Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ves u Štramberka zmizela, zůstal jen kostel. Pod ním našli pohřebiště

Seriál   19:00
Kostel svaté Kateřiny zůstal jako osamocená vzpomínka na dávno zmizelou vesnici Tamovice na Novojičínsku. O důvodech jejího zmizení v 16. století se vedou diskuze, převažuje však varianta ničivé povodně. Právě tato obec poblíž známého Štramberka se stala dalším dílem seriálu iDNES.cz Zaniklá místa.
Kostel svaté Kateřiny pamatuje rozvinutou ves Tamovice u Štramberku. Obec...

Kostel svaté Kateřiny pamatuje rozvinutou ves Tamovice u Štramberku. Obec zanikla v 16. století. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Když v roce 2013 vyhrála rekonstrukce kostela svaté Kateřiny celonárodní soutěž o nejlépe opravenou památku, mnozí lidé i z Moravskoslezského kraje jen kroutili hlavou. Cože? Kostel v Tamovicích? Kde to je?

Tamovice už de facto neexistují, nyní jsou součástí Štramberka, populárního turistického lákadla. Kostel a pár domů leží při cestě z Nového Jičína do Štramberka. Při cestě z obce Rybí stojí po pravé straně areál plynáren a pak hned kostelík s blízkým rekreačním areálem. O něco dále pak už jen Tamovice připomíná jedna ulice vedoucí k budovám někdejšího mlýna. Jinak nic.

Kdy ale Tamovice zanikly? A proč? Historici se shodují, že jejich zánik byl poměrně rychlý, a to v 16. století. Důvody jsou nejasné. Mezi takřka stoprocentní legendy patří verze s ničivým nájezdem Tatarů.

Snad k tomu přispělo to, že právě tito nájezdníci údajně zle pustošili sousední Štramberk, přičemž v upomínku se tam dodnes peče medovo-perníková pochoutka Štramberské uši. Jenže to vše se stalo mnohem dříve než v 15. století.

Další varianta hovoří o tom, že vrchnosti už obec nevynášela, tak ji zrušili a zůstal jen hospodářský dvůr s mlýnem, kostelem a pár domky. Tak o tom ostatně hovoří i urbář z roku 1558, poslední dochovaná zmínka o vesnici. Tedy spíše o zbytku Tamovic.

Vesnici možná spláchla povodeň

Proto se zdá jako nejpravděpodobnější verze o velké povodní, která smetla mnoho dřevěných domků. Někdejší zástavbou totiž vede říčka Sedlnice, která i ve 20. století měla na svědomí mnoho ničivých povodní. „I já se přikláním k verzi, že Tamovice skončily vinou velké povodně,“ uvedl Ladislav Bražina, který nyní tamovickým kostelíkem provází zájemce.

Kdy do kostela

Památkově chráněný kostel Svaté Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích si můžete prohlédnout.

V rámci akce Ostravsko-opavské diecéze s názvem Otevřené chrámy se každou sobotu a neděli od 13:00 do 17:00 hodin otevírá i tento svatostánek, a to až do 31. října. Odborný výklad podá průvodce.

Podrobnosti na webových stránkách zde.

Svědčí o tom údajně i další legenda, kterak domy z Tamovic rozvodněná řeka odnesla do sousední obce Závišice, tehdy prý Závěšice, a to od toho, jak se tamovické domy tam zavěsily.

Co vše je alespoň částečná pravda a co pouhá fikce, už lze po zhruba půltisíciletí stěží rozhodnout.

Pro Bražinu znamená tamovický kostelík místo, ke kterému má velmi blízko. Pochovaní tam jsou jeho předci, před více než čtyřiceti lety se tam ženil. „Mám to tam rád,“ říká a vzpomíná, že jako kluk ještě byly k vidění základy starého tamovického statku, který v roce 1927 vyhořel a pak také zanikl. „Otec vzpomínal, jak se jako kluk díval na světlo z ohně,“ líčí muž.

Rekonstrukce se podařila

Jednoznačným faktem zůstává, že kostel svaté Kateřiny by nevznikl nikde osamoceně, naopak okolo byla nejspíše řada stavení. Gotická stavba patří mezi nejstarší sakrální památky v regionu. Historici datují její vznik do přelomu 14. a 15. století. Historické prameny uvádějí, že šlo o kostel farní, náležela k němu i sousední obec Závišice, která kostel využívala jako filiální a pro pohřební účely, byť už byl přičleněn ke Štramberku.

Zaniklá místa

„Několik částí kostela máme datovaných. Víme například, že krov nad presbytářem vznikl v letech 1440 až 1441,“ uvedla Markéta Jurašková z Národního památkového ústavu v Ostravě, která se podílela na velmi zdařilé celkové rekonstrukci v letech 2011 a 2012.

„Obnova spočívala především v sanaci dřevěných prvků, krovů a veškerých dřevěných konstrukcí. Na střešní krytinu byl použitý štípaný smrkový šindel. I při obnově fasády byl kladen důraz na použití tradičních technologií, tudíž jsou tu vápenné omítky a posléze vápenné nátěry,“ popsala Jurašková s tím, že kostel byl rovněž odvodněný a řemeslníci repasovali dveře a okna.

Při archeologickém průzkumu potvrdilo, že Tamovice určitě nevznikly současně s kostelem, ale měly starší minulost. Kostel byl totiž postaven na zřejmě středověkém pohřebišti. Archeologové totiž pod kostelem objevili 25 kosterních pozůstatků dospělých i dětí.

