Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Kanál na Moravu má vést 30 kilometrů v tunelech. Utopie, směje se starosta

  9:25
Nově navržená trasa labské větve kanálu Dunaj - Odra - Labe má vést pěti průplavními tunely, z nichž nejdelší u České Třebové by měřil bezmála dvanáct kilometrů. Projektanti tvrdí, že kvůli ochraně přírody nebyla jiná možnost, než vést trasu pod zemí. Náklady jsou spočítané na 300 miliard.

Lodě by se z tunelu vynořily po 12 km u Semanína. | foto: MF DNES

Na místě, odkud by se měly z ústí tunelu pod Kozlovským kopcem u České Třebové vynořit po bezmála dvanácti kilometrech nákladní lodě, je dnes pole a hromada hnoje u vjezdu do vesnice Semanín. 

Mezi ní a železničním uzlem by měl vzniknout nový přístav, který by ústil do dalšího šestikilometrového průplavního tunelu. Dalším jedenáct kilometrů dlouhým tunelem u Starého Města by pak kanál přešel přes hranici Pardubického a Olomouckého kraje.

„Je to utopie. Jen se směju,“ říká starosta Semanína Ladislav Stráník. „Vláda, která není schopna vykoupit pozemky kolem Litomyšle a dotáhnout dálnici D35 ke zdárnému konci, bude dělat takové velkolepé koncepce?“

Fotogalerie

Slovo velkolepý je na místě. Původní trasa kanálu Dunaj - Odra - Labe (DOL), která je zanesena a chráněna v územních plánech v Pardubickém kraji, je na některých úsecích už mrtvá. Projektanti zjistili, že přes kopcovitou část regionu nelze postavit kanál tak, aby nepoškodil přírodu a úřady stavbu povolily. Přišli proto s návrhem vést část kanálu pod zemí.

Ve směru od Pardubic by lodě poprvé zmizely pod zemí před Sloupnicí na místě, kde je dnes na kraji lesa myslivecká klubovna s hospodou U Mudáka a broková střelnice.

Pět tunelů o celkové délce třicet kilometrů ale zvýšilo odhadovanou cenu díla na 300 miliard korun. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou si loni nechalo zpracovat ministerstvo dopravy. Pardubický kraj ústy hejtmana Martina Netolického preferuje novou trasu, protože by méně omezovala rozvoj obcí.

V prvé fázi by měla na labské větvi vzniknout jedna řada plavebních komor a průplavních tunelů, což by bylo podle projektantů stálo asi dvě třetiny odhadované ceny. Druhá řada by se měla stavět později.

„Teprve potom, kdyby se provoz na vodní cestě zvýšil natolik, že by byly dlouhé fronty u komor a u tunelů,“ řekl předseda odborné skupiny Moravské vodní cesty Tomáš Kolařík.

Takto dlouhé průplavní tunely zatím nemají nikde obdobu. V projektu se počítá s velikostí tunelů 15 x 16,7 metru. „Běžná nákladní loď by měla kolem sto třiceti metrů o šířce dvanácti metrů. Lodě by mohly být vysoké sedm metrů. To jsou parametry, s nimiž návrh musí počítat,“ řekl Kolařík.

Ministerstvo věří, že kanál by mohl chránit před suchem

Sami autoři studie proveditelnosti díla DOL dospěli k závěru, že propojení Odry a Dunaje dává smysl, ale labská větev je nejméně efektivní.

Odhadované náklady na propojení všech tří řek se vyšplhaly na 582 miliard, varianta bez Labe pak na 281 miliard. Ministerstvo dopravy doporučilo přípravy stavby labské větve zastavit, ale kategoricky proti se postavil Ústecký kraj, dílo podpořil kraj Středočeský a Pardubický kraj chce lepší prověření varianty. Ministerstvo zemědělství žádá zachovat možnost stavět kanál přes Pardubický kraj. 

„Z pohledu očekávaných klimatických, vodohospodářských a dalších změn bude mít výstavba Labské větve pozitivní vliv, a proto je třeba územní ochranu této trasy zachovat,“ uvedlo ministerstvo v připomínkách.

Zda se bude na přípravách pracovat dál, musí říct vláda. Ta loni rozhodnutí odložila. Navíc zveřejnila Národní investiční plán, který s průplavem DOL nepočítá.

Odborníci se nyní přou a přít budou, zda by kanál skutečně mohl pomoci udržet v krajině vodu. Odpůrci tomu nevěří. Ředitel Ústavu experimentální botaniky Akademie věd Martin Vágner prošel pěšky na konci roku po jedné z uvažovaných tras labské větve a tvrdí, že není možné plánovat vodní kanál někde, kde už dnes voda citelně chybí a jednou tam možná nebude vůbec.

„Například Třebovka je v takovém stavu, že se dá snadno přeskočit. Je z ní malinká říčka s minimálním průtokem,“ uvedl.

„Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe může při správném zapojení do vodohospodářské soustavy plnit významnou úlohu jak při zadržení vody, tak při její distribuci,“ tvrdí hydrogeolog z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Zbyněk Hrkal. 

Příznivci kanálu hájí plány tím, že vláda nyní nebude ve skutečnosti rozhodovat o labské větvi, zda se bude stavět, nebo ne. „Jde o to, aby si stát nepřibouchl dveře tím, že se chráněného koridoru této trasy vzdá. Nevíme, co bude stát potřebovat za desítky let. I samotná územní rezerva je unikátní a má strategický význam,“ uvedl Kolařík.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Alena Šírová, Květa Matušovská, Hana Lipovská, David Kasal, Jaroslav Bašta, Petr Bajer, Pavel Svoboda, Mikuláš Ferjenčík

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Nikdo v nemocnici nevěděl, co má dělat, vylíčila matka chlapce v kómatu

Okresní soud v Pardubicích se vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který má kvůli komplikacím po operaci...

Žena hasila hořící olej v hrnci vodou, zapálila i kuchyňskou linku

Školáckou chybu udělala tento týden hospodyňka z Hlinska na Chrudimsku, která v hrnci smažila hranolky. Když se...

V koupelně vzplála nabitá baterie do elektrokola, kvůli technické závadě

Do centra Chrudimi vyjížděli před pondělní půlnocí hasiči. V koupelně jednoho z bytů totiž vzplála nabitá baterie do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň v poháru postupuje, dál jdou také Sigma a Boleslav. Pardubice selhaly

Tři ze čtyř prvoligových celků prošly přes kluby z druhé nejvyšší soutěže z úvodních zápasů 3. kola českého poháru do...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Žena hasila hořící olej v hrnci vodou, zapálila i kuchyňskou linku

Školáckou chybu udělala tento týden hospodyňka z Hlinska na Chrudimsku, která v hrnci smažila hranolky. Když se...

Aplikace dopravního podniku částečně nahradí kartu, náročné neuspokojí

S novým školním rokem přišel pardubický dopravní podnik s aplikací, která má lidi zbavit další plastové kartičky v...

Rychmburk přilákal první rok na osm tisíc lidí, zájem má zvýšit ceněný oltář

Hrad Rychmburk donedávna využívaný jako sociální ústav pomalu odpočítává poslední dny do konce své první sezony, která...

Sedm set let stará zpívající lípa ze Svitavska je stromem roku

Anketa Strom roku má letošního vítěze. V konkurenci 77 stromů vyhrála více než 700 let stará zpívající lípa z obce...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...