Vaše pojišťovna krachuje, lžou náboráři. Lidé podepsali a teď se brání

  14:40aktualizováno  14:40
Mnoho lidí si stěžuje, že je oklamali zaměstnanci agentur, kteří jako lovci nahánějící zvěř shánějí nové duše pro zdravotní pojišťovny. Mnozí přitom riskují pokutu, protože porušují zákaz podomního prodeje.
Dobře si rozvažte, zda u zdravotní pojišťovny setrvat, nebo přestoupit. Jde "jen" o zdraví.

Dobře si rozvažte, zda u zdravotní pojišťovny setrvat, nebo přestoupit. Jde "jen" o zdraví. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pavel Porubský z Ostravy a Marek Lamacz z Hnojníka na Frýdecko-Místecku se neznají, ale řeší stejný problém. Cítí se podvedeni. Naletěli totiž lhářům, kteří nahánějí klienty Oborové zdravotní pojišťovně (OZP).

"V lednu chodili po domě dealeři a zvonili na dveře bytů. Slečna tvrdila, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), u které jsem pojištěný, se bude starat jen o pracovníky průmyslu a ostatní přebírá OZP," líčí Pavel Porubský.

Jak změnit pojišťovnu

Zdravotní pojišťovnu lze změnit jen jednou za rok, a to vždy k 1. lednu následujícího kalendářního roku. Přihlášku ale musí pojištěnec nebo jeho zákonný zástupce podat vždy nejpozději do 30. června.

Nedejte se ke změně nutit od dealera na ulici ani u dveří bytu. Vždy si dobře rozvažte, co vlastně podepisujete.

Dvaapadesátiletý muž podepsal smlouvu, která začne platit příští rok. Pak zjistil, že naletěl.

"Štve mě to. Bojím se, že zubař nebo soukromá oční lékařka nemají s tou druhou pojišťovnou smlouvu a nemusí mě ošetřit," vysvětluje důvod, proč se pokouší novou smlouvu zrušit. Zatím ale neúspěšně.

Zrušit přestup? To není jen tak

Ještě hůř dopadl 36letý Marek Lamacz, jehož čtyřčlennou rodinu zaskočili dealeři loni v létě na ulici ve Frýdku-Místku.

"Tvrdili, že ČPZP kvůli dluhům končí a klienty přebírá OZP. Podepsali jsme sice přestup, ale pak jsme u své pojišťovny zjistili, že je to nesmysl, a začali situaci řešit," líčí.

Zatímco přítelkyni a dceři se podařilo zůstat u stávající pojišťovny, Marek Lamacz a jeho pětiletý syn jsou už letos pojištěnci OZP.

"Chtěl jsem to změnit, telefonoval i psal do OZP, slibovali, že mě pustí, ale nakonec si vždy vymysleli důvod, proč to nejde. Problém byl, že můj praktický ani dětský lékař neměli s OZP smlouvy. Pediatr nakonec smlouvu uzavřel, ale můj lékař ne. Asi teď nesmím rok onemocnět," zlobí se muž.

Kontrolní telefonát jen pár minut po podepsání smlouvy

Do podobné situace se v posledních měsících dostaly desítky klientů ČPZP, jejíž sídlo je v Ostravě. "Řešíme už na sedmdesát stížností z celé země od lidí, kterým dealeři OZP řekli, že naše pojišťovna končí, slučuje se nebo mění jméno," říká mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

"Lidé u nás chtějí zůstat. Snažíme se jim pomoci, ale v některých případech už to nejde. Každý si musí dobře rozmyslet, co podepisuje," dodala.

Mario Böhme, vedoucí odboru zdravotních programů OZP, připouští, že některé klienty mohli pracovníci najatých agentur získat neeticky. Ale tvrdí, že každý musel kromě podpisu smlouvy potvrdit zájem o přestup ještě telefonicky.

"Všechny pracovníky agentur jsme proškolili. Když zjistíme porušení etického kodexu zdravotních pojišťoven, trváme na ukončení spolupráce. Vždy ale ověřujeme telefonicky, zda klient skutečně souhlasí se vstupem do naší pojišťovny. Pokud to potvrdí, pak se lze těžko domáhat změny," míní Böhme.

Náboráři porušují zákaz podomního prodeje

Pavel Porubský popsal, jak takový ověřovací hovor vypadá. "Z pojišťovny mi volali do pěti minut poté, co jsem podepsal smlouvu. Ta slečna byla ještě u mě v bytě. Otázky mi kladli tak, že jsem vlastně jen potvrdil, co mi řekla. Celé to bylo zavádějící. I proto dál trvám na zrušení smlouvy," dodává muž.

Paradoxní je, že v řadě měst platí tržní řád, který zakazuje podomní a pouliční prodej včetně nabízení přestupu k jiné pojišťovně nebo dodavatelům energií.

V Ostravě platí takový zákaz od loňského dubna a lidé stále častěji volají na dealery strážníky. "Za porušení městské vyhlášky hrozí pokuta na místě do tisíce korun nebo vyšší ve správním řízení. Přes osmdesát případů už jsme postoupili k projednání," říká Dana Klišová z Městské policie Ostrava.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Další z rubriky

Déšť Moravskoslezskému kraji pomohl jen částečně. Pro žáby přišel pozdě

Podle meteorologů napršelo v listopadu v jeden den tolik centimetrů srážek...

Vytrvalý déšť v posledních čtrnácti dnech pomohl v Moravskoslezském kraji rostlinám a živočichům, ale zemi jako takové...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - AUTOMATIZACE (SEVERNÍ MORAVA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz