Přestavba Gočárových mlýnů za stovky milionů vypukne příští rok

  14:30aktualizováno  14:30
Dvě velké galerie, ale také polytechnické dílny pro žáky a studenty. Město i kraj mají velké plány s roky odstavenými Automatickými mlýny v centru Pardubic. Jako první se do akce pouští krajský úřad, který do své galerie napumpuje čtvrt miliardy.

Automatické mlýny podle architekta Josefa Gočára se začnou proměňovat. | foto: iDNES.cz

Oba úřady od sebe dělí jen několik desítek metrů. Přesto se politický život na magistrátě a krajském úřadě nedá srovnat. Zatímco pardubičtí zastupitelé obvykle zasedají i sedm hodin, ti krajští většinou vše odsouhlasí za hodinu.

Možná i proto může hejtman Martin Netolický jako první oznámit, že se jeho úřad pouští do renovace bývalých mlýnů.

„Potřebné prostředky na zahájení stavby jsme zahrnuli do návrhu rozpočtu na příští rok. Hodnota celé zakázky před soutěží je 230 milionů bez DPH. Jsme připraveni zahájit práce na revitalizaci hlavní budovy od architekta Josefa Gočára, kterou Pardubický kraj zakoupil pro účely Východočeské galerie,“ uvedl Netolický.

Pravdou ovšem je, že do krajských voleb nezbývá už ani rok, takže se dá určitá míra spěchu u krajských politiků očekávat.

I proto radní na svém posledním jednání zahájili zadávací řízení veřejné zakázky s názvem „Obnova Winternitzových mlýnů pro krajskou galerii“. Projekt bude spolufinancován z evropských fondů a se zahájením stavby se počítá už v příštím roce.

„Máme hotový projekt od architekta Petra Všetečky a máme i stavební povolení. Jakmile vysoutěžíme firmu, může se začít stavět. Hotovo by mělo být po stavební stránce do konce roku 2022 a nové prostory se otevřou veřejnosti v roce 2023, kdy bude Východočeská galerie slavit 70 let,“ sdělil náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Fotogalerie

Podle Netolického je navíc kraj připraven žádat o spolufinancování z evropských fondů prostřednictvím ITI Hradubické aglomerace.

„Počkáme na ostatní partnery nejpozději do jarních měsíců a poté žádost podáme, abychom neohrozili realizaci stavby a zároveň čerpání evropských prostředků. Nelze nekonečně čekat, zvlášť když jsme připraveni,“ doplnil hejtman.

Ovšem i na radnici jsou prý připraveni vlastní projekty spustit co nejdříve. Nakonec by Unie mohla do mlýnů poslat až skoro půl miliardy korun.

„Věřím, že se všem žadatelům podaří úspěšně dokončit i poslední fázi přípravy náročných projektů a zahájit stavbu v příštím roce. Plných 447 milionů ovšem mohou projekty čerpat pouze ve chvíli, kdy se nám podaří navýšit alokaci pro oblast památek, o které vyjednáváme s ministerstvem pro místní rozvoj,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Všechny čtyři projekty již získaly stavební povolení, a poskytovatel dotací jim tak mohl slíbit evropské dotace.

Město Pardubice připravuje Centrální polytechnické dílny, na které může jít až 115 milionů korun. Galerie města Pardubic očekává dotaci ve výši 17 milionů.

Navíc Nadace Automatické mlýny může získat až téměř 70 milionů korun na opravu sila a veřejných prostor. Tu založila rodina Smetanových, která opuštěné mlýny koupila v roce 2016 za více než 22 milionů. Později pak část areálu prodala kraji a městu, samosprávy zaplatily za objekty celkem 36,5 milionu.

  • Nejčtenější

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Vrah šestiletého syna byl nepříčetný, soud uložil psychiatrickou léčbu

Čtyřicetiletý Vladimír J. půjde za květnovou vraždu šestiletého syna v Pardubicích na dlouhodobé léčení do...

Žebrající opilou ženu a dítě si vyzvedl jeho děda, partner byl také pod vlivem

Opilá napůl svlečená matka žebrající o peníze a vedle ní malé dítě předškolního věku. Takový pohled se naskytl ženě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kamion v podjezdu přetrhl vedení trolejbusu před sebou, řidič ujel

Poškození tří aut, trolejí a optických kabelů způsobil v noci řidič kamionu, který vjel do podjezdu na ulici 17....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky
Premium

Afghánský uprchlík přesvědčil úřady, že je nezletilý. Rentgen vyšel jinak

Pardubická policie zadržela na konci července u nádraží v Uhersku Afghánce, který tvrdil, že mu je šestnáct let....

Výstava, koncert, disidenti. Pardubice chystají oslavy výročí revoluce

Radnice, univerzita, divadlo nebo Klub přátel Pardubicka. Akce k výročí sametové revoluce pořádá velká řada institucí a...

Recidivista vykrádal kolárny ve dne v noci, bral lepší bicykly i nářadí

Mladík z Hradce Králové čelí obvinění ze sériových krádeží ve sklepech a kolárnách domů. Zaměřil se na dražší bicykly,...

Rybník u Svitav obsadily desítky labutí, nabírají síly před cestou

Rybník Rosnička u Svitav se v posledních týdnech proměnil v labutí jezero. Nebývale čistá voda plná vodních rostlin...

Najdete na iDNES.cz