Epidemie spalniček zavřela část ostravské nemocnice pro návštěvy

  12:56aktualizováno  12:56
Sotva před pár dny zrušila Vítkovická nemocnice v Ostravě plošný zákaz návštěv, který tam platil od 12. února kvůli chřipkové epidemii, a už vyhlásila nový. Platí od pátku. Tentokrát jen pro pavilon G s lůžkovou gastroenterologií, internou a vaskulárním centrem. A důvodem jsou spalničky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Epidemie spalniček se v Ostravě šíří už přes dva měsíce. Příznaky u prvního z pacientů se objevily na přelomu roku. Ačkoli hygienici se od začátku ledna snaží šíření nákazy zastavit, každý týden přibývají noví nakažení.

„Letos už máme 40 laboratorně potvrzených případů onemocnění spalničkami a u dalšího pacienta s podezřením čekáme na výsledky,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková s tím, že téměř všichni nakažení jsou z Ostravy.

Loni přitom onemocnělo v celém kraji jen šest lidí, takže počet pacientů za dva měsíce je už téměř sedminásobný. Mírně převažují dospělí, mezi nimi jsou i čtyři zdravotníci. U zdravotní sestry z Vítkovické nemocnice potvrdily testy onemocnění v pátek. Hned poté se nemocnice rozhodla omezit návštěvy.

„Zákaz návštěv přispěje k nezbytné prevenci proti rozvoji epidemie v regionu a jeho smyslem je ochrana zdraví pacientů, zdravotníků a všech obyvatel kraje,“ uvedla mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

Některým lidem se po očkování nevytvořily protilátky

„Jedna zdravotnice z pavilonu G onemocněla a dalších pět je nyní v karanténě. Kolegům z hygienické stanice jsme poskytli i seznam pacientů, se kterými byli tito zaměstnanci v kontaktu,“ říká nemocniční hygienik Radek Mikšík.

Podle něj by většina personálu Vítkovické nemocnice, která patří holdingu Agel, měla být proti nákaze imunní. 

„Testy na množství protilátek jsme totiž dělali už v roce 2017, kdy se v kraji vyskytla první epidemie spalniček. Ti, kteří měli nízkou hladinu protilátek, se tehdy nechali přeočkovat. Mezitím ale nastoupili noví, takže letos jsme otestovali přes 800 ze všech našich 927 zaměstnanců a asi čtvrtina potřebuje přeočkovat, což právě probíhá,“ uvedl Mikšík.

„Ukázalo se také, že asi deseti lidem, kteří byli naočkovaní před dvěma lety, se nevytvořily protilátky a musí být naočkovaní znovu. Otázka ale je, zda by tito lidé onemocněli. S tím není dostatek zkušeností,“ dodal.

Nemocnice vyhledá pacienty

To potvrzuje i epidemioložka Martinková. Předpokládá ale, že pacienti nemocnice v ohrožení nejsou. 

„Budeme vyhledávat konkrétní pacienty, které ošetřovala nemocná zdravotní sestra a její spolupracovníci, kteří jsou v karanténě, protože nemají protilátky a mohou tedy také onemocnět. Většina pacientů na seznamu je ale v seniorském věku. Je tedy velmi pravděpodobné, že prodělali spalničky v dětství, což jim zajistilo doživotní imunitu. Víc budeme vědět až v dalších dnech,“ dodala Martinková.

Spalničky se šíří v mnoha zemích. Tisíce nakažených umírají

Moravskoslezští hygienici letos vyhledali již přes 1 300 lidí, které se setkaly s nakaženými doma, v práci nebo třeba u lékaře. „U více než 220 lidí, kteří přišli do kontaktu se spalničkami a nemají v těle protilátky, vydali lékaři rozhodnutí o karanténě,“ říká Martinková s tím, že to v praxi znamená nařízenou asi dvoutýdenní domácí izolaci.

Epidemie nebezpečné nákazy se šíří i v Praze a dalších regionech Česka - onemocnělo už přes dvě stě lidí, což je tolik jako za celý loňský rok. A také v dalších zemích světa, kde stoupá i počet obětí. 

V roce 2018 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) onemocnělo spalničkami ve světě nejméně 230 tisíc lidí - přesné údaje budou známé až ke konci dubna. A odhadovaný počet úmrtí se pohybuje přes sto tisíc. 

Jen na Madagaskaru se podle údajů WHO od loňského září do letošního února nakazilo spalničkami už přes 68 tisíc lidí a téměř tisíc zemřelo, většina dětí a mladistvých.

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Třinec potřetí porazil Vítkovice, Boleslav zaskočila Liberec

Jakub Klepiš (vpravo) z Mladé Boleslavi bojuje o puk s Janem Ordošem z Liberce.

Hokejisté Třince v neděli porazili ve čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 2:1 a v sérii vedou už 3:0 na zápasy....

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Opilý řidič nahradil kolo vozíku skateboardem. Tvrdil, že pil francovku

Škoda Felicia měla připojený vozík, na kterém levé kolo „nahrazoval“...

Fantazie a kutilství některých lidí nezná mezí. Přesvědčili se o tom policisté z Opavy, kteří zastavili muže řídícího...

Další z rubriky

Podomních prodejců je více, zákaz v Ostravě nepomohl

Jedna z příruček podomního prodejce Bohemia Energy a Comfort Energy.

Přesto, že podomní prodej v Ostravě zakazuje nařízení města už šestým rokem, pokoutní prodejci to po celou dobu...

Kraj vymírá, lidé se stěhují pryč. Ale pomaleji než dříve

Budova ČSÚ v Praze.

O 309 dětí více než v roce 2017 se v loňském roce narodilo v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze zjištění, která...

O titul Stavba roku může poprvé soutěžit třeba i náměstí

Přístavba Divadla loutek (vpravo) s orlojem se stala ostravským Domem roku 2011.

Architektonicky nejzdařilejší novostavby nebo rekonstrukce budov oceňuje Ostrava už čtvrt století. Letošní ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz