Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

  11:42aktualizováno  11:42
Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním imunoglobulinu nejmenším dětem uchránili před nemocí řadu lidí, ale virus se zatím šíří dál.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Zatímco loni onemocnělo šest lidí z kraje, od 1. ledna do 21. února máme už 21 potvrzených případů spalniček a jeden, u kterého čekáme na výsledky testů, ale klinické příznaky odpovídají nákaze. Náš kraj tak má 1,4 případu na sto tisíc obyvatel a třetí nejvyšší nemocnost v zemi po Praze a Plzeňském kraji,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Většina pacientů je z Ostravy, ale virus už pronikl do poloviny z šesti okresů kraje. V lednu onemocněl chlapec z Frýdecko-Místecka a tento měsíc i dva lidé z Bruntálska, jeden z nich se pravděpodobně nakazil v Ostravě a druhý v Polsku.

„Měli jsme na oddělení několik pacientů s podezřením na spalničky, ale nemoc se potvrdila jen u jednoho mladého muže z Krnovska, který byl na studijním pobytu v Polsku,“ řekla zástupkyně primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Kateřina Firleyová.

Onemocněli lidé ve věku od narození do 56 let, z toho 12 dospělých, mezi nimi dva zdravotníci – z nemocnice a z laboratoře.

Přes 70 procent nemocných nebylo proti spalničkám očkováno, nebo jen jednou dávkou vakcíny v dětství, která nezaručuje dostatečnou ochranu.

Šest nejmenších dětí nebylo očkováno s ohledem na nízký věk, dvě se k očkování nedostavily. „Šest dospělých bylo v dětství očkováno dvěma dávkami vakcíny, ale imunita u nich časem vyvanula,“sdělila epidemioložka Martinková.

Většina pacientů prošla povinnou hospitalizací na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Zástupkyně přednosty kliniky Lenka Petroušová zdůraznila, že sice mohou onemocnět i očkovaní lidé, přesto má vakcinace pro ochranu zdraví obrovský význam. A to z hned několika důvodů.

I dlouhá léta po onemocnění hrozí zánět mozkových blan

Jedním z nich je ten, že proti spalničkám neexistuje cílená antivirotická léčba, takže lékaři u pacientů léčí jen příznaky. Onemocnění je přitom vysoce nakažlivé a závažné.

„U očkovaných lidí je průběh nemoci lehčí, nehrozí jim těžký zápal plic s poruchou dýchání, ani zánět mozkových blan jako neočkovaným. Zejména neočkované malé děti u nás obvykle končí na jednotce intenzivní péče, potřebují kyslík, infuze, antibiotika,“ líčí odbornice na infekční nemoci Petroušová.

Zánět mozkových blan neočkovaným dětem dokonce hrozí nejen při samotném onemocnění, ale i mnoho let po vyléčení. V těle některých dětí může virus přetrvávat a teprve po deseti až dvaceti letech způsobí těžký zánět mozkových blan.

Patříte k lidem, kterým lékaři nařídili kvůli spalničkám karanténu? Pokud jste ochotní podělit se o své zkušenosti, napište na adresu: ivana.leskova@mfdnes.cz

Epidemie spalniček se v Moravskoslezském kraji nevyskytovala několik desetiletí, poprvé se s ní současní lékaři setkali až předloni, kdy onemocnělo na 130 lidí. Lékaři i hygienici očekávají, že také letos počet pacientů ještě vzroste. Doufají ale, že ne tak moc.

„V roce 2017 trvalo měsíc, než jsme zjistili, že jsou v kraji spalničky, a začali přijímat opatření. Odhalit nemoc trvalo déle, protože do té doby se lékaři v praxi s virem spalniček takřka nesetkávali,“ vysvětlila epidemioložka Martinková.

„Teď už jsme všichni ostražitější. Okamžitě vyhledáváme lidi, kteří mohli přijít s nakaženými do kontaktu, a testujeme u nich protilátky. V případě nutnosti nařizují lékaři čtrnáctidenní karanténu v domácím prostředí. Od začátku roku už jsme prověřili 1 215 lidí, z toho 165 dospělých i dětí dostalo rozhodnutí o karanténě,“ dodala Martinková.

  • Nejčtenější

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Šestnáctiletá dívka zmizela na vycházce se synem, hledá ji dětský domov

Zástupci dětského domova v Havířově od neděle postrádají šestnáctiletou Antónii Polákovou. Svěřenkyně se nevrátila z...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Areál v Bílé dostal půlmilionovou pokutu kvůli zasněžování

Dvě pokuty ve výši přes půl milionu korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) lyžařskému Ski Areálu Bílá...

Šestnáctiletá dívka zmizela na vycházce se synem, hledá ji dětský domov

Zástupci dětského domova v Havířově od neděle postrádají šestnáctiletou Antónii Polákovou. Svěřenkyně se nevrátila z...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz