Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

  17:57aktualizováno  17:57
V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním. Sedmasedmdesátiletý muž je totiž nejenom uznávaný fotograf, ale také sběratel historických fotoaparátů.

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z Šenova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Nashromáždil jsem jich už na čtyři stovky, tři sta přístrojů určitě stojí za pozornost,“ říká Válek.

Z jeho fotografické tvorby patří k nejoceňovanějším snímek Sám proti všem z pohřbu Jana Palacha. Válek zblízka zachytil v sérii reportážních snímků už okupaci ze srpna 1968, fotografie z Palachova pohřbu označovaná J. P. January 1969 byla několikrát oceněna na zahraničních výstavách.

Vzpomenete si na váš první fotoaparát?
Samozřejmě, jmenoval se Fokaflex. Byla to zrcadlovka, z níž se snímky získávaly kopírováním negativů. Filmy jsem tehdy vyvolával na talířích. V jednom byla voda, ve druhém vývojka a ve třetím ustalovač. Zhasl jsem světlo, ze zadní strany filmu strhl papír a protahoval ho ve vývojce, ve vodě a nakonec v ustalovači. Pak jsem ho usušil a dal do kopírovacích rámečků. Ty jsem schoval pod kabát, vytáhl na slunci, místo měření času jsem vyslovil „jednadvacet, dvaadvacet“ a zase rámeček schoval. Výsledek putoval zpět do vývojky. Byl to složitý proces.

Fotogalerie

Co Fokaflex nahradilo?
Závodně jsem sportoval a jednou vyhrál Flexaret. Stal se prvním impulzem pro mou celoživotní profesní dráhu fotografa. Právě s ním jsem začal více fotit, už přece jen něco uměl. Ostatně s ním půl života fotil i Jan Saudek. Zaznamenával jsem hlavně závody. Snímky závodů zaujaly tehdejšího předsedu havířovského fotokroužku, jehož jsem se vzápětí stal členem. Pak jsem fotil více a více, na řadu přišel fotoaparát Praktisix s teleobjektivem a řada dalších.

Který se stal vaším nejoblíbenějším?
Nese název Mamya. Vyráběli ho Japonci. Mám k němu tři objektivy. Hlavně se u něj jednoduše měnily kazety na černobílou fotografii, na barevnou i na diapozitiv. Člověk se rozhodl až ve chvíli, kdy si vybral záběr. Je stále funkční, avšak brašna s ním a se vším, co k němu patří, váží kolem osmi kilogramů.

Proč jste se vlastně pustil do sbírání fotoaparátů?
Obdivuji klasické, často ještě ručně vyráběné přístroje, u nichž se kovové části leštily pilníkem. Chovám k nim respekt. Když k tomu dodám, že jsem dosud nepropadl digitální technice, ale stále fotím analogově a fotky si vyvolávám sám, je jasné, že jsem se zastavil v čase. Moderní způsob focení není pro mě. Navíc mnohé z těch letitých přístrojů stále používám.

Který fotoaparát považujete ve své sbírce za ten nejlepší?
Těch je víc. Třeba ručně vyráběnou Epicentru, kterých je u nás v republice možná pět, miniaturní podlouhlou Mikromu československé výroby nebo ruský špionážní fotoaparát Kyjev z 30. let. Zajímavou konstrukci má přístroj Eastman Kodak z roku 1910. Pak tady mám Optinetu, kterou vytlačily z trhu až fotoaparáty Praktic z NDR, nebo vzácnou stereokameru z roku 1900 na dlouhé negativy. Vlastním i krásnou dřevěnou Leicu II z roku 1932. Jen pro zajímavost, jiný typ přístroje Leica s označením RU se před časem na londýnské burze prodal za 1,2 milionu liber. Těch se ale ve světě zachovaly asi jen tři kusy.

Co ovlivňuje výjimečnost historického fotoaparátu?
Určitě stáří, ale i to, kolik se jich vyrobilo a zda dosud značka existuje. Roli může hrát i fakt, k čemu byl přístroj určený. Na některých leikách zhotovených kolem roku 1940 je třeba gravírování Luftwaffe s hákovým křížem. Unikát jsou i leiky pro válečné reportéry v zelené barvě. Jelikož se fotograf pohyboval ve válečné zóně, moc takových přístrojů na světě nezůstalo.

Kde jste přístroje sháněl?
Měl jsem známého starožitníka, který mi pomáhal. Potom smlouvám v bazarech, zastavárnách nebo hledám v inzerátech. A protože přátelé moji vášeň znají, zavolají mi, když na nějaký unikát narazí.

Co všechno kromě přístrojů z letité fotografické techniky vlastníte?
Na skleněných nebo ručně kolorovaných diapozitivech z roku 1910 mám zdokumentovanou řadu míst našeho kraje. Jinak různá světla, pomůcky, kdysi využívané pro focení a tisíce fotografií. Nejen mých, ale sbírám od lidí portrétní snímky z časů dávno minulých, včetně dat, kde byly vyfocené, zhotovené.

Dáte šanci digitální fotografii?
Nehodlám už se učit moderně fotit, dožiji s analogem a černobílou fotografií. Stáhnout snímky z foťáku do počítače rozhodně není tak napínavé, navíc digitální stroje nevytvoří v případě černobílých záběrů patřičnou gradaci.

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Žena přispěla k dopadení zloděje z kostela, policistovi půjčila kolo

Ženě za její jednání poděkovali zástupci městského obvodu i policie.

Duchapřítomně se zachovala žena, která se na začátku září stala svědkem vloupání do kostela v Ostravě. Policistům,...

Nejlepší dopravou na Dny NATO bude nejspíš kolo, auta budou stát v koloně

Finská skupina Midnight Hawks

Hlavně počasí rozhodne o tom, jak rychle se lidé dostanou na víkendovou přehlídku Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka....

Baník Souš, Baník Most, Sokolov, Ostrava. Fleišmanovi je Baník souzený

Jiří Fleišman, fotbalový obránce FC Baník Ostrava

Kam se podívá, tam má fotbalový obránce Jiří Fleišman ve své kariéře Baník, dokonce čtyřikrát. V Baníku Souš začínal....

Město zatrhlo karvinským večerkám noční prodej. Zákazníci rušili místní

Večerka Flop v Karviné-Novém Městě už nebude mít otevřeno nonstop. Z nařízení...

Karvinští zastupitelé zakázali dvěma karvinským nonstop večerkám prodej v nočních hodinách. Zastupitelé tak rozhodli v...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz