Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soukromé sanitky hlásí velký propad přepravy, ani kompenzace nestačí

  17:55
Do problémů se kvůli pandemii koronaviru dostávají paradoxně i někteří zdravotníci. S potížemi se potýkají například moravskoslezští provozovatelé soukromých dopravních zdravotních služeb, zkráceně soukromých sanitek.

Soukromé sanitky doplácejí na menší počet převážených pacientů i na vyšší koronavirové náklady. | foto: sanitkou.cz

„Kvůli koronaviru výrazně klesl počet pacientů, které jsme dříve přepravovali k operacím, vyšetřením a podobně. Výkony klesly až o čtyřicet procent,“ přiblížil podstatu problému Richard Balcar, majitel společnosti Sanitkou.cz působící hlavně na Karvinsku. 

„Úhrada za služby je výkonová, záleží především na počtu ujetých kilometrů s pacienty. Vzhledem k výraznému poklesu počtu pacientů tak klesly dramaticky i příjmy od pojišťoven,“ dodal.

O tom, jaké mají být úhrady za zdravotní služby, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. „ČPZP i ostatní zdravotní pojišťovny se řídí úhradovou a kompenzační vyhláškou ministerstva,“ vysvětlila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. 

Náklady navíc přinesly provozovatelům zdravotnických dopravních služeb i protiepidemiologická opatření. Například při převozu pacienta, který by mohl být nakažený, se posádky sanitek musejí oblékat do speciálních kombinéz.

„V takových případech dostáváme 450 korun na pacienta. Kombinéza stojí 350 korun. Problém je v tom, že musí jít o potvrzenou nákazu. Pokud se nepotvrdí, jdou náklady na náš vrub. A k převozu některých pacientů musí být někdy i dva lidé. Takže ty výpočty jsou snadné,“ zmínil Balcar.

V tom mu oponuje Václav Moravec, předseda Asociace pracovníků nestátní dopravní zdravotní služby. „Zdravotní pojišťovny proplácejí všechny takové výjezdy,“ tvrdí Moravec. „Tyto náhrady podle našich zkušeností stačí.“

Pojišťovny vše neuhradí

Zkušenosti provozovatelů zdravotních služeb z kraje jsou ale jiné. „Pokud se u pacientů covid neprokáže, pojišťovny nám tyto náklady neproplácí,“ potvrdila slova karvinského podnikatele Iva Radinová, jednatelka společnosti Dossan provozující soukromou sanitní přepravu na Novojičínsku.

A potvrzuje i propad počtu přepravovaných pacientů. „Například jen za únor a leden klesl počet převozů o 25 procent,“ dodala.

Méně převezených pacientů a snížení množství ujetých kilometrů měly provozovatelům vynahradit kompenzace. „Kompenzační vyhláška navýšila poskytovatelům dopravních služeb hodnotu bodu od 1. 7. 2020 o 20 procent. Cílem bylo vyrovnat propady produkce oproti roku 2019 a dále také kompenzovat navýšené náklady související s covidem-19,“ přiblížila reakci státu Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Spor o data

Jádrem sporu mezi ministerstvem a provozovateli sanitek mohou být odlišná data, s nimiž obě strany pracují. Zatímco v případě společnosti Sanitka.cz jde až o 40procentní pokles služeb a jednatelka Dossanu hovoří o 25procentním poklesu počtu převozů, ministerstvo použilo k výpočtu výše kompenzací podstatně nižší číslo.

„Podle dat zdravotních pojišťoven došlo v segmentu dopravní služby k poklesu výkonnosti o přibližně 13 procent, což znamená, že kompenzace je dostatečná a pokryje i navýšené náklady spojené s covidem-19,“ poukázala na způsob výpočtu Peterová.

„To nestačí. A zaměstnanci se ptají, kdy dostanou odměny za covid stejně jako jejich kolegové ve státních zdravotnických zařízeních. Zatím nedostali nic,“ komentoval kompenzační navýšení hodnoty bodu Richard Balcar.

Podle Václava Moravce by zaměstnanci soukromých zdravotních služeb mohli dostat covidové „prémie“ během několika týdnů. „Je potřeba vydržet čtrnáct dní, možná trochu déle, a peníze na odměny soukromým zaměstnancům budou,“ věří předseda asociace.

Ministerstvo chce totiž dodatečně zvýšit hodnotu bodu z loňského roku o dalších jedenáct haléřů. „Kvůli dodatečnému stanovení odměn za první vlnu pro segment dopravy ve výši 60 tisíc korun na zdravotníka se chystá dodatečné navýšení celoroční hodnoty bodu. Cílovým termínem pro vyplacení je konec května 2021,“ doplnila mluvčí ministerstva. „To ale nepokryje ani naše ztráty, natož abychom z toho mohli vyplácet prémie,“ reagoval na navýšení Balcar.

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Školky v Moravskoslezském kraji otvírají nové třídy, přibudou desítky míst

22. června 2024  14:03

Padesátka nových míst v Havířově, dvanáct ve Větřkovicích, přes osmdesát v Opavě a osmnáct v...

Zapálené metly poletí přes řeku, Příbor slaví svatojánskou noc

22. června 2024  8:08

Ojedinělý zvyk spojený s letním slunovratem se zachoval v Příboře na Novojičínsku. Jedná se o...

Zadlužené huti Liberty už dochází čas, tlak zřejmě dlouho nevydrží

21. června 2024  16:48

Společnost Liberty Ostrava zažívá nejnapínavější období, v němž se hraje o všechno. Firma nemá...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...