Všichni na něj čekají, Bárta přesto Bohumínu sebral vytoužený most

  7:03aktualizováno  7:03
Rozhořčené hlasy zaznívají v Bohumíně na adresu ministerstva dopravy. Rozhodnutí Víta Bárty zastavit také financování mostu v Bohumíně-Skřečoni totiž zkomplikuje život tisícům tamních obyvatel.

Rozestavěný dálniční přivaděč v Bohumíně Skřečoni, který ministerstvo dopravy pozastavilo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jedno velké staveniště, hluk, prach a tisíce projíždějících aut. A také kolony a objížďky a lidé klopýtající přes provizorní lávku nad železnicí. Tak to už několik měsíců vypadá v Bohumíně-Skřečoni. A nikdo zatím neví, jak dlouho to ještě potrvá. (více o zastavených stavbách čtete zde)

Že rozhořčení lidí je na místě, tušíme ještě dřív, než se k místu dostaneme. Kolemjdoucí paní, které se ptáme na cestu k mostu ve Skřečoni, nám ukazuje směr a volá: "Jen se jeďte na tu naši raritu podívat. Stojí to za to."

Cestou k mostu zastavujeme na chodníku Miroslava Figura, který bydlí jen kousek odsud. "Jezdím tudy denně do práce. Musím prakticky objet celý Bohumín," říká.

Rozestavěný dálniční přivaděč v Bohumíně Skřečoni, který ministerstvo dopravy pozastavilo.

"Na ten most tady čekáme jako na smilování Boží. Veškerá doprava je totiž svedena tudy," dodává naštvaně obyvatel Bohumína. Nejhorší situace v ­dopravě podle něj nastává kolem druhé hodiny odpoledne.

"Lidi končí ve fabrikách a tvoří se tu dlouhé kolony," poukazuje. I tak tudy ale projede denně tisíce aut, mezi nimi spousta kamionů. "Ty tu jezdí ve dne, v noci."

A ačkoliv je už teď situace hrozná, ještě hůř podle něj bude v zimě. "Když napadne sníh, stačí jedna bouračka a zastaví vás to na dvě hodiny," dodává.

S kočárkem nebo o berlích? Jen pro odvážné

Situace není o nic příznivější pro pěší. K přístupu do centra města jim už tři čtvrtě roku slouží provizorní lávka nad železnicí. Vedle ní se tyčí základy rozestavěného mostu.

"Pro důchodce nebo pro maminky s dětmi je to strašné. S kočárkem tudy skoro ani nepřejedete. A když, tak s velkými obtížemi. A důchodce o holích tady z druhé strany nesejde," říká Marie Bosáková.

Její slova si potvrzujeme, když se na druhou stranu mostu jdeme podívat. Cestička ve svahu z hlíny a kamení připomínající spíše chodník na Lysou horu rozhodně není nic pro kočárky ani důchodce o holích.

Navíc, protože je po dešti, překonáváme cestou po lávce dvě velké kaluže. Je v nich dost vody, takže přes ně kdosi položil dřevěné desky. Jsou sice úzké, ale i tak díky za ně.

"Ať si to sem pan Bárta přijde vyzkoušet," zlobí se paní Bosáková, která si na cestu přes lávku vyhrnula nohavice, aby si je nenamočila. To cyklisté, kteří jeli hned za ní, raději nasedli na kolo, i když se to tady nesmí.

"Kéž by se pan ministr Bárta rozhodl trošku jinak. Vždycky se přece dá udělat nějaký ústupek. A mělo by se především myslet na lidi. Peníze nejsou vždy na prvním místě, to víme všichni," říká zase Miroslav Galocz z Dolní Lutyně, který tudy do Bohumína jezdí poměrně často.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Vyřazené tramvaje kupují lidé od ostravského dopravce i jako atrakci

Dopravní podnik Ostrava prodává vozy typu T3, které ve městě jezdí od roku 1965.

Dopravní podnik Ostrava nahrazuje staré tramvaje novými. Zatímco některé z vyřazených, například typ T2, musí rovnou do...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz