. Je mi líto co se stalo, kdybych byl při smyslech, určitě bych to neudělal,“ prohlásil u soudu obžalovaný. Podotkl také, že byl tehdy zřejmě i pod vlivem alkoholu, protože si každý den dává alespoň pět piv.

Pobodaný muž je v současnosti v těžkém kómatu v nemocnici a jeho stav je velmi vážný. Napadené děti měly ze začátku psychické problémy, ale teď už podle jejich matky na celou událost zapomněly.

Obžalovaný má podle svých slov s drogami bohaté zkušenosti. „Od šestnácti let beru pervitin a různé halucinogeny. Vím ale, jak se po drogách chovám, dokážu se ovládat a tohle bylo jiné. Měl jsem pocit, že mě chtěli otrávit jídlem, které jsem před tím dostal. Nikdy jsem se takhle necítil,“ vypověděl obžalovaný.

V minulosti jsem se předávkoval durmanem, říká obžalovaný

Matka dětí však tvrdila, že Patrik R. svým kamarádům v Prachovicích povídal, že je jednou zabije.

Patrik R. o sobě říká, že je psychicky narušený, trpí epilepsií a několikrát byl hospitalizovaný v psychiatrické léčebně. Soudu také řekl, že se v minulosti předávkoval durmanem.

„Synovec nikdy nechtěl být hospitalizovaný a vždy hrozil reversem. Policie i doktoři sestře řekli, že dokud něco neprovede, nemůžou nic dělat. I když jsme věděli, že je kvůli své nemoci sobě i ostatním nebezpečný,“ řekl v minulosti televizi Prima Patrikův strýc Jiří Kajínek.

Za opilství hrozí Patrikovi R. až deset let vězení. Pojišťovna a poškození také požadují náhradu škody, bolestné a náhradu nemajetkové újmy v celkové výši přesahující 300 tisíc korun.

Obžalovaný dosud neodpracoval ani jeden rok a má dluhy. „Nikde si mě kvůli mým zdravotním problémům nedovolí zaměstnat. Nikdy jsem pořádně nepracoval a dlužím určitě přes milion,“ řekl.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Srážka vlaku s člověkem ovlivní desítky spojů mezi Prahou a Českou Třebovou

Ilustrační snímek

Ve třináct hodin srazil vlak člověka v kolejišti na železničním koridoru z Prahy na Moravu. Nehoda se stala blízko...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

V pardubickém divadle bude režírovat Hanuš, odcházejí tři opory souboru

Miroslav Hanuš, herec

Osm premiér včetně novinky na vyhlídce pod hradem, poetické večery, scénická čtení, ale také odchod tří hereckých opor...

Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je...

Hasiči v poli chytali dvě ovce. Jednu mají, druhou nenašli ani s dronem

Jednu zaběhnutou ovci se podařilo chytit, hasiči ji předali majiteli.

Dvě ovce utekly v úterý chovateli z ohrady u Chrudimi. Zvířata chytali v poli profesionální i dobrovolní hasiči,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Ošetřovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz