Jednou z největších probíhajících investic je stavba centrálního urgentního příjmu v Ústí nad Orlicí. | foto: Vizualizace Pardubický kraj

Kraj počítá s miliardovými investicemi, hejtman chce šetřit na dotacích

  • 2
Vedení Pardubického kraje bez ohledu na pandemii a tvrdé ekonomické dopady chystané investice s největší pravděpodobností nepokrátí. Naopak chce co nejvíce podpořit českou ekonomiku. Pro je i opozice.

V roce krajských voleb tak bude pokračovat stavba centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici, zahájena bude přestavba Automatických mlýnů na galerii v Pardubicích i stavba nové nemocnice následné péče v Moravské Třebové a pokračovat budou investice do silnic.

Jakoukoli revizi těchto plánů hejtman Martin Netolický (ČSSD) odmítá a šetřit chce jinde.

„Trvám na tom, aby se jakákoli úsporná opatření nedotkla investiční činnosti kraje, která je na letošek plánována za miliardy korun. Právě tyto peníze veřejného sektoru budou velmi důležité pro udržení ekonomiky v chodu,“ uvedl Netolický.

Krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS) by v investicích do zdravotnických zařízení neškrtal. 

„Jsou připraveny nebo již i spuštěny opravdu zásadní strategické investice právě do zdravotnických zařízení, od urgentních příjmů v oblasti akutní medicíny přes rozsáhlou modernizaci přístrojového vybavení až po novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové. Nerealizovat tyto investice by byla velká škoda,“ uvedl Valtr.

Krajské dotace klesnou přibližně na třetinu

Peníze chce hejtmanství ušetřit výrazným snížením krajských dotací na tento rok. Ty mělo rozdělit krajské zastupitelstvo tento měsíc, ale ke smůle žadatelů na to už nedojde. 

„Jenom program obnovy venkova představuje 67 milionů korun. K tomu lze připočíst desítky milionů v oblasti cestovního ruchu, sportu, v kultuře, dále dotace z životního prostředí, z dopravy, regionálního rozvoje. Výše dotací se pohybuje kolem dvou set milionů korun,“ uvedl Netolický. 

Odhaduje, že dotace klesnou přibližně na třetinu loňské úrovně. V praxi to bude znamenat, že kdo dostal od kraje loni peníze na první etapu nějakého projektu, letos už dost možná nedostane nic. V podmínkách dotací totiž stojí, že na ně není právní nárok.

Pardubický kraj i nadále počítá s využitím úvěru od Evropské investiční banky až do výše 1,5 miliardy.

Lídr opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník říká, že vedení Pardubického kraje je ve svých plánech zbytečně opatrné. 

„Jsem hluboce přesvědčený, že si kraj může půjčit na velké projekty a může se do toho pustit dynamičtěji a zrychlit velké akce, o kterých se mluví tak dlouho,“ uvedl.

Na modernizaci nemocnice letos zřejmě nedojde

Před Pardubickým krajem nyní stojí čtyři zásadní investice. Tou nejdůležitější je dvacet let odkládaná modernizace pardubické nemocnice, která dodnes nemá centrální příjem ani nové operační sály. Stát bude kolem dvou miliard. Ani letos ale její stavba pravděpodobně nezačne.

Pokud by zemi čekal nějaký katastrofický scénář ekonomického vývoje, Pardubický kraj by měl soustředit všechny své síly právě na pardubickou nemocnici a budování urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici za 449 milionů s DPH.

Naopak přestavba Automatických mlýnů na galerii za 338 milionů s DPH a budování nové nemocnice následné péče v Moravské Třebové za 290 milionů s DPH by mohly počkat.

Hejtman podobné úvahy kategoricky odmítá s tím, že by to byla zásadní chyba. „Osobně očekávám, že krize bude letos, ale pokud se opatření vlády neprodlouží, příští rok bude už výrazně veselejší. Řada věcí bude odložena, dá se očekávat poměrně rychlý návrat k původnímu výkonu hospodářství,“ uvedl Netolický.