„Část pohřebiště opravdu předcházela výstavbě zděného kostela, další část už souvisela s jeho provozem,“ uvedl archeolog František Kolář z Národního památkového ústavu Ostrava.

Kostel poničili nacisté a zloději

Pohřbívání v interiéru kostela bylo pro středověk poměrně rozšířený jev a bylo vyhrazeno zejména církevním představitelům a sociálně výše postaveným lidem.

Ani to, že nebyly nalezeny milodary, podle Koláře ukazuje na středověký původ. „Přidávání růženců, medailonů a křížků se ve větší míře rozšířilo teprve v průběhu sedmnáctého a osmnáctého století,“ vysvětlil.

Jak se tedy ukázalo, Tamovice byly před šesti staletími rozvinutou vsí se vším, co tehdy větší vesnické sídlo mělo mít. Nyní z ní mnoho nezůstalo. Navíc také kostel mohl zmizet. Nejprve ho totiž poničili na konci 2. světové války nacisté, když v kostele zřídili konírnu. A pak v 90. letech kostel vybrakovali zloději starožitností. Zůstala jen soška svaté Kateřiny, která ležela v nedaleké příkopě.

Zbytek interiéru byl nově pořízený. A po archeologickém výzkumu a rekonstrukci před pěti lety se kostelík stal skvostem sakrální architektury. „Zájem lidí o prohlídku je veliký a často se diví. Místní o tom, že byl součástí vsi Tamovice, vědí, ale většina o tom nemá ani tušení,“ zakončil Bražina.

Ves Tamovice ležela mezi Štramberkem a obcí Rybí na Novojičínsku.

Ves Tamovice ležela mezi Štramberkem a obcí Rybí na Novojičínsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Návštěvnost Beskyd dosáhla hranice snesitelnosti. Pro turisty i místní

Lysá hora či Pustevny, to jsou jedna z míst v regionu, která se potýkají s pravidelným vysokým přívalem návštěvníků. Právě Beskydy jsou jednou z lokalit v Moravskoslezském kraji, kde se v některých...

6. září 2024  7:13

VIDEO: Cyklista ošklivě upadl při zakázané jízdě v podchodu, zranil si hlavu a nohu

Ostravští strážníci nedávno spěchali do jednoho z podchodů ke zraněnému cyklistovi. Ten bez přilby a při rychlé jízdě spadl ze schodů a nutně potřeboval první pomoc. Štěstí měl v tom, že jeho nehodu...

6. září 2024  16:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmije v Jeseníkách uštkla osmnáctiletou dívku. Naštěstí vstříkla málo jedu

Dramatickými momenty skončila víkendová rodinná procházka poblíž Vrbna pod Pradědem v Jeseníkách. Osmnáctiletou dívku tam totiž na lesní cestě uštkla do nohy zmije. Zraněná slečna proto prožila...

2. září 2024  15:08

Sigma - Baník 2:2, dvougóloví střelci. Za hosty pálil Šín, remízu zachránil Kliment

Atraktivní zápas plný šancí nakonec vítěze nenašel. Fotbalisté olomoucké Sigmy doma s ostravským Baníkem v sedmém kole Chance Ligy remizovali 2:2. Do vedení je poslal Kliment, hosté otočili díky...

1. září 2024  14:25,  aktualizováno  17:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž na Krnovsku našel při orání miny z války. Jednu vytáhl na ukázku policistům

Zemědělec při orání pole u obce Bohušov na Krnovsku objevil 21 minometných granátů z 2. světové války. Ačkoliv tušil, že vyoral munici, jednu minu vytáhl a dal ke stromu na ukázku policistům. Ti...

4. září 2024  13:51

Házenkáři Karviné jsou ve skupině Evropské ligy, čeká je i Flensburg

Házenkáři Karviné postoupili do skupinové fáze Evropské ligy. V odvetě kvalifikace na hřišti bosenského Izvidače sice prohráli 26:32, ale díky předchozímu domácímu vítězství o 11 branek v soutěži...

7. září 2024  22:29

Senioři na Opavsku narazili autem do stromu. Žena nepřežila

Mezi obcemi Háj ve Slezsku a Velká Polom v sobotu ráno narazila posádka auta do stromu. Záchranáři převzali do péče muže se středně těžkými zraněnými, ženu se jim oživit nepodařilo.

7. září 2024  18:15

Netopýr užitečný i ohrožený. Konají se speciální akce zaměřené na tohoto savce

Zažít například večerní pozorování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů mohou návštěvníci akcí pořádaných v Moravskoslezském kraji u příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry.

7. září 2024  17:14

Bruntál otevře nové turistické cíle. Nabídne výhled na město i staré opevnění

Vyhlídka z věže kostela, úzká a zdmi lemovaná Farní ulička, jež patří k nejromantičtějším bruntálským zákoutím, a letitá kamenná bašta s vazbou na hradební systém nejstaršího města v zemi. Bruntál...

7. září 2024  7:14

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...

Zabití trofejní rekordní ryby? Neukojené ego. Ani není k jídlu, říká rybář Vágner

Premium Zabíjet trofejní ryby je podle rybáře Jakuba Vágnera úplně zbytečné. Nejenže se nedají sníst, ale poškozuje to celou...