„Panely na stanovištích nejsou dělané jako obvyklé tabule s velkým množstvím informací a fotografií. Připomínají obrazy v galerii – nemají stříšku, ale rámy a nechybějí popisky,“ přiblížil Vojtěch Bajer z Českého svazu ochránců přírody, který je autorem textů na panelech.
Doplnil, že popisky mají šedesát až osmdesát slov, aby si je člověk případně stihl přečíst i při průjezdu na lyžích.
Obnovený Libušín je nejlepší dřevěnou stavbou roku, porazil domy i most |
Grafickou podobu tabulím vtiskl malíř Ivo Sumec. Vytvořil sérii obrazů spojených s Beskydy a na ně pak vkládal jednotlivé texty.
„Návštěvníky se nesnažíme poučovat, ale chceme jim pomoci si k území vytvořit vztah,“ přiblížil důvody netradičního pojetí Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která stezku zorganizovala a připravila.
Lidé se pomocí mála slov a obrazů dozvědí například to, čím se Beskydy odlišují od ostatních českých pohoří, proč mají příkré svahy či proč v této oblasti často prší. „Stezka má inspirovat a nadchnout, neslouží jako naučná. Kdo nechce číst, podívá se alespoň na obrazy,“ vysvětlil Bajer.
Otevření horské stezky bylo první z akcí připravených při příležitosti padesátého výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Nová beskydská stezka spojuje Pustevny (červená značka) s Martiňákem (modrá značka)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz