Jsem psychicky narušený, říká muž souzený za říznutí dítěte a pobodání muže

  12:10aktualizováno  12:10
Okresní soud v Pardubicích začal projednávat případ Patrika R., který je obžalovaný, že loni v létě pod vlivem drog nožem napadl dvě děti a dospělého. Jedno dítě podle spisu pořezal na krku, muže vážně pobodal. Za útok mu hrozí až deset let vězení.

Obžalovanému Patrikovi R. hrozí za útok na dítě a pobodání muže až deset let vězení. | foto: iDNES.cz

„Vinu cítím. To, co je uvedeno v obžalobě se takhle asi stalo, ale já si nic nepamatuji,“ řekl před soudem sedmatřicetiletý Patrik R. který je synovcem omilostněného vraha Jiřího Kajínka.

Podle spisu obžalovaný loni v červenci v Prachovicích v bytě své matky, sestry Jiřího Kajínka, nožem napadl dvě nezletilé děti a pustil se do šarvátky s přítelem jejich matky.

Tito lidé bydleli v bytě v pronájmu. Patrik R. tam obýval jeden pokoj, ostatní prostory využívali všichni společně. 

Podle žalobce byl obžalovaný v době útoku pod vlivem marihuany. U jednoho z dětí naznačil podříznutí tupou stranou nože a odstrčil jej na podlahu, druhému dítěti už však řeznou ránu na krku udělal. Dospělého muže pobodal.

„Koukali jsme všichni dohromady na televizi a najednou se rozlétly dveře do obývacího pokoje a (obžalovaný) s nožem v ruce zařval: ‚Tak pojďte!‘ Po tom, co se stalo, jsem popadla děti a běželi jsme se schovat k sousedovi,“ vypověděla matka dětí.

Mezitím se Patrik R. v bytě porval s jejím přítelem, kterého bodl do hrudníku a způsobil mu několik dalších řezných ran v obličeji, na ruce a na noze. Napadený se bránil nejprve konferenčním stolkem a poté košem na prádlo, ze kterých si chtěl udělat štít.

„Vzpomínám si, že jsem ten den kouřil marihuanu, ale ne nijak velké množství. Je mi líto co se stalo, kdybych byl při smyslech, určitě bych to neudělal,“ prohlásil u soudu obžalovaný. Podotkl také, že byl tehdy zřejmě i pod vlivem alkoholu, protože si každý den dává alespoň pět piv.

Pobodaný muž je v současnosti v těžkém kómatu v nemocnici a jeho stav je velmi vážný. Napadené děti měly ze začátku psychické problémy, ale teď už podle jejich matky na celou událost zapomněly.

Obžalovaný má podle svých slov s drogami bohaté zkušenosti. „Od šestnácti let beru pervitin a různé halucinogeny. Vím ale, jak se po drogách chovám, dokážu se ovládat a tohle bylo jiné. Měl jsem pocit, že mě chtěli otrávit jídlem, které jsem před tím dostal. Nikdy jsem se takhle necítil,“ vypověděl obžalovaný.

V minulosti jsem se předávkoval durmanem, říká obžalovaný

Matka dětí však tvrdila, že Patrik R. svým kamarádům v Prachovicích povídal, že je jednou zabije.

Patrik R. o sobě říká, že je psychicky narušený, trpí epilepsií a několikrát byl hospitalizovaný v psychiatrické léčebně. Soudu také řekl, že se v minulosti předávkoval durmanem.

„Synovec nikdy nechtěl být hospitalizovaný a vždy hrozil reversem. Policie i doktoři sestře řekli, že dokud něco neprovede, nemůžou nic dělat. I když jsme věděli, že je kvůli své nemoci sobě i ostatním nebezpečný,“ řekl v minulosti televizi Prima Patrikův strýc Jiří Kajínek.

Za opilství hrozí Patrikovi R. až deset let vězení. Pojišťovna a poškození také požadují náhradu škody, bolestné a náhradu nemajetkové újmy v celkové výši přesahující 300 tisíc korun.

Obžalovaný dosud neodpracoval ani jeden rok a má dluhy. „Nikde si mě kvůli mým zdravotním problémům nedovolí zaměstnat. Nikdy jsem pořádně nepracoval a dlužím určitě přes milion,“ řekl.

Autor:

Nejčtenější

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Další z rubriky

Silničáři vykupují pozemky na obchvat deset let. Děláme, co můžeme, tvrdí

Budoucí nový úsek silnice I/43 odlehčí městu Svitavy dosavadní nadměrné...

Řadu let čekají obyvatelé Svitav na obchvat, který by svedl veškerou dopravu mezi Svitavami a Brnem mimo centrum. Teď...

Šéf ODS na Pardubicku, jehož obešli spolustraníci koalicí s ANO, rezignuje

Pardubický štáb ODS slaví. Vlevo předseda pardubické organizace Karel Haas,...

Jako lídr dovedl Karel Haas pardubickou ODS na podzim k solidnímu výsledku. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že bude...

Řidiči v Litomyšli poskakují kvůli opravě v kolonách i po vyjetých kolejích

Kvůli vyjetým kolejím je doprava od Svitav svedena v Litomyšli do jednoho...

Není den, aby dopravní zpravodajství řidičům nehlásilo problémy v Litomyšli. Na hlavním tahu z východu Čech na Moravu...

Najdete na iDNES.cz