Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Trasa D35 lidem nevadí, přesto má příprava u Vysokého Mýta skluz

  9:40
Příprava dálnice před Vysokým Mýtem nabrala více než roční zpoždění. Důsledky pocítí lidé z okolních obcí, až skončí nynější výstavba u Ostrova. Právě za tímto rozhraním má za pár let pokračovat stavba dalšího úseku dálnice D35 k Vysokému Mýtu.

Součástí stavby D35 bude i úprava křižovatek ve Stradouni tak, aby místní mohli plynuleji najet na I/17, po které budou řidiči jezdit po dokončení úseku Časy-Ostrov. | foto: Martin Švec

Dálnici za Ostrov přivedou silničáři v roce 2022 a plynulá návaznost výstavby sedmikilometrového úseku je zatím nejistá. Vždyť již nyní mělo být dávno vydáno pravomocné územní rozhodnutí, jehož projednání se poprvé uskutečnilo loni v září.

Fotogalerie

Jenže zásadní dokument, kterým se trasa definitivně umístí do plánů, stavební úřad vydat nemohl. Na vině byly procesní nedostatky a žádost Pardubického kraje o doplnění dokumentace.

Úředníci tak museli účastníky řízení, kterých je přes tři stovky, svolat na minulý pátek k opakovanému projednání. To sice proběhlo hladce a bez námitek, jenže po minulé zkušenosti je na oslavu brzo. Místní se zajímali hlavně o výkupy pozemků, které však nejsou v této fázi aktuální. Nejdříve se totiž musí zpracovat dokumentace pro stavební povolení (DSP).

„S tím počítáme v roce 2020. Budou v ní upřesněny technické detaily a zábory pozemků. Na základě této dokumentace se vytvoří geometrické plány a znalecké posudky pro pozemky potřebné pro stavbu. Vlastníci budou osloveni ke konci příštího roku či v roce 2021,“ upřesnil koordinátor přípravy D35 Karel Dusbaba.

Ačkoliv více než roční odklad vydání „územka“ odsunul zahájení téměř všech dalších kroků, něco se přeci jen uskutečnit mohlo. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byl proveden podrobný geotechnický průzkum, který bude sloužit jako podklad pro vyhotovení DSP. Zpracována byla rovněž hluková studie.

Se zahájením stavby zatím ŘSD počítá v roce 2023 a se zprovozněním o dva roky později. „Je to reálné, i když oproti původním záměrům jsme trochu pozadu,“ připustil Dusbaba.

Dříve se dle silničářů začít nemůže, jelikož firmy nemají stavební kapacity. Řada místních menších subdodavatelů nyní působí na budovaných úsecích mezi Opatovicemi a Ostrovem.

ŘSD předpokládá, že se bude stavět zároveň i sousední úsek Vysoké Mýto-Džbánov. To ostatně musí, jelikož na části z Ostrova po Mýto není v plánech žádná křižovatka, takže by řidiči nemohli z dálnice nikde sjet ani se na ni dostat.

Příprava D35 kolem Mýta ale zatím naráží na odpor části obyvatel Knířova. Opakované projednání trasy bude koncem září. Poté bude jasnější, jak velký časový rozdíl mezi oběma úseky nastane. Vydání územního rozhodnutí na část Ostrov-Mýto chtějí úředníci z mýtského stavebního úřadu stihnout do konce roku.

Vraclav nechce být zkratkou

S jistými obavami sledují postup výstavby dálnice ve Vraclavi. Pokud nebudou včas stát další úseky, tak by si kvůli častým kolonám v nedalekém Mýtě mohli řidiči krátit cestu přes obec. Zkušenost s nárůstem provozu pocítili lidé už při nedávné opravě současné I/35 v Mýtě.

„Bydlíme u hlavní silnice a aut tu bylo o něco víc. Ale je jich tu dost i normálně. Běžně tudy jezdí třeba zajížděcí autobusy z Karosy, zemědělci s kombajny a tak,“ popsala jedna z obyvatelek Vraclavi Kristýna Šavelková.

Po spuštění semaforů se v Mýtě i před ním „pětatřicítka“ ucpává častěji a opakovaně až k Zámrsku, kde se kříží se silnicí I/17 na Chrudim. Ta vede od Vraclavi daleko pod kopcem, takže ji místní ani nevnímají. Jenže právě silnice I/17 bude za pár let sloužit jako sjezd z budované D35.

Na této již nyní frekventované „státovce“ se pak zvýší provoz o další tisíce aut z nové dálnice. V obci mají strach, že nájezd z Vraclavi směrem na Chrudim bude kvůli proudu aut a kamionů prakticky nemožný.

„Jsme zvyklí na určitý provoz a jsme zvědaví, zda se na I/17 vůbec dostaneme, když bude přetížená,“ podotkl starosta Vraclavi Oldřich Koblížek.

„Co se týká dopadů na I/17 po zprovoznění D35 po Ostrov, nikdo to vymodelovat neumí. Bude se to řešit dodatečně, pokud ten problém vznikne,“ řekl za silničáře Dusbaba.

Jak sám uvedl, má větší obavu z toho, že kvůli kolonám na I/35 u Mýta se provoz přesune na silnice nižších tříd, tedy i do Vraclavi. Děje se tak už nyní a není se vlastně ani čemu divit. Z křižovatky pod Vraclaví je to na první semafory v Mýtě u Lidlu po I/17 a I/35 celkem 7,5 km. Přes Vraclav pak 6,6 km a navíc bez kolon. Řidiče posílají touto kratší cestou i navigace, které reagují na aktuální hustotu provozu.

Autor:
  • Nejčtenější

Němci zatrhli prodej bývalého Lidlu ve Svitavách českému konkurentovi

Velké zklamání. Tak by se dala ve stručnosti popsat nálada lidí v hustě obydlené svitavské čtvrti Lány. Dlouho čekali...

Chybný úsudek Pardubic u videa a nové pravidlo o zdržování. A naděje zhasly

Šly si pro tři body a mohly se dotáhnout na čelo hokejové extraligy. Pardubice vedly v závěru utkání s Plzní 1:0, když...

Problémy při stavbě mostu brzdily vlaky na koridoru z Pardubic do Chocně

Kvůli problémům při stavbě dálničního mostu nad železničním koridorem se před polednem na čas preventivně zastavil...

Stavba dálničního mostu přes koridor se hnula. Hledá se příčina i řešení

Další pokračování výstavby dálničního mostu přes železniční koridor u Uherska na Pardubicku je nejasné.V pondělí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný řidič se hnal Českou Třebovou až stovkou, lidé museli uskakovat

Až stokilometrovou rychlostí ujížděl tento týden policistům zdrogovaný muž ulicemi České Třebové. Pronásledování řidiče...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Muž čekal na vlak vleže mezi kolejemi, před strážníky vstal a nastoupil

Nezvykle si v neděli krátil čekání na vlak dvaačtyřicetiletý muž v Pardubicích. Na zastávce v Pardubičkách se uložil na...

Osmnáctiletý řidič otočil auto na střechu. Řidičák má čtyři měsíce

V sobotu po poledni vyjížděli policisté k dopravní nehodě osmnáctiletého řidiče na Orlickoústecku. Ten vezl čtyři svoje...

Lékařům se nepodařilo ženě sundat prstýnek, do nemocnice museli hasiči

Do pardubické nemocnice přišla zkraje týdne žena, které nešel z prstu sundat prstýnek, neuspěli však ani lékaři, a tak...

D35 u Mikulče protne pět hektarů lesa, okolí se dočká mostu pro zvěř i tůní

Dálniční úsek D35 Janov – Opatovec, který mají v plánu silničáři postavit jako první hned po dostavbě dálnice z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...