Ukrajinky rodí v krytech uprostřed ostřelování v porodnicích, ale i ukryté v...

Ukrajinky rodí v krytech uprostřed ostřelování v porodnicích, ale i ukryté v metru. Novorozený chlapec Ivan vedle své matky se ukrývají v suterénu perinatologického centra, když se během ruské invaze na Ukrajinu v Kyjevě ozývají sirény po náletu. (2. března 2022) | foto: Reuters

Miroslav či Džavelina. I do pojmenovávání dětí se Ukrajincům promítá válka

  • 5
Vždycky najdu cestu domů, i když budou všechny cesty zničené, zpívá ukrajinská skupina Kalush Orchestra ve své písni Stefanija. Se skladbou vloni zvítězila v pěvecké soutěži Eurovize. Píseň se také stala hudebním symbolem ukrajinského odporu. Stefanija pak loni patřila k častým jménům novorozených ukrajinských děvčátek.

Mezi dalšími nejčastějšími tradičními jmény převažovali u chlapců Artem, Bogdan či Dmytro, u dívek Anna, Solomija nebo Oleksandra. Padala ale i ta neobvyklá jako třeba Barfolomij a Sarmat či Mantikora a Missi.

Deník Ukrajinky

Ukrajinské rodiny minulý rok však své potomky pojmenovávaly rovněž podle motivů související s válkou v jejich vlasti. Výjimkou tak nejsou jména vzývající mír a vycházející z názvů zbraní, které pomáhají v boji s ruskými okupanty.

Například 16. listopadu se v Rusy bombardovaném Kryvém Rihu narodila dvojčata pojmenovaná Miroslav a Miroslava. „Podle svých slov tak rodiče zdůraznili společný sen všech Ukrajinců – mír,“ informoval Jihovýchodní meziregionální odbor ukrajinského ministerstva spravedlnosti.

Na Ukrajině se vloni narodilo přes 200 tisíc dětí. Zhruba o třetinu méně než v roce 2021.

Nejoblíbenějšími dívčími jmény byla Anna, Anastasija, Veronika, Sofija, Oleksandra, Polina, Marija, Viktorija, Milana, Solomija, Varvara a Eva. Nejčastější chlapeckými Artem, Bogdan, Dmytro, Ivan, Maxym, Mark, Michajlo, Danylo, Vladyslav, Oleksandr či Andrij.

Mezi dětmi byla i řada netradičních jmen. Dívky tak dostaly i jména Luna, Avital-Azalina, Merela, Sladislava, Kvita, Ulpana, Mantikora, Nikoloz, Dzvjenislava, Čjervonka, Zorjeslava a Missi. Chlapci zase Barfolomij, Severus, Zorjeslav, Dobromir, Volislav, Mars, Veleslav, Sarmat, Svitozar, Kalep, Stilian, Chjugo, Nikodym či Nektarij.

Na mír odkazoval také chlapec pojmenovaný především dříve používaným jménem Miroljub, což je v překladu mírumilovný člověk.

Jan Džavelin a Džavelina

Jinde svým dětem dali jména po zbraňových systémech. „Pro některé rodiče sehrála při výběru jména pro miminko rozhodující roli válka, ve které Ukrajinci bojují za nezávislost a suverenitu našeho státu. V oblasti Vinnycja či v Kyjevě se novorozený chlapec a dívka jmenovali Jan Džavelin a Džavelina,“ uvedla Irina Dubikivska, vedoucí oddělení státní registrace aktů osobního stavu.

Javelin je protitankový raketový systém dodávaný na Ukrajinu Spojenými státy.

Mezi chlapci pak přibyl také například Artur Bayraktar připomínající turecké bezpilotní útočné drony.

Na slavný stroj odkazuje jméno dívky Mrija. Antonov-225 Mrija byl největší dopravní letoun světa a Mrija znamená česky sen. Loni 27. února ho při leteckém útoku na kyjevské letiště Hostomel zničili Rusové.

Pro jména neexistují žádná omezení

Ukrajinci nemají pro pojmenovávání svých dětí žádná omezení. „Statistiky posledních let ukazují, že většina stále dává pro své dítě přednost tradičnímu jménu, stále více rodičů ale přistupuje k této problematice kreativně a volí neobvyklá jména,“ uvádí na svých stránkách ukrajinské ministerstvo spravedlnosti.

Děti dostávají rodné listy s údaji podobnými těm v Česku. Křestní jméno a takzvané jméno otcovské, kdy děti přijímají za své také jméno otce, mohou rodiče dětem změnit. Od šestnácti let to mohou udělat děti i bez souhlasu rodičů.