Epidemie spalniček v kraji stále sílí, většina nakažených je z Ostravy

  9:19aktualizováno  9:19
Epidemie spalniček nabírá v Moravskoslezském kraji na síle. Od začátku roku onemocnělo v regionu už 36 lidí. To je šestkrát více než za celý loňský rok. Navíc téměř všichni nakažení jsou jen z Ostravy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Loni v kraji onemocnělo šest lidí, z toho čtyři si nákazu dovezli odjinud. Letos až na dva lidi z Bruntálska a dva z Frýdecko-Místecka jsou všichni nemocní z Ostravy a nakazili se tady,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ostrava Irena Martinková

Jen za poslední týden přibylo sedm nových případů. „Dosud jsme registrovali maximálně tři členy jedné rodiny, teď už máme mezi nakaženými i pět příbuzných,“ dodala.

Moravskoslezský kraj stále patří mezi regiony s nejvyšší nemocností v Česku – je na čtvrtém místě po Praze, Plzeňském a Pardubickém kraji. Za poslední dva měsíce se v České republice spalničkami nakazilo už 202 lidí, což odpovídá počtu onemocnění za celý loňský rok.

Z informací hygieniků vyplývá, že onemocnělo 16 dětí a 19 dospělých, z toho tři zdravotníci. Poslední potvrzený pacient ještě v této statistice zahrnutý není.

Nejvíce nemocných je mezi dětmi do jednoho roku a dospělými ve věku od 30 do 39 let, 71 procent z nich nebylo proti spalničkám očkováno, nebo jen jednou vakcínou, která nezajišťuje dostatečnou ochranu. Ze čtrnácti neočkovaných dětí nemohlo být sedm očkováno kvůli svému nízkému věku. Dalších sedm dětí být očkováno mělo, ale nedostavily se.

Hygienici se ze všech sil snaží další šíření epidemie zastavit, zatím však bez úspěchu. Evidují už 24 ohnisek nákazy a vyhledali 1 303 lidí, kteří se setkali s nakaženými doma, v práci nebo třeba v čekárně a ordinaci lékaře.

„Pro 218 lidí, kteří přišli do kontaktu se spalničkami, ale nemají v těle protilátky, vydali lékaři rozhodnutí o karanténě. To pro ně znamená dvoutýdenní izolaci doma,“ říká Martinková.

„Zpočátku byl problém v tom, že lidé s vyrážkou seděli mezi dalšími pacienty v čekárnách před ordinací lékařů. Dnes už díky osvětě vědí, že je to špatně. Buď telefonují svému praktickému lékaři a dohodnou si návštěvu po ordinačních hodinách, nebo volají záchrannou službu a ta je rovnou odváží na infekční oddělení. V případě spalniček je povinná několikadenní hospitalizace,“ dodala Martinková.

Vakcína proti spalničkám chrání 15 let

Epidemie spalniček se v Česku nevyskytovaly desítky let, znovu se objevují až v poslední době. Konkrétně v Moravskoslezském kraji byla první epidemie v roce 2017, kdy onemocnělo 130 lidí. Letos může být situace podobná.

Kvůli tomu se už nechala naočkovat řada zdravotníků a další se teď podrobují testům na protilátky. Například frýdecko-místecká nemocnice se rozhodla otestovat všech více než tisíc svých zaměstnanců. Ukázalo se, že téměř třetina potřebuje potvrzovací dávku vakcíny. Nejčastěji lidé očkovaní v letech 1969 až 1974, kdy se dávala jen jedna dávka. Od roku 1975 už dostávají děti dvě dávky.

„Pro vakcinology to není překvapení. Jen prodělané onemocnění zajišťuje doživotní imunitu. Jakákoli vakcína chrání jen po omezenou dobu, například vakcína proti spalničkám přibližně 15 let, pak se doporučuje jedna potvrzovací dávka,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Podotkl, že vyhláška nařizuje poslední dva roky povinné očkování proti spalničkám zdravotníkům, kteří pracují na infekčních a také dermatovenerologických odděleních.

„Doporučoval bych do vyhlášky zařadit i dětské lékaře, a to v nemocnicích i ambulancích,“ dodal primář Kümpel. Přeočkování by radil i všem dospělým, kteří nemoc v dětství neměli.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

V Ostravě dokončili po 32 letech stavbu skeletu, kde měli sídlit komunisté

Stavba takzvaného skeletu, která začala v roce 1987, je nyní dokončena. Místo...

V Ostravě je u konce stavba budovy na ulici 28. října, která začala už v roce 1987. Jen místo původně plánovaných...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Ostrava opraví porubský Oblouk a plánuje zvýšit nájemné v bytech

Soustava budov Oblouku z výšky připomíná i srp s kladivem.

Radnice Ostravy-Poruby může koupit 128 bytů od firmy Residomo v domě, kterému se říká Oblouk. Zastupitelé města...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - SENIOR S AJ NEBO NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz