Soud nařídil Czech Coalu dávat uhlí Opatovicím, ale jen do konce roku

  13:40aktualizováno  13:40
Do elektrárny v Opatovicích nad Labem na Pardubicku po osmnácti dnech opět míří vlaky s uhlím. Soud donutil společnost Czech Coal obnovit dodávky. Běžet by měly do konce roku, pokud ovšem Czech Coal neuspěje s odvoláním proti předběžnému opatření soudu.

Elektrárna Opatovice | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Vlak je naložen, už je na cestě do elektrárny," uvedl v úterý odpoledne mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice Petr Zadák.

Krajský soud v Ústí nad Labem vydal usnesení, podle něhož těžařská firma Czech Coal musí až do konce roku zachovat dodávky uhlí pro elektrárnu v nezměněných cenách. Tykačova společnost, která dodávky kvůli údajnému dluhu zastavila, uposlechla. Obchodní válka tím však neskončila.

Firma Czech Coal se proti rozhodnutí soudu odvolala a zároveň dala najevo, že od ledna bude uhlí pro východní Čechy dražší. A po Novém roce za současných podmínek dodávat nebude.

Spor o uhlí

Majitelem Elektrárny Opatovice je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal Pavla Tykače nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává přibližně dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v České republice.

"Po 31. prosinci 2012 Czech Coal podle soudu uhlí dodávat nemusí. Elektrárny Opatovice si tedy zajistily dodávky především pro vlastní výrobu elektřiny v letním období, potřebu uhlí pro zajištění tepla obyvatel Hradecka a Pardubicka v topné sezoně však trvale nevyřešily," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Podle ní musí elektrárna o ceně začít vyjednávat. Jenže takový výklad rozhodnutí soudu Opatovice odmítají.

Smlouva platila až do roku 2015

Podle dostupných údajů měly do roku 2015 obě strany smlouvu, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí. A Opatovičtí tvrdí, že i kdyby smlouvu Czech Coal vypověděl, dodávat musí až do konce roku 2013.

"Případné odstoupení od smlouvy by mělo nabýt účinnosti až na konci následujícího kalendářního roku, nyní je tu prostor k jednání, aby i v příštím roce zůstala cena uhlí pro elektrárnu stejná," uvedl Zadák.

Společnost Czech Coal přestala dodávat uhlí do Opatovic 7. června s vysvětlením, že mu elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. Opatovice přitom zásobují teplem desetitisíce obyvatel Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a Lázní Bohdaneč.

Czech Coal tvrdí, že nešlo o vydírání. "Czech Coal odstoupením od smlouvy na dodávky uhlí do Opatovic v žádném případě nezamýšlel ohrozit odběratele tepla a teplé vody. Proto také několikrát deklaroval svou připravenost uhlí pro tuto výrobu dodávat," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Najdete na iDNES.cz