Hrad Rychmburk se veřejnosti otevřel poprvé 22. května 2021.

Hrad Rychmburk se veřejnosti otevřel poprvé 22. května 2021. | foto: hrad Rychmburk

Rychmburk přilákal první rok na osm tisíc lidí, zájem má zvýšit ceněný oltář

  • 0
Hrad Rychmburk donedávna využívaný jako sociální ústav pomalu odpočítává poslední dny do konce své první sezony, která nebyla vůbec špatná. Na památku s pilotní expozicí si našlo cestu přes 8 tisíc lidí.

Jen zhruba měsíc mají lidé možnost navštívit před koncem turistické sezony většinu hradů a zámků. Na závěr sezony se chystá i v květnu otevřený hrad Rychmburk, který poprvé ve své historii lákal návštěvníky na malou expozici o historii hradu.

Během hlavní sezony si našlo cestu na hrad Rychmburk přes 8 tisíc návštěvníků. Od října bude mít hrad otevřeno pouze o víkendech.

„Návštěvnost nám v těchto dnech významně poklesla, ale během hlavní sezony k nám přišlo 8 tisíc návštěvníků, což na první pilotní sezonu není až tak úplně špatné,“ řekl kastelán hradu Rychmburk Petr Tejkl.

Nejúspěšnější akcí v celé sezoně byly Hradní slavnosti v druhé polovině srpna. To si na hrad jenom za odpoledne našlo cestu kolem 800 lidí. „Parkovací kapacity v obci byly na hraně, ale díky bezvadné spolupráci s obcí místní hasiči dokázali všechna auta nasměrovat do všech ulic a k žádnému dopravnímu kolapsu nedošlo,“ obával se největšího rizika spojeného s otevřením hradu v obci kastelán.

Na nově otevřený hrad lákaly návštěvníky také letní kino, loutková představení, koncerty či zastavení historických automobilů s karoserií Sodomka.

Přestože hlavní návštěvnická sezona na hradě pominula, už teď kastelán převrací každou korunu, aby se mu povedlo rozšířit expozici a nalákat návštěvníky opět na něco nového.

„Plánů je dost, ale je to také dost o finančních zdrojích. Hrad sice něco vydělal, ale proti nákladům na expanzi je to relativně velmi málo. Bude záležet, kolik financí nám na příští rok uvolní Pardubický kraj,“ přiblížil Tejkl hlavně nutnost stavebních zásahů v druhém patře hradního komplexu.

Hrad je do konce září otevřen každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. V říjnu bude otevřeno pouze o víkendech.

Umístěna by tam měla být nejen výstava o pivovarnictví v Pardubickém kraji, ale svůj domov v klenutých prostorách nejstarší části hradu nalezne i vysoce ceněný oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi.

„Je to ten největší trhák. Bohužel se nemůže vrátit na své původní místo, neboť kostel je velice vlhký. Celý tým památkářů a restaurátorů proto hledal vhodné místo a našel ho právě na Rychmburku. Oltář, který má na šířku 4 metry a na výšku asi 3,7, jsme už měli na výstavě v Chrudimi. Pracují na něm ještě restaurátorky v Praze, pak zamíří na Rychmburk,“ uvedla s odkazem na potřebné finance ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Pardubický kraj jako vlastník hradu na první úpravy středověké památky, která sloužila dříve jako sociální ústav pro lidi s vážným duševním onemocněním, loni vyčlenil 3,5 milionu korun.

Vedení kraje si chce nechat zpracovat také strategický dokument, který má zmapovat využití hradu a přilehlého pivovaru v majetku obce do dalších let.