Spalničky již letos v kraji dostalo 40 lidí, omezily i svitavskou internu

  10:45aktualizováno  10:45
Epidemie spalniček naplno zasáhla Pardubický kraj. Zatímco v loňském roce krajští hygienici evidovali pouze osm nemocných, od začátku letošního roku se už nakazilo 40 lidí. Omezený je kvůli tomu nyní i provoz interního oddělení Svitavské nemocnice.

Případů spalniček je stále více. | foto: Profimedia.cz

Ve Svitavách lékaři na konci minulého týdne hospitalizovali na interně kvůli respiračním potížím pacienta, který se léčí s chronickým onemocněním. Následně se ukázalo, že u něj jde o příznaky počínajících spalniček.

„Šlo o neočkovaného pacienta, u kterého se spalničky plně neprojevily. Pacient byl přijat pod jinou diagnózou. Nešlo však o chybu nemocnice. Úvodní stádium spalniček trvá čtyři dny a má podobné příznaky jako chřipka. Pokud by se u něj vyrážka projevila, pacient by skončil na infekčním oddělení,“ řekla Olga Hégrová z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Všech sedm zdravotníků, kteří přišli s pacientem do kontaktu, musí teď z preventivních důvodů zůstat tři týdny doma, aby se prokázalo, že se u nich spalničky neprojeví. Nemocnice kvůli tomu musela na interním oddělení upravit provoz.

„Přeorganizovali jsme služby zdravotníků, upravili využití lůžkového fondu na interním oddělení a do služeb jsme si vypomohli zaměstnanci z jiných oddělení,“ říká k opatřením náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.

Spalničky

jsou vysoce nakažlivé onemocnění šířící se kapénkami, proti kterému se u nás očkuje od roku 1969. Příznaky onemocnění jsou v počátečním stadiu podobné běžnému respiračnímu onemocnění. Nemocného trápí horečka, rýma, kašel nebo slzení očí, druhý až pátý den od propuknutí choroby se objeví vyrážka. Pacienti jsou izolování na infekčním oddělení, například v Pardubickém kraji jím disponuje pouze Pardubická nemocnice. Ti, kteří s nemocnými přijdou do kontaktu a nemají protilátky, jsou následně umístěni do domácí karantény. Nařizuje ji krajská hygienická stanice. Dojde-li u nich do 21. dne od kontaktu s nemocným k výskytu onemocnění, přesunou se pod stálý lékařský dohled, zpravidla také na infekční oddělení. Nejohroženější skupinou populace jsou malé děti do dvou let věku a lidé se sníženou reakcí imunitního systému. Záludnost onemocnění spočívá především v tom, že se dá v prvotním stadiu, kdy už je nemocný vysoce infekční, avšak ještě nemá vyrážku, zaměnit s běžnou virózou. V případě podezření na onemocnění spalničkami by měl pacient zamířit rovnou na infekční oddělení.

Reorganizace podle vedení nemocnice bude mít na pacienty ve Svitavách minimální dopad. Přijatá opatření by měla trvat přibližně 14 dní.

Nikde jinde v kraji zatím podobný případ, kde by spalničky omezily provoz nemocnice, hygienici neregistrují.

„V žádném jiném zdravotnickém zařízení v Pardubickém kraji ke karanténě lékařů či zdravotníků nemuselo dojít. Hospitalizovaní jsou pouze pacienti na infekčním oddělení pardubické nemocnice,“ dodala Olga Hégrová.

Podle vedení svitavské nemocnice mohla být situace mnohem horší, kdyby nemocnice neočkovala proti spalničkám své zaměstnance. Až polovina v mládí očkovaných lidí totiž už nemá dostatečnou hladinu protilátek.

S návrhem přišlo vedení Nemocnice Pardubického kraje v době, kdy se v okolních státech začaly objevovat případy spalničkových epidemií a v Česku šlo jen o pár případů.

Na test protilátek museli jít i pracovníci rozhlasu

„Pokud bychom k tomuto kroku nepřistoupili s takovým předstihem, mohla by být situace s poskytováním zdravotnických služeb na Svitavsku mnohem problematičtější,“ hodnotí současnou situaci Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Už z loňska vedení krajských nemocnic vědělo, že protilátky polovina ze zaměstnanců měla, těm ostatním byla nabídnuta možnost se nechat přeočkovat.

„Druhou vlnu očkování jsme pak zahájili na začátku letošního roku, tedy ještě před tím, než k přeočkování vyzvalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci ve Svitavách jsme proto měli dobře zmonitorovanou a věděli jsme, jak na tom tamější zaměstnanci jsou. Ti, kteří měli nízkou hladinu protilátek a přišli do kontaktu s pacientem, jsou teď v domácí karanténě a čekáme, jestli u nich spalničky vypuknou,“ sdělil ústavní epidemiolog společnosti Milan Bořek.

Kvůli spalničkám museli podstoupit test na protilátky i všichni pracovníci pardubického rozhlasu kvůli jedné nemocné kolegyni. U těch, co měli hladinu protilátek dostatečně vysokou, k žádnému pracovnímu omezení nedošlo.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